MENU
klinika

Analiza

Pse Izraeli “i hedh benzinë zjarrit” në Lindjen e Mesme?

12.04.2024 - 08:30

Pas mbi gjysmë viti lufte me Hamasin në Rripin e Gazës, sfidat e Izraelit në arritjen e qëllimeve të deklaruara të luftës, përkatësisht, çmontimin e aftësive qeveritare dhe ushtarake të organizatës dhe sigurimin e lirimit të pengjeve, janë gjithnjë e më të dukshme. Pabarazia midis suksesit të perceptuar të forcave të IDF dhe ndjenjës në rritje të stanjacionit në ndërgjegjen publike, si brenda shoqërisë izraelite, ashtu edhe në mediat izraelite dhe ndërkombëtare, po rritet. Me kalimin e kohës, imazhet e zymta të shkatërrimit në Rripin e Gazës, së bashku me raportet për viktima dhe plagosje palestineze, nxjerrin në pah një situatë të përkeqësuar humanitare. Kjo përkeqëson kritikat ndërkombëtare dhe intensifikon presionin e Shteteve të Bashkuara mbi Izraelin për të përfunduar armiqësitë. Në këto kushte, Izraeli duket i etur për suksese, qoftë edhe të vogla. Kësaj strategjie i përshtatet më së miri fushata për të eliminuar liderët e Hamasit dhe të gjithë ata që lidhen me ta.

Izraeli “i hedh benzinë zjarrit” në Lindjen e Mesme, vret

Vrasja e tre djemve të liderit

Dje, tre djemtë e liderit politik të organizatës terroriste Ismail Haniyeh u vranë në një sulm ajror në Rripin e Gazës. Lajmi u transmetua nga televizioni i grupit islamik Al-Aqsa dhe u konfirmua më pas nga anëtarët e familjes së tyre në rrjetet sociale. Hazemi, Ameer dhe Mohammed vdiqën së bashku me të afërmit e tjerë ndërsa ishin pranë kampit të refugjatëve Shati në qytetin e Gazës . Haniyeh raportoi për Al Jazeera se të tre kishin shkuar në enklavë për të kaluar Fitër Bajramin, festën që shënon fundin e Ramazanit, me të afërmit e tyre.Udhëheqësi politik i Hamasit denoncoi “brutalitetin” e Izraelit dhe theksoi se udhëheqësit e organizatës nuk do të tërhiqen nëse shtëpitë ose familjet e tyre janë në shënjestër. “Përmes gjakut të dëshmorëve dhe dhimbjes së të plagosurve, ne krijojmë shpresë, ne krijojmë të ardhmen, ne krijojmë pavarësi dhe liri për popullin tonë dhe kombin tonë”, tha Haniyeh. “Nuk ka dyshim se ky armik kriminel është i shtyrë nga fryma e hakmarrjes dhe shpirti i vrasjes dhe gjakderdhjes dhe nuk respekton asnjë standard apo ligj.” Që nga fillimi i konfliktit, 60 të afërm të anëtarit kryesor të Hamasit janë vrarë nga IDF.

Hakmarrja e Hamasit

Sipas burimeve izraelite, bastisja mund të kishte shkaktuar edhe një ndalesë të negociatave për arritjen e armëpushimit dhe lirimin e pengjeve, por Haniyeh saktësoi se ngjarja ” nuk do të ndikojë në kërkesat e Hamasit për një armëpushim”. Megjithatë, fronti diplomatik është në ngërç. Për momentin, bisedimet e vazhdueshme në Doha nuk kanë çuar ende në rezultate konkrete. Negociatorët kanë propozuar një marrëveshje që përfshin një pezullim gjashtë-javor të luftimeve, lirimin e 40 të burgosurve izraelitë, duke përfshirë të gjitha gratë dhe burrat e sëmurë dhe të moshuar, dhe lirimin e qindra të burgosurve palestinezë nga Tel Aviv. Megjithatë, sipas asaj që raportoi CNN, Hamasi u tha ndërmjetësuesve se nuk ishte në gjendje të gjurmonte një numër të mjaftueshëm pengjesh që i përkisnin kategorive të treguara në propozim. Një paaftësi apo mungesë dëshire, duket se janë pengesat kryesore për arritjen e marrëveshjes.

April 10, 2024 - Israel-Hamas war

Roli i SHBA

Sakaq, SHBA ndonëse duket se po ndihmon, në fakt ka ekspertë që mendojnë se vetëm i përkeqëson gjërat. Aleatët e Joe Biden në Capitol Hill tani po kërcënojnë të  kushtëzojnë ndihmën ushtarake  për Izraelin, megjithëse fatmirësisht shitjet e armëve kanë vazhduar të pandërprera deri më tani. Kjo përfaqëson një kthesë dramatike dhe të ashpër, që padashur inkurajon dhe shpërblen Hamasin. Administrata e Joe Biden  dikur  këmbënguli  në të drejtën solemne të Izraelit për të bërë atë që duhet për të zhdukur Hamasin. Tani, duket se adopton pikëpamjen se një e drejtë e tillë ka kufizime serioze dhe mund të duhet të braktiset shumë përpara se grupi terrosit të mposhtet.Kjo i jep Hamasit atë që dëshiron në një kuptim të qartë: Hamasi e konsideron  një fitore, faktin që grupi po mbijeton kur Izraeli është zotuar ta shkatërrojë atë. Tani amerikanët në mënyrë indirekte po i thonë Hamasit se mund të vazhdojë të fillojë luftëra, siç ka premtuar të bëjë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËNKërcënimet atomike të Moskës dhe kritika nga perëndimi

A do të kishte kuptim për Rusinë vënia në përdorim e armëve?

Dërgohen në vijën e parë të frontit të luftës

Zelensky, shkarkon disa nga gjeneralët e lartë!

Kush është njeriu që tërboi “dragoin”?

Kina fut Tajvanin në “rrethin e kuq”, bën provat e fundit