MENU
klinika

5 orë "spektakolare"

Si veproi SHBA për të mbrojtur Izraelin nga sulmi masiv i Iranit?

16.04.2024 - 09:30

Presidenti Joe Biden dhe ekipi i tij i sigurisë kombëtare u takuan në dhomën e situatës në Shtëpinë e Bardhë të shtunën në mbrëmje, duke parë në kohë reale ndërsa qindra raketa dhe drone iraniane po drejtoheshin drejt Izraelit, ata morën një mesazh nga Teherani. Nëpërmjet zviceranëve, të cilët shërbejnë si ndërmjetës pasi SHBA-ja dhe Irani nuk kanë marrëdhënie diplomatike, iranianët dërguan fjalë “në thelb duke sugjeruar se ata kishin përfunduar pas kësaj”, tha të dielën një zyrtar i lartë i administratës.

Ishte, për të thënë të paktën, një moment i papërshtatshëm. Gjatë pesë orëve të shtunën, Irani lëshoi ​​mbi 300 municione, duke përfshirë raketa balistike, raketa lundrimi dhe UAV nga vendndodhjet në Iran, Irak, Siri dhe Jemen, sipas Pentagonit. Në një moment “tepër intensive”, presidenti dhe këshilltarët e tij të sigurisë kombëtare po monitoronin të paktën 100 raketa balistike iraniane që ishin njëkohësisht në ajër një kohë të shkurtër nga arritja e Izraelit, sipas zyrtarëve amerikanë, të cilët folën në kushte anonimiteti nën tokë rregullat e vendosura nga Shtëpia e Bardhë.

Mesazhi iranian mbërriti teksa forcat e SHBA-së dhe partnerët rajonalë po ndihmonin ende Izraelin në rrëzimin e dhjetëra raketave dhe dronëve, të cilat Irani i kishte lëshuar si hakmarrje për sulmin e Izraelit të 1 prillit në ndërtesën e tij konsullore në Siri, që vrau zyrtarë të lartë iranianë. Në atë kohë, ishte ende e paqartë nëse sulmi ajror do të shkaktonte ndonjë dëm të konsiderueshëm, duke ndezur potencialisht një luftë më të gjerë rajonale, për të cilën SHBA-të kanë punuar për ta ndalur prej muajsh.

Por mesazhi tregonte gjithashtu rreziqet që Irani po merrte me sulmin e tij.

Ndërsa monitoruan rezultatet e mbrojtjes ajrore, të ndihmuar nga forcat e SHBA-së, Britanisë, Francës dhe Jordanisë, u bë e qartë se Izraeli do të dilte relativisht i padëmtuar. “Kur e dinim se përgatitjet dhe planifikimi kishin pasur sukses…ishte pak lehtësim,” tha një zyrtar i lartë i administratës. “Mund t’i imagjinoni ato momente të tensionuara.” Rreth orës 21:00, Biden mori në telefon me kryeministrin Benjamin Netanyahu, i cili ishte ulur me kabinetin e tij të luftës në Tel Aviv, dhe e bëri të qartë se ishte koha për të “menduar me kujdes dhe strategjik” për atë që do të vijë më pas, për mbrojtjen e lartë tha zyrtari.

Sulmi i Iranit ishte i paprecedentë, sulmi i parë i drejtpërdrejtë në Izrael nga toka iraniane. Ndërsa SHBA dhe aleatët e saj ishin përgatitur për një hakmarrje të mundshme iraniane për ditë të tëra, sulmi eventual ishte në “fundin e lartë” të asaj që ata prisnin, sipas zyrtarëve amerikanë. “Nëse ishte i suksesshëm, ky sulm mund të kishte shkaktuar një përshkallëzim të pakontrolluar,” tha një zyrtar i lartë i administratës.

Por sulmi gjithashtu ishte parashikuar dhe telegrafuar gjerësisht, duke sinjalizuar se Irani synonte t’i përgjigjej sulmit izraelit pa kaluar vijën në një konfrontim të drejtpërdrejtë të armatosur, të cilin Teherani e ka bërë të qartë prej muajsh se po kërkon ta shmangë. “Çështja mund të konsiderohet e përfunduar”, tha misioni i Iranit në Kombet e Bashkuara në një postim në mediat sociale vetëm disa orë pas nisjes së operacionit.

Sulmi masiv i Iranit “ishte fantastik, por jo fatal”, thotë Ali Vaez, drejtor i Projektit të Iranit të Grupit Ndërkombëtar të Krizave. “Irani donte të bënte një shfaqje force pa shkaktuar një përshkallëzim më të gjerë.” Në të njëjtën kohë, Irani ka të ngjarë të shpresonte për një rezultat më të mirë sesa të rrëzonte pothuajse të gjithë breshërinë e tij të raketave dhe dronëve, thotë ai, gjë që mund të ketë dëmtuar aftësinë e tij parandaluese në vend që ta forcojë atë. Ndërsa Irani ka treguar se ata janë të gatshëm të angazhohen në një konfrontim ushtarak me Izraelin, ai gjithashtu “ka demonstruar qartë asimetrinë që ekziston në aspektin e aftësive ushtarake konvencionale”, thotë Vaez.

Në fund, 99% e dronëve dhe raketave të Iranit u kapën pa shkaktuar ndonjë dëm, shumica e tyre jashtë hapësirës ajrore izraelite, sipas IDF. Shkatërruesit amerikanë në Detin Mesdhe lindor rrëzuan nga katër deri në gjashtë raketa balistike, ndërsa avionët amerikanë rrëzuan më shumë se 70 dronë dhe raketa lundrimi, dhe një bateri e raketave Patriot të ushtrisë amerikane në Irak rrëzuan një tjetër, tha një zyrtar i lartë ushtarak amerikan. është një “zonë mjaft e gjerë angazhimi”. Dëmi i vetëm dukej se ishte në një bazë të Forcave Ajrore në Izraelin jugor, e cila vazhdoi të funksiononte normalisht. Mësohet se një fëmijë shtatëvjeçar është plagosur rëndë nga predha.

Të nesërmen, zyrtarët amerikanë ishin qartësisht të etur për ta cilësuar rezultatin si një fitore të madhe izraelite për të zbutur çdo përshkallëzim të mëtejshëm. Përballë një sulmi të paprecedentë iranian, mbrojtja e Izraelit në koordinim me aleatët e tij kishte qenë “spektakolare” dhe “e jashtëzakonshme”, u thanë gazetarëve tre zyrtarë amerikanë. Sulmi u përshkrua në mënyrë të përsëritur si një “humbje” iraniane ku Izraeli doli “qartësisht shumë”. shumë në krye”. Përgjigja e koordinuar ndërkombëtare tregoi fuqinë e sistemeve të sofistikuara të mbrojtjes ajrore të Izraelit, si dhe koalicionin e aleatëve anti-Iran, të cilët u ngritën në një shfaqje kritike të mbështetjes pas javësh kritikash intensifikuara ndaj sjelljes së Izraelit në luftën kundër Hamasit në Gaza. Partneriteti “e dëshmoi veten në kohë reale”, tha të dielën në mëngjes zëdhënësi ushtarak izraelit, adm. Daniel Hagari. “Kjo tregoi se mund të përballet me Iranin.”

Tani, SHBA-ja është kthyer sërish për t’i kërkuar Izraelit publikisht dhe në prapaskenë që të ngadalësojë shpejtësinë dhe të zgjedhë një përgjigje të matur. Të dielën, Biden mblodhi partnerët e G7-ës “për të koordinuar një përgjigje të bashkuar diplomatike ndaj sulmit të pacipë të Iranit”, duke u zotuar se do të qëndronte në krah të Izraelit duke e bërë të qartë se nuk do të merrnin pjesë në asnjë veprim sulmues kundër Iranit. “Askush nuk dëshiron të ngjitet në shkallën e përshkallëzimit këtu ”, u tha gazetarëve një zyrtar i lartë i administratës.

Izraeli fillimisht synonte të përgjigjej brenda një dite, sipas mediave izraelite, një afat kohor që deri të dielën në mbrëmje dukej se ishte shtyrë prapa. Në një deklaratë të dielën në mëngjes, Netanyahu dukej i përmbajtur: “Ne përgjuam. Ne penguam. Së bashku do të fitojmë,” postoi ai në X. Anëtarët e tjerë të qeverisë së tij ishin më agresivë, duke reflektuar presionin e vijës së ashpër për një përgjigje vendimtare. Izraeli “do të kërkojë një çmim nga Irani në një mënyrë dhe në një kohë që është e duhur”, tha Benny Gantz, një anëtar i kabinetit të luftës izraelite, në një deklaratë video. Ndërkohë, ministri izraelit i Sigurisë Kombëtare i ekstremit të djathtë, Itamar Ben Gvir bëri thirrje për një kundërsulm “dërrmues” dhe lëshoi ​​një sërë deklaratash duke thënë se Izraeli duhet t’i shmanget “përmbajtjes dhe proporcionalitetit” dhe “të çmendet”.

Imazhet e publikuara nga zyra e Netanyahut treguan mbledhjen e kabinetit të luftës izraelite vonë deri në mbrëmjen e së dielës, ndërsa ata peshonin opsionet e tyre. Vaez thotë: “Topi është tani në fushën e Izraelit”./ Time.com