MENU
klinika

Serbia mban të bllokuar 300 kosovarë në kufi

Prishtina: Hakmarrje e paralajmëruar nga Vuçiç, kemi njoftuar BE

17.04.2024 - 15:16

Janë bërë mbi 12 orë që disa qytetarë të Kosovës ende janë duke pritur në pikë kalimin kufitar Serbi-Kroaci dhe Serbi-Hungari pasi autoritetet serbe nuk po i lejojnë që të vazhdojnë rrugën për në destinacionet e caktuara.

Ministria e Jashtme dhe ajo e Brendshme në Kosovë, kanë lëshuar një apel urgjent për të gjithë qytetarët, për shkak të hakmarrjes së Beogradit pas votës pro në Asamblenë Parlamentare për anëtarësim në Këshillin e Evropës.

“Pas situatës së krijuar në pikat kufitare në Serbi dhe ndaljes arbitrare të qytetarëve të Kosovës në vendkalime kufitare, të gjithë bashkatdhetarët dhe qytetarët që janë në lëvizje të evitojnë me çdo kusht kalimin nëpër Serbi”, lexohet në një njoftim.

Gjithashtu, bëhet e ditur se qeveria po ndërmerr veprimet e nevojshme për të bërë të mundur zhbllokimin e mbi 300 qytetarëve që janë ndaluar nga policia serbe në kufirin me Kroacinë. Sekretari i zyrës ndërlidhëse të Prishtinës në Beograd, Fatmir Haxholli, njoftoi më herët se Serbia ka nisur fazën e hakmarrjes ndaj Kosovës, duke mbajtur të bllokuar qytetarët e Kosovës vetëm me njoftimin se është urdhër nga Beogradi.

“Vetëm regjimet më autoritare i bllokojnë udhëtarët e një vendi tjetër, me shpjegimin ky është një urdhër nga Beogradi”, njoftoi sekretari i zyrës ndërlidhëse. Zyrtari i qeverisë së Kosovës nënvizon se mbi 300 qytetarëve po u mbahen pasaportat dhe dokumentacioni i udhëtimit, që përbën një shkelje flagrante, jo vetëm të marrëveshjeve të Brukselit, por edhe e të drejtave të njeriut.

Kjo situatë ka ngjallur shumë reagime si në Kosovë ashtu edhe jashtë saj.

Deputeti i PDK-së, Enver Hoxhaj ka dënuar sjelljen e Policisë së Serbisë në kufirin Kroaci-Serbi e cila që nga dje, pa asnjë arsye, ka ndaluar qindra gra, burra, fëmijë dhe të moshuar, duke marrë pasaportat e tyre.

Ai këtë veprim të policisë serbe e ka quajtur provokim.

“Dënoj sjelljen e policisë serbe në kufirin Kroaci-Serbi, e cila që nga dje, pa asnjë arsye, ka ndaluar qindra gra, burra, fëmijë dhe të moshuar, duke marrë pasaportat e tyre! Ky është një provokim i pakuptimtë dhe një sulm kundër njerëzit e Kosovës”, shkruan ai.

Edhe shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri ka thënë se pas votimit të Kosovës në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës, Serbia po mban në mënyrë të paligjshme për orë të tëra qindra qytetarë në pikat e saj ndërkufitare.

“Në një reagim të dëshpëruar kundër arritjes së Kosovës në anëtarësimin në KiE, Serbia po mban në mënyrë të paligjshme për orë të tëra qindra qytetarë tanë në pikat e saj ndërkufitare. Situata shëndetësore e fëmijëve dhe grave në këta autobusë është duke u përkeqësuar. Kjo çmenduri duhet të ndalet tani”, shkroi ai.

Mbi ngjarjen ka reaguar edhe raportuesja për Kosovës në Parlamentin Europian Viola von Cramon, e cila tha se Serbia duhet të ndalë së turpëruari veten dhe të lejojë menjëherë kalimin e qytetarëve të Kosovës.