MENU
klinika

Kushner merr “dritën jeshile” për hotelin

Vuçiç i “fal” Beogradin dhëndrit të Trumpit

18.05.2024 - 11:59

Para se të kandidonte për presidencën amerikane, Donald Trump planifikoi të ndërtonte një hotel me pesë yje, një sallë konferencash dhe një sallë me kapacitet për manifestime panairesh në vendin e ndërtesës së Shtabit të Përgjithshëm në Beograd. Tani dhëndri i tij planifikon të investojë gjysmë miliardë dollarë në të njëjtin vend. Pas vitesh negociatash sekrete dhe ndërhyrje nga elita politike serbe, kompania investuese e Jared Kushnerit Affinity Partners ka siguruar zyrtarisht licencën 99-vjeçare për zhvillimin e një kompleksi luksoz në Beograd, shkruan media prestigjoze “POLITICO”. Kushner është dhëndri i ish-presidentit amerikan Donald Trump dhe ka qenë këshilltar i lartë gjatë administrimit të Trump në Shtëpinë e Bardhë nga viti 2017 deri në fillim të vitit 2021. Kjo marrëveshje tashmë ka tërbuar publikun serb dhe duke pasur parasysh faktin se kompania e Kushnerit do të rinovojë ndërtesa, e cila ndërkohë është bërë një nga simbolet e bombardimeve të NATO-s në Beograd.

Ndërtimi i kompleksit

“Qeveria e Serbisë ka zgjedhur si partner në këtë sipërmarrje një kompani me reputacion amerikan, e cila do të investojë në rivitalizimin e kompleksit të ish-Sekretariatit Federal për Mbrojtjen Kombëtare”, ka shkruar Goran Vesiç, ministër i Ndërtimit dhe Infrastrukturës së Serbisë.Gazetarëve nuk iu dha akses në nënshkrimin zyrtar të dokumentit midis Vesiç dhe Asher Abehsera, bashkëpunëtor i vjetër i Kushnerit, i cili përfaqësonte Affinity Partners në Beograd. Në vend të kësaj, një deklaratë për shtyp dhe një foto e nënshkrimit u publikuan në faqen e internetit të ministrisë. Dhe kjo përkundër premtimeve të Vesiçit para nënshkrimit se procesi do të jetë më transparent në të ardhmen.

Negociatat

Negociatat për rindërtimin e Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Jugosllave me Trump dhe familjen e tij datojnë që nga viti 2013. Në atë kohë, kryeministri Ivica Daçiç zbuloi interesin e Trump për të ndërtuar një hotel luksoz në pasuri të paluajtshme luksoze në Beograd. “Më pyeti edhe për fushën e energjisë, por do të fillojmë të flasim për hotelin”, tha Daçiç në fund të vitit 2013 për takimin e tij me Trump. Daçiç nuk shpjegoi kurrë se çfarë ndodhi më pas dhe pse dështoi investimi. Pasi u betua si president i SHBA-së në vitin 2016, Trump u zotua të mos bëjë biznese të reja jashtë shtetit për të shmangur konfliktet e interesit.

“Kumbari” i marrëveshjes

Por gjatë administratës Trump, një njeri vazhdoi të nxiste bashkëpunimin midis Serbisë dhe SHBA-së. Richard Grenell, atëherë i dërguari special i Trump për Ballkanin, mbrojti investimet amerikane në Beograd. Në vitin 2020, Grenell u përpoq të bindte Trumpin që të rishqyrtonte ndërtimin në vendin e ish Shtabit të Përgjithshëm serb. Grenell e paraqiti propozimin menjëherë pasi Trump priti presidentin serb Aleksandar Vuçiç në Shtëpinë e Bardhë. Jo shumë kohë pasi Trump u largua nga Shtëpia e Bardhë, Grenell u kthye në Serbi dhe vazhdoi të avokonte për projekte zhvillimi. Pas disa vitesh lobimi, Grenell ishte në gjendje të bindte Kushnerin të konsideronte investimin në qendër të Beogradit.

Protesta në Serbi

Sipas “POLITICO”, pikëpamjet e Trump dhe simpatia e tij parimore për autokratët në mbarë botën përshtaten mirë me ambiciet e Aleksandar Vuçiçit. Disa kritikë besojnë se duke rënë dakord për këtë marrëveshje, serbët do të sigurojnë favore të tjera në administratën e re ende potenciale të Trump. Ndërtesa e përmendur vazhdon të aktivizojë emocione të dhunshme te populli serb, shkruan POLITICO. Për shumë njerëz, vendi i ndërtesës së komandës së ushtrisë të bombarduar është një simbol i fuqishëm i rezistencës së Serbisë kundër asaj që ata e quajnë “agresioni i NATO-s” 25 vjet më parë. Qeveria serbe u përpoq ta“zbuste” situatën duke premtuar të ndërtohet një kompleks memorial. Politikanët e opozitës, përfshirë Aleksandar Jovanoviç ?uta, i cili publikoi planet sekrete, paralajmëruan protesta të mëdha. “Ne e dimë se çfarë do të bëjmë. Ne do ta pengojmë fizikisht dhe ligjërisht realizimin e këtij projekti”, premtoi ai.