MENU
klinika

Çfarë ndodhi korridoreve të Kremlinit para sulmit

Vladimir Putin dinte gjithçka për masakrën në Moskë

02.04.2024 - 08:30

Sulmi në Sallën e Koncerteve Crocus, e ka lënë Moskën sa të tronditur, aq edhe të etur për të mësuar se kush qëndron realisht pas sulmit, pas një vorbulle informacionesh dhe teorish konspirative.  Masakra, për të cilën Shteti Islamik në provincën Khorasan (ISKP) i lidhur me ISIL (ISIS) ka marrë përgjegjësinë, vjen në sfondin e agresionit brutal të Rusisë në Ukrainë. Çuditërisht, brenda disa orësh nga tragjedia, Putini dhe organet e tij të sigurisë tashmë po e lidhnin atë me Ukrainën. Disa komentues pro-Kremlinit si kolektivi i monitorimit të luftës Rybar kanë shkuar gjithashtu aq larg sa kanë drejtuar gishtin drejt SHBA-së dhe duke pretenduar se ajo mbështet ISKP-në në Afganistan për të minuar talebanët. Komentatorët pro-ukrainas, nga ana tjetër, “kanë ringjallur” një teori që sugjeron se vetë presidenti rus Vladimir Putin mund të kishte organizuar një shpërthim bombe në Moskë në vitin 1999 për të marrë pushtetin. Sulmi i Crocus, pretenduan ata, ishte një tjetër operacion me flamur të rremë i organizuar nga regjimi i tij. Dhe duket, se çdo ditë e më shumë shfaqen prova të reja, që vërtetojnë se kjo teori mund të jetë e vërtetë.

A view shows a screen, set up ahead of an expected ceremony and concert to declare four Ukraine’s self-proclaimed regions part of Russia following recent referendums, near St. Basil’s Cathedral and the Kremlin’s Spasskaya Tower in central Moscow, Russia September 29, 2022. A slogan on the screen reads: “Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia, Kherson – Russia!” REUTERS/Evgenia Novozhenina

Dosja e bujshme

Siç shkruan gazeta amerikane “CNN”, shërbimet e sigurisë së Kremlinit ishin në dijeni të një kërcënimi të ISIS-it disa ditë përpara një sulmi vdekjeprurës në një sallë koncertesh pranë Moskës, sugjerojnë dokumentet e inteligjencës ruse të marra nga një organizatë hetimore me bazë në Mbretërinë e Bashkuar. Sipas Qendrës Dossier me bazë në Londër, dokumentet treguan se Taxhikët etnikë të radikalizuar nga ISIS-K, Dega e Azisë Qendrore e grupit terrorist ISIS, mund të kenë qenë të përfshirë. Dossier Center është një grup hetimor rus i mbështetur nga Mikhail Khodorkovsky, një ish-manjat rus i naftës në mërgim, i kthyer në kritik të Kremlinit. Ai ka zbuluar më parë detaje rreth Presidentit rus Vladimir Putin dhe regjimit të tij, shpesh duke përdorur dokumente dhe rrjedhje nga brenda qeverisë ruse. “Disa ditë para sulmit terrorist, anëtarët e Këshillit të Sigurimit morën një paralajmërim se qytetarët e Taxhikëve mund të përdoren në sulme terroriste në territorin rus”, thuhet në raportin e fundit të grupit, të publikuar të dielën, duke iu referuar agjencisë ruse të sigurisë. “Edhe para sulmit në Crocus City Hall, një burim i afërt me shërbimet e inteligjencës i tha Qendrës Dossier për këtë,” shtoi ai. Kremlini nuk i është përgjigjur kërkesës së “CNN” për një koment mbi raportin e Dossier Center.

Paralajmërimet e SHBA

Pavarësisht se marrëdhëniet midis Uashingtonit dhe Moskës janë në nivele të ulëta historike, Shtetet e Bashkuara paralajmëruan Rusinë se militantët e ISIS-it po planifikonin të organizonin një sulm në vend. Më herët në mars, Ambasada e SHBA paralajmëroi për një kërcënim në rritje të sulmeve terroriste ndaj Rusisë, me zëdhënësen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare Adrienne Watson duke thënë se SHBA e kishte ndarë këtë informacion me autoritetet ruse nën politikën e “detyrës për të paralajmëruar”. Por në një fjalim pak ditë para sulmit, Putin i kishte hedhur poshtë paralajmërimet amerikane si “provokative”, duke thënë se “këto veprime i ngjajnë shantazhit të plotë dhe synimit për të frikësuar dhe destabilizuar shoqërinë tonë”. Ish-deputeti rus Ilya Ponomarev, një kritik i Kremlinit në mërgim, tha se provat e fundit shtronin pyetje serioze për udhëheqjen ruse dhe forcat e saj të sigurisë. “Ne e shohim shumë qartë se Vladimir Putin mund të kishte reaguar ndaj paralajmërimeve të shumta,” tha ai për Erin Burnett Out Front të “CNN”. ISIS-K mori përgjegjësinë për një sulm vdekjeprurës në ambasadën ruse në Kabul në vitin 2022.Një vit më pas, policia gjermane arrestoi disa persona nga Taxhikistani të akuzuar për planifikimin e një sulmi në Katedralen e Këlnit, sipas Dossier Center. Anëtarët e dyshuar të ISIS-K u arrestuan gjithashtu në Kirgistan, të akuzuar për planifikimin e një sulmi në një kishë ortodokse. Sipas Qendrës Dossier, forcat e rendit ruse po monitoronin të gjitha këto raporte dhe “konsideruan rrezikun” për Rusinë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


2000 anëtarë dhe ëndrra për një "kalifat të ri"!

Çfarë është “ISIS-K”, grupi që mori përsipër sulmin në Moskë?