MENU
klinika

“Zhduket” në fazën e “nxehtë”

Merr fund dominimi anglez, Haaland “tradhton” sërish City

18.04.2024 - 12:33

Në një mbrëmje të vetme, Anglia sheh t’i eliminohet edhe dy ekipet e fundit të mbetura në valle, Man.City dhe Arsenal, dy ekipet që në letër shiheshin si favorit. Ky eliminim “dopio” shuan përfundimisht ëndrrën e ishullorëve për të parë një ekip të tyrin në finalen e madhe të Wembley. Prej vitesh, Premier League kishte rrëmbyer skenën e madhe të Champions League, ku vetëm në 5 vitet e fundit arritën tre herë të sillnin “kupën me veshë” të mëdhenj në Angli.

Ka pasur edhe vite si ai i 2019 ku finalja ishte e gjitha britanike, si Tottenham-Liverpool. Më shumë se sa Arsenal, zhgënjimi ishte i madh për eliminimin e papritur të Man.City, kampionëve në fuqi. “Qytetarët” dolën të pamposhtur nga Madridi, morën një barazim 3-3 që i jepte një bonus të madh në ndeshjen e kthimit, por as kaq nuk mjaftoi.

Zhgënjimi më i madh, jo vetëm në sfidën me Real Madrid ishte Erling Haaland. “Bomberi” norvegjez nuk arriti të gjej prekjen fitues në këtë sfidë, u ndal në traversë, por shifrat e tij janë më të vërtetë zhgënjyes në të gjithë këtë edicion të Champions League. Haaland ka shifra mbresëlënëse në Champions, 41 gola në 39 ndeshje, por problemi i tij janë ndeshjet direkte. Në këtë fazë Haaland “zhduket”. Vetëm 2 gola ka shënuar në çerekfinale me Man.City, të dyja kundër Bayern Munich sezonin e fundit.