MENU
klinika

Afera me inceneratorin e Elbasanit

SPAK ankimon vendimin e GJKKO për Lefter Kokën dhe Alqi Bllakon

23.04.2024 - 12:27

Prokuroria e Posaçme SPAK ka ankimuar vendimin e GJKKO për të pandehurit për inceneratorin e Elbasanit, konkretisht ish ministrin Lefter Koka dhe ish deputetin Alqi Bllako.

Për Lefter Koken gjykata rrezoi akuzën e shpërdorimit të detyrës dhe dënoi atë për korrupsion. Ndërkohë SPAK kërkon në Apelin e Posaçëm dënimin e Alqi Bllakos dhe Lefter Kokës njësoj siç është kërkuar në pretencë përkatësisht 10 vite për Kokën e 4 vite për Bllakon.

Alqi Bllako për inceneratorin e Elbasanit ka marre pafajësi, por mbahet ne burg, pasi është dënuar për inceneratorin e Fierit.

Denimet per inceneratorin e Elbasanit

Lefter Koka 8.6 me gjykim te shkurtuar, 5.8

Klodian Zoto 10 vite burg, gjykim i shkurtuar 6.8

Mirel Mertiti 10 me vite, gjykim i shkurtuar 6.8

Stela Gugallja 7 vite, gjykim i shkurtuar 4.8

Alqi Bllako shpallet i pafajshëm

Pellumb Abeshi 4 vjet, gjykim i shkurtuar 2.8

Bardhyl Cabiri 2 vjet

Jonida Zeqo 4 vjet, gjykim i shkurtuar 2.8

Serafin Papa 1.4 burg

Kujtojmë se më 25 shtator u dha vendimi për incneratorin e Fierit. Ish-ministri i Mjedisit Lefter Koka do të vuajë 6 vite e 8 muaj burg, ndërkohë ish- sekretari i Përgjithshëm në Ministrinë e Mjedisit Alqi Bllako do të vuajë 2 vite e 8 muaj burg për aferën e inceneratorit të Fierit.