MENU
klinika

Prek diplomatët amerikanë

“Sindroma e Havanës”, çfarë është sëmundja misterioze?

02.04.2024 - 09:09

“Sindroma misterioze e Havanës”, një sëmundje që ka prekur diplomatët dhe spiunët amerikanë në mbarë botën, mund të lidhet me armët energjetike të përdorura nga anëtarët e njësisë sabotuese ushtarako-inteligjente ruse, raportoi dje grupi mediatik Insajder.

Një hetim i inteligjencës amerikane, gjetjet e të cilit u publikuan vitin e kaluar, tha se ishte “shumë e pamundur” që një palë armiqësore të ishte përgjegjëse për sëmundjen e raportuar për herë të parë nga zyrtarët e ambasadës amerikane në Havana, kryeqyteti kuban, në vitin 2016.

Por Insider, një grup mediatik i fokusuar në Rusi me bazë në Riga, pretendon se anëtarët e njësisë së inteligjencës ushtarake ruse (GRU), i njohur si 29155, u vendosën në skenën e incidenteve mjekësore që përfshinin personelin amerikan.

Havana syndrome - Wikipedia

Hetimi njëvjeçar zbuloi gjithashtu se anëtarët e lartë të Njësisë 29155 morën çmime dhe promovime për punën që lidhej me zhvillimin e “armëve akustike jo-vdekjeprurëse”.

Simptomat e sëmundjes përfshijnë migrenën, të përzierat, humbjen e kujtesës dhe marramendjen. Në raportin e Insajderit bëhet e ditur se ka mundësi që incidenti i parë me simptoma të “sindromës Havana” të ketë ndodhur para vitit 2016.

Sipas Insajder-it, sulmet mund të kenë filluar dy vjet më parë në Frankfurt, Gjermani, kur një zyrtar i qeverisë amerikane u rrëzua pa ndjenja në konsullatën amerikane atje.

Në 2021, Kongresi Amerikan miratoi një ligj të veçantë, Aktin e Havanës, i cili i jep Departamentit të Shtetit, CIA-s dhe agjencive të tjera qeveritare autoritetin për të paguar kompensim për personelin dhe familjet e tyre që u prekën nga sëmundja, gjatë kryerjes së detyrave zyrtare.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Rezultatet tronditëse të një raporti britanik

“Gjysma e rusëve në Londër janë spiunë të Kremlinit”

Perëndimi ia ka gjetur thembrën e Akilit

“Perandoria e spiunazhit” të Vladimir Putin po merr fund