MENU
klinika

Presidenti humb Stambollin dhe Ankaranë

Opozita turke shokon Erdoganin, fiton zgjedhjet lokale me rezultate historike

01.04.2024 - 09:37

Partia kryesore opozitare e Turqisë ka shënuar fitore të thella në qytetet kryesore të Stambollit dhe Ankarasë.

Rezultatet janë një goditje e rëndë për Rexhep Tajip Erdogan, i cili kishte shpresuar të rimerrte kontrollin e qyteteve më pak se një vit pasi ai pretendoi një mandat të tretë si president.

Por Ekrem Imamoglu, i cili fitoi për herë të parë qytetin në vitin 2019, shënoi një fitore të dytë për opozitën laike CHP.

Erdogan ishte zotuar për një epokë të re në megaqytetin e Turqisë me pothuajse 16 milionë banorë, por kryetari aktual i Stambollit ishte në rrugën e duhur për të fituar më shumë se 50% të votave, mbi 10 pikë përpara kandidatit të presidentit të Partisë AK.

Kjo ishte gjithashtu hera e parë që kur Erdogan erdhi në pushtet 21 vjet më parë që partia e tij u mund në të gjithë vendin në kutinë e votimit.

Në kryeqytetin Ankara, kryebashkiaku i opozitës Mansur Yavas ishte aq përpara rivalit të tij, sa që shpalli fitoren kur ishte numëruar më pak se gjysma e votave. Mbështetësit bllokuan të gjitha rrugët kryesore në qytet, duke valëvitur flamujt dhe duke u rënë borive të makinave.

Në mënyrë domethënëse, CHP ishte gjithashtu në rrugën për të fituar në shumë nga qytetet e tjera të mëdha të Turqisë, duke përfshirë Izmirin dhe Bursa, Adanan dhe vendpushimin e Antalias.

Presidenti Erdogan, 70 vjeç, pranoi se zgjedhjet nuk kishin shkuar siç kishte shpresuar, por ai u tha mbështetësve në Ankara se do të shënonte “jo një fund për ne, por një pikë kthese”.

CHP, e cila hyri në zgjedhjet vendore të 31 marsit pa aleancë, arriti një “fitore” historike. Partia për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) në pushtet përfundoi garën në vendin e dytë dhe pësoi një humbje zgjedhore për herë të parë në qeverisjen e saj 22-vjeçare.

Me këtë rezultat, CHP tejkaloi suksesin e Partisë Populiste Socialdemokrate në zgjedhjet lokale të vitit 1989 për sa i përket përqindjes së votave. Një tjetër parti që bëri surprizë në zgjedhjet vendore ishte Ri-Mirëqenia, e cila në zgjedhjet lokale hyri për herë të parë u bë partia e tretë politike me votën e saj.

Kryetari aktual i Stambollit e kishte përdorur për herë të parë sloganin kur fitoi qytetin nga partia e zotit Erdogan pesë vjet më parë. Disa nga pankartat në Saraçan përdorën sloganin e tij aktual, “Full speed ahead”.

Pesë vjet më parë, Imamoglu përmbysi sundimin e AK Partisë në Stamboll me mbështetjen e partive të tjera opozitare. Por ky unitet i opozitës u shpërbë pas humbjes së zgjedhjeve presidenciale të vitit të kaluar dhe AK Partia kishte shpresa të mëdha për të përmbysur fitoren e tij të vitit 2019.

Përpara zgjedhjeve të së dielës, votimi ishte parë si shumë i afërt për t’u thirrur, me një sfidë të fortë nga kandidati i Partisë AK, Murat Kurum.
Por partia në pushtet nuk ka mundur të shkundë një krizë ekonomike që ka parë norma inflacioni prej 67% dhe norma interesi në 50%.
Ndërsa pjesë të gjera të perëndimit, jugut dhe veriut të Turqisë janë tani nën kontrollin e opozitës CHP, partia pro-kurde Dem ka fituar kontrollin e pjesës më të madhe të juglindjes.