MENU
klinika

Ja shenjat e saj

Si ta kuptoni që kollën e shkon alergjia?

22.04.2024 - 12:28

Alergjitë zakonisht lidhen me simptoma të tilla si lotimi i syve, rrjedhja e hundës, teshtitja dhe kongjestioni. Megjithatë, shumë njerëz gjithashtu e përjetojnë kollën si një simptomë alergjie.

Ngacmuesit që çojnë në simptoma të tjera të alergjisë gjithashtu mund të irritojnë mukozën e fytit tuaj, duke çuar në një kollë të thatë kronike. Trajtimi mund të ndihmojë në lehtësimin e kollitjes alergjike dhe opsionet përfshijnë antihistamine, sprej me kripë, ekspektorantë dhe dekongestantë.

Si tingëllon një kollë alergjike?

Shumica e kollitjeve alergjike janë të thata. Ato mund të shkaktojnë një ndjesi kruajtjeje ose gudulisjeje në pjesën e pasme të fytit. Është e zakonshme që një kollë alergjike të ndodhë së bashku me simptomat e alergjisë si:

teshtitje

rrjedhje e hundës

mbingarkesë

lodhje

dhimbje koke sinusale

Si të shpëtoni nga një kollë alergjike?

Ka disa opsione të mundshme trajtimi për një kollë alergjike. E duhura për ju varet nga faktorë të tillë si ashpërsia e kollës, sa shpesh shfaqet dhe simptomat e tjera që përjetoni. Opsionet e mundshme përfshijnë:

Antihistaminet pa recetë (OTC): Antihistaminet OTC mund të ndihmojnë në lehtësimin e kollës dhe simptomave të tjera për shumë njerëz me alergji të lehta.

Dekongestantët: Dekongestantët mund të hapin kanalet e hundës për frymëmarrje më të lehtë. Ju mund të blini dekongestantë OTC në farmaci dhe shumë vende të tjera.

Antihistaminet me recetë: Një mjek mund të përshkruajë antihistamine ditore për të ndihmuar në menaxhimin e alergjive dhe lehtësimin e simptomave të tilla si kolla kronike.

Injeksione ndaj alergjive: Injeksionet e imunoterapisë janë një opsion me recetë që ndihmon shumë njerëz të menaxhojnë alergjitë dhe simptomat e tyre.

Çaji: Disa njerëz mendojnë se pijet e ngrohta, veçanërisht çaji, mund të ndihmojnë në lehtësimin e kollës. Përbërësit si mjalti, xhenxhefili dhe shafrani i Indisë janë zgjedhje të njohura për menaxhimin e kollës.

Kur duhet të shihni një mjek?

Disa njerëz mund të menaxhojnë një kollë të shkaktuar nga alergjitë në shtëpi me ilaçe të tilla si çaji ose trajtime OTC. Megjithatë, ndonjëherë vizita te një profesionist mjekësor mund të ndihmojë. Nëse trajtimet OTC nuk e lehtësojnë kollën alergjike, nëse ju mban zgjuar gjatë natës ose nëse e bën të vështirë kalimin e ditës, mund të jetë një ide e mirë të vizitoni një mjek.

Për më tepër, një kollë alergjike mund të jetë herë pas here një sinjal i një urgjence mjekësore të quajtur anafilaksi. Nëse përjetoni një kollë alergjike së bashku me simptoma të tilla si:

gulçim

fishkëllimë në frymëmarrje

marramendje

të fikët

urtikarie ose skuqje

një ritëm të shpejtë të zemrës

të vjella

ënjtje në fytyrë, qafë ose fyt

diarre e papritur dhe e rëndë

Është e rëndësishme të kërkoni kujdes urgjent mjekësor. Telefononi menjëherë urgjencën nëse përjetoni këto simptoma së bashku me një kollë alergjike.

Trajtimi i alergjive mund të ndihmojë në lehtësimin e kollës. Ekziston një shumëllojshmëri e gjerë e opsioneve të trajtimit në dispozicion, duke përfshirë antihistaminet, dekongjestionet, ekspektorantët, spërkatjet me kripë dhe vaksinat e imunoterapisë.

Nëse kolla vjen së bashku me simptoma të tjera si gulçim ose ënjtje, duhet të kërkoni kujdes urgjent.