MENU
klinika

Rusia aktivizon strategjinë e re “ameba”

Paralajmërimi i CIA: Ukraina mund ta humbë luftën brenda këtij viti

21.04.2024 - 09:00

Situata në frontin e betejës në Ukrainë duket disi e zymtë dhe kjo kryesisht nga ndjenja se vendi po braktiset nga Perëndimi. Nuk është vetëm fakti që forcave të Ukrainës po iu mbarojnë municionet. Vonesat perëndimore në dërgimin e ndihmave nënkuptojnë se vendit i mungon diçka edhe më e vështirë për t’u furnizuar sesa predha: shpirti luftarak që kërkohet për të fituar. Morali midis trupave është i zymtë, “i shkatërruar” nga bombardimet e pamëshirshme, mungesa e armëve të avancuara dhe humbjet në fushën e betejës. Në qytetet qindra milje larg frontit, turmat e të rinjve që u rreshtuan për t’u bashkuar me ushtrinë në muajt e parë të luftës janë zhdukur. Në ditët e sotme, rekrutët e mundshëm i shmangen detyrimeve, madje shumë prej tyre janë larguar fare nga vendi. Edhe pse Presidenti Volodymyr Zelenskyy thotë se Ukraina po përpiqet të gjejë një mënyrë për të mos u tërhequr, oficerët ushtarakë pranojnë privatisht se më shumë humbje janë të pashmangshme këtë verë. Pyetja e vetme është se sa shumë do të jenë. Vladimir Putin ndoshta nuk ka qenë kurrë më afër qëllimit të tij.

Paralajmërimi i CIA-s

Parashikime të zymta vijnë edhe nga aleati përtej oqeanit, Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Drejtori i CIA-s, William Burns, paralajmëroi ligjvënësit në Kapitol të enjten se Ukraina do të humbasë luftën deri në fund të vitit, nëse një raund i ri ndihme nuk miratohet, shkruan “Politico”. Duke folur para një turme në Qendrën Xhorxh W. Bush, Burns u kërkoi ligjvënësve të mbështesin një amendament që do të nënkuptonte miliarda dollarë ndihmë shtesë për Ukrainën. “Me nxitjen që do të vinte me ndihmën ushtarake, praktikisht dhe psikologjikisht, ukrainasit do të ishin plotësisht të aftë për të kaluar deri në vitin 2024 dhe për të rrëzuar qëndrimin arrogant të Putinit që koha është në anën e tij,” tha ai. Por nëse nuk kalon në Kongres, “perspektiva është shumë më e errët”, vazhdoi ai. “Ekziston një rrezik shumë real që ukrainasit mund të humbasin në fushën e betejës deri në fund të vitit 2024, ose të paktën që Putini mund të futet në një pozicion ku ai mund të diktojë kushtet e një marrëveshjeje politike”, tha Burns. Ky është ndoshta paralajmërimi më konkret nga një zyrtar i lartë për luftën, që vjen ndërsa Kievi paralajmëron se Rusia po përgatit një ofensivë verore, në të cilën valë të mëdha trupash ruse do të pushtonin Ukrainën.

Ndihma nga SHBA

Burns lëshoi ??paralajmërimin vetëm një ditë pasi Kryetari i Dhomës Mike Johnson zbuloi paketën e shumëpritur të ndihmës për t’u votuar. Të mërkurën, kryetari i shefave të përbashkët të shtabit, gjenerali CQ Brown, u tha ligjvënësve se “fitimet e arritura me vështirësi të Ukrainës do të humbasin pa ndihmën e tyre”. Ministri i Mbrojtjes, Lloyd Austin, paralajmëroi gjithashtu se nëse nuk ofrohet ndihma, aleatët dhe partnerët do të pyesin “nëse jemi ende një partner i besueshëm”. Presidenti Joe Biden shprehu gjithashtu mbështetje të fortë për legjislacionin e propozuar të Johnson. Administrata Biden ka paralajmëruar prej muajsh se pamundësia e ligjvënësve për të votuar një paketë të re ndihme është arsyeja kryesore që Kievi ka kaq shumë probleme në fushën e betejës.

Strategjia “ameba”

Sakaq, përpjekjet kryesore ushtarake të ushtrisë ruse janë zhvendosur së fundmi në qytetin e dytë më të populluar në Ukrainë, Kharkiv, i cili para konfliktit kishte mbi 2 milionë banorë. Rënia e tij mund t’i japë një shtysë të fortë veprimit të Kremlinit dhe të vendosë për fatin e konfliktit. Vetë presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky deklaroi se Kharkiv “ka një rëndësi të madhe simbolike ” dhe për këtë arsye “ne po bëjmë gjithçka që është e mundur për të parandaluar që forcat ruse të pushtojnë dhe të marrin nën kontroll qytetin e dytë më të madh në vend”. Nëse Moska do të arrinte të pushtonte qytetin, do të kishte mundësinë të zgjeronte frontin e luftës. Sipas shefit të Shtabit të Ushtrisë Estoneze, Enno Mots, rusët po përdorin atë që mund të përkufizohet si një “taktikë ameba”. Ata nuk kanë forca për një përparim të madh dhe kjo i shtyn ata të testojnë linjat kudo, me përbuzje për jetën e ushtarëve të tyre dhe pajisjeve”.

Kërcënimet atomike të Moskës dhe kritika nga perëndimi

A do të kishte kuptim për Rusinë vënia në përdorim e armëve?

Dërgohen në vijën e parë të frontit të luftës

Zelensky, shkarkon disa nga gjeneralët e lartë!

Kush është njeriu që tërboi “dragoin”?

Kina fut Tajvanin në “rrethin e kuq”, bën provat e fundit