MENU
klinika

Analiza

Sulltan Erdogani nuk është më i paprekshëm!

02.04.2024 - 09:10

Rezultatet e zgjedhjeve janë një thirrje zgjimi. Rezultati tregon se ai nuk është më aq i paprekshëm nga sa mendon…

Kur votuesit turq hodhën votat e tyre në zgjedhjet komunale të së dielës, ata nuk votuan vetëm për kryetarët e tyre dhe administratorët vendorë. Ata i dërguan një mesazh presidentit Recep Tayyip Erdoğan, i cili e kishte kthyer votimin në një referendum për qeverisjen e tij.

Ai bëri fushatë të fortë duke përdorur burimet e mëdha shtetërore që kishte në dispozicion dhe madje kërcënoi se do tu mohonte shërbimet e votuesve nëse kandidatët nga partia e tij në pushtet për Partia Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) humbnin. Fitorja historike e partisë kryesore opozitare, Partisë Popullore Republikane (CHP), nuk është thjesht një humbje për AKP-në, por një matës i mbështetjes në rënie të të fortit turk. Ai gjithashtu ofron një korrigjim shumë të nevojshëm për idetë se si funksionon politika turke.

Pas fitores së Erdoganit në zgjedhjet presidenciale majin e kaluar, Turqia dukej se sfidoi mençurinë e pranuar se është ekonomia ajo që ka më shumë rëndësi për votuesit. Analistët nga kampet pro dhe anti-Erdoğan u rreshtuan për të shpjeguar se si ai fitoi pavarësisht nga problemet në rritje ekonomike që u përkeqësuan nga një tërmet shkatërrues në shkurt 2023. Disa argumentuan se mbështetësit e Erdoganit qëndrojnë pranë tij. Të tjerë pretenduan se presidenti e ka konsoliduar autokracinë aq shumë sa nuk mund të mposhtej në kutinë e votimit. Suksesi i CHP-së në votimin komunal të së dielës dëshmon se të dy kampet janë të gabuara. Ajo tregon se pavarësisht nga fusha e pabarabartë e lojës, zgjedhjet kanë rëndësi dhe votuesit votojnë me kuletat e tyre.

Ata që janë skeptikë për zgjedhjet nën një burrë të fortë si  Erdogani kanë një farë të drejte. Zgjedhjet në Turqi nuk janë as të lira dhe as të ndershme. Ashtu si shumica e autokratëve, Erdogan përdor makinerinë shtetërore për të ndryshuar rezultatet e zgjedhjeve, burgos ose frikëson kundërshtarët e tij dhe vërshon valët me mbulim të njëanshëm. Por, pavarësisht nga të gjitha këto, opozita turke arriti të fitojë një fitore historike. CHP jo vetëm që i shtoi bashkitë që fitoi pesë vjet më parë, por gjithashtu u bë partia më popullore e vendit për sa i përket votave totale – e para që nga lulëzimi i partisë në vitet 1970.

Për shumë mbështetës të opozitës, fitorja erdhi me vonesë. Ata prisnin të largonin Erdoganin vitin e kaluar, kur reagimi i dobët i qeverisë ndaj tërmetit dhe problemet ekonomike në rritje të Turqisë forcuan pakënaqësinë popullore me sundimin e tij. Por partitë opozitare dështuan. Ata paraqitën një kandidat jofrymëzues, i cili kryesoi një koalicion gjashtëpartiak të padurueshëm dhe ideologjikisht të larmishëm.

Gjërat janë ndryshe këtë herë. Në krye të CHP-së është një udhëheqës i ri energjik, Özgür Özel, i cili zëvendësoi Kemal Kılıçdaroğlu pas zgjedhjeve të vitit të kaluar. Kandidatët për kryetar bashkie të partisë janë figura karizmatike si Ekrem İmamoğlu, i cili mundi tri herë sfiduesit e AKP-së në Stamboll që nga viti 2019.

Në prag të zgjedhjeve të marsit, Erdogan ishte aq i sigurt për perspektivat e kandidatëve të tij, saqë emëroi Murat Kurum, ish-ministrin e Çështjeve Urbane, i njohur për rolin e tij në reagimin e lëkundur të qeverisë ndaj tërmeteve, si kandidat të partisë së tij për Stambollin, një qytet ku frika nga tërmeti duket e madhe.

Zhvillimet në frontin ekonomik funksionuan edhe në favor të opozitës. Edhe pse ekonomia e Turqisë është duke luftuar për disa kohë, kriza u thellua pas zgjedhjeve të vitit të kaluar. Çmimet e larta po shkaktojnë mjerim për të varfërit dhe varfërojnë klasën e mesme, veçanërisht në qytetet e mëdha. Njerëzit në zonën e tërmetit janë gjithashtu të zhgënjyer nga Erdogani. Shumë kishin votuar për të pasi ai premtoi të ndërtonte me shpejtësi një numër të madh shtëpish të reja pas tërmetit. Por 12 muaj më vonë, qindra mijëra prej tyre mbeten në strehimore. Duke e shtuar zemërimin e tyre, qeveria nuk ka arritur t’i mbajë njerëzit përgjegjës për ndërtime të gabuara që përkeqësuan shumë numrin e të vdekurve.

Të gjithë këta faktorë krijuan stuhinë e përsosur dhe opozita e kapitalizoi atë. Puna e Erdoganit tani për tani është e sigurt. Por rezultatet e zgjedhjeve janë një thirrje zgjimi. Rezultati tregon se ai është më i prekshëm nga sa mendon. Për të qëndruar në pushtet, ai duhet të rregullojë ekonominë dhe të adresojë problemet në rritje të Turqisë. Ëndrra e tij për të mbetur president i përjetshëm duke ndryshuar Kushtetutën për të kandiduar sërish në vitin 2028 tani është më e largët.

Më e rëndësishmja, votimi i së dielës tregon se Erdogan nuk i fitoi zgjedhjet e vitit të kaluar, opozita i humbi ato. Tani i takon opozitës së re të energjizuar të Turqisë të provojë se e gjithë politika nuk është lokale. Me mundësinë për të ofruar qeverisje të mirë dhe investime të zgjuara në nivel komunal në të gjithë Turqinë, CHP mund të dëshmojë se është e gatshme të përsërisë këtë fitore lokale në nivel kombëtar në zgjedhjet e ardhshme.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN