MENU
klinika

Analiza

Pse kritikat e Biden ndaj Izraelit nuk do të ndikojnë te Netanyahu

12.04.2024 - 09:30

Nga Joe Buccino, The Hill

Debatet publike midis kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu dhe presidentit Biden u intensifikuan javën e kaluar kur Biden lëshoi ​​një kritikë të ashpër ndaj të dhënave humanitare të Izraelit në luftën kundër Hamasit.

Kritikat e Bidenit, më të ashprat e tij deri më tani vijnë pasi shtatë punonjës të ndihmës humanitare vdiqën në një sulm ajror izraelit.

Deri më sot, presioni i Biden nuk ka ndikuar që Netanyahu të shkojë drejt një qasjeje më të synuar ndaj konfliktit. As kritikat e Biden nuk e kanë shtyrë Netanyahun drejt shqyrtimit të një zgjidhjeje me dy shtete.

Kjo për shkak se Netanyahu nuk trembet nga kritikat e Biden, por krejt e kundërta, Netanyahu as që i merr parasysh. Në momentet e para të luftës, Biden u zotua për mbështetje të palëkundur për Izraelin, duke fluturuar në Tel Aviv për të mbështetur publikisht Netanyahun.

Që atëherë, ndërsa Izraeli ka rrafshuar Gazën, gjërat kanë ndryshuar. Biden po rrethohet nga protestuesit që kërkojnë një armëpushim, ose të paktën një ndërprerje të armëve amerikane në Izrael, raporton abcnews.al.

Jashtë shtetit, pozita e Amerikës po goditet nga perceptimi se Izraeli lufton me paratë dhe mbështetjen amerikane. Gjatë tre muajve të fundit, Biden është bërë më kritik ndaj Izraelit, duke bërë thirrje për një qasje më strategjike ushtarake.

Kjo kritikë nuk ka ndikuar te Netanyahu. Në fakt, ai mbështetet në të: Kryeministri izraelit ndjen se ka nevojë për kritikat e Biden për të qëndruar në pushtet.

Ai beson se populli izraelit duhet të mendojë se vetëm ai mund ta mbajë Izraelin të sigurt në të ardhmen duke shkatërruar Hamasin dhe duke mbrojtur Izraelin nga ndërhyrja e Biden.

Netanyahu është një mjeshtër i manovrimit politik.

Ai e kupton dinamikën e pushtetit dhe perceptimin publik brenda dhe jashtë vendit. Ai gjithashtu e di se ai është thellësisht jopopullor në Izrael për momentin. Rivali i tij kryesor, Benny Gantz, tani po bën thirrje për zgjedhje të parakohshme këtë shtator.

Siç duken gjërat, Gantz do ta çonte lehtësisht Partinë e tij të Unitetit Kombëtar drejt fitores. Mekanizmi i vetëm i Bibit për të shmangur zgjedhjet e parakohshme është të portretizojë veten si mbrojtësi i vetëm kundër ndërhyrjes amerikane, duke përforcuar imazhin e tij si një udhëheqës i fortë që nuk do të ndalet para asgjëje për të mbrojtur interesat e Izraelit.

Manovrimi i llogaritur politik i Netanyahut është i dukshëm në retorikën dhe veprimet e tij të qëndrueshme ndër vite. Për shembull, gjatë mandatit të tij si kryeministër, ai shpesh e ka portretizuar veten si mbrojtës i palëkundur i sigurisë së Izraelit, veçanërisht përballë presionit të jashtëm.

Në një fjalim në Komitetin e Marrëdhënieve Publike Amerikane të Izraelit në vitin 2015, Netanyahu tha: “Unë do të bëj gjithçka që duhet për të mbrojtur shtetin hebre”.

Refuzimi i tij për t’u tërhequr nën vëzhgimin ndërkombëtar ishte i dukshëm në përgjigjen e tij ndaj rezolutës së Kombeve të Bashkuara që dënonte vendbanimet izraelite në vitin 2016, raporton abcnews.al

Në atë kohë, ai e hodhi poshtë me vendosmëri rezolutën, duke pohuar të drejtën e Izraelit për të ndërtuar në kryeqytetin e tij, Jerusalem. Për më tepër, Netanyahu është i vetëdijshëm për kompleksitetin e konfliktit izraelito-palestinez.

Ai beson se duke rënë dakord për një zgjidhje me dy shtete apo edhe njohja publike e një mundësie të tillë  mund të paraqesë rreziqe politike dhe të dobësojë pushtetin e tij.

Netanyahu e ka ndërtuar karrierën e tij mbi një platformë sigurie pa kompromis dhe një qëndrim të ashpër kundër militantëve palestinezë.

Duke sfiduar publikisht thirrjet e Biden për përmbajtje dhe moderim, Netanyahu i dërgon një mesazh audiencës së tij të brendshme: Ai është i vetmi lider i aftë të ruajë sigurinë dhe sovranitetin e Izraelit, edhe përballë presionit nga kombi më i fuqishëm në botë.

Ky mesazh rezonon veçanërisht fuqishëm në një kohë kur Izraeli është përfshirë në një konflikt vdekjeprurës me Hamasin dhe fantazma e ndërhyrjes amerikane duket e madhe.

Për më tepër, Netanyahu e kupton vlerën strategjike të mbajtjes së një marrëdhënie të tensionuar me SHBA-në, veçanërisht nën një administratë demokratike. Historikisht, presidentët republikanë kanë qenë më të qartë në mbështetje të veprimeve ushtarake të Izraelit.

Në të kundërt, presidentët demokratë kanë tentuar të balancojnë mbështetjen për Izraelin me thirrjet për përmbajtje dhe respektimin e ligjit ndërkombëtar.

Duke e pozicionuar veten si një mburojë kundër Biden, Netanyahu përforcon imazhin e tij si një mbrojtës i palëkundur i interesave izraelite, edhe pse rrezikon të largojë aleatët kryesorë në Uashington.

Natyrisht, llogaritja e Netanyahut nuk është pa rreziqe. Duke sfiduar hapur Biden dhe duke refuzuar t’i dëgjojë thirrjet për de-përshkallëzimin, ai rrezikon të izolojë më tej Izraelin në arenën ndërkombëtare dhe të përkeqësojë tensionet me aleatët kryesorë në Europë dhe më gjerë.

Për më tepër, qasja e tij agresive përfundimisht mund të rezultojë e kundërt, duke çuar në rritjen e presionit nga administrata Biden dhe tendosje të mëtejshme në marrëdhëniet SHBA-Izrael.

Por Netanyahu duket i gatshëm të pranojë këto rreziqe për të ndjekur objektivat e tij politike.

Ai e kupton se, tani për tani, kontrolli i tij mbi pushtetin varet nga ruajtja e perceptimit të forcës dhe vendosmërisë, si brenda dhe jashtë vendit.

Duke e pozicionuar veten si e vetmja gjë që qëndron mes Izraelit dhe ndërhyrjes amerikane, Netanyahu kërkon të forcojë pasurinë e tij politike dhe të sigurojë trashëgiminë e tij si një nga udhëheqësit më të frikshëm të Izraelit.

Kjo është mënyra se si Netanyahu po kërkon të forcojë mbështetjen e tij të brendshme dhe të ruajë kontrollin e tij në pushtet, edhe pse rrezikon të izolojë më tej Izraelin në arenën ndërkombëtare.

Nëse kjo strategji përfundimisht do të ketë sukses, mbetet për t’u parë. Joe Buccino është një kolonel në pension i ushtrisë amerikane, i cili shërben si analist i kërkimit të AI me Bordin e Inovacionit të Mbrojtjes të Departamentit të SHBA-së.

Ai shërbeu si drejtor i komunikimit i Komandës Qendrore të SHBA-së nga viti 2021 deri në shtator 2023.

Kërcënimet atomike të Moskës dhe kritika nga perëndimi

A do të kishte kuptim për Rusinë vënia në përdorim e armëve?

Dërgohen në vijën e parë të frontit të luftës

Zelensky, shkarkon disa nga gjeneralët e lartë!

Kush është njeriu që tërboi “dragoin”?

Kina fut Tajvanin në “rrethin e kuq”, bën provat e fundit