MENU
klinika

Ja përfitimet

Akullorja e shëndetshme? Po, por ja pse!

25.05.2024 - 13:41

Cokollatë, vanilje, luleshtrydhe apo biskota? Cilado qoftë shija juaj e preferuar, një gjë për të cilën të gjithë bien dakord është se ne e duam akulloren. Është e lezetshme, kremoze, e gjithanshme dhe pothuajse e përsosur. Është gjithashtu më e shëndetshme se sa mund ta kuptoni. Le të hedhim një vështrim në përfitimet befasuese të ngrënies së akullores.

Akullorja është bërë kryesisht nga qumështi dhe është plot me vitamina dhe lëndë ushqyese. 13 për të qenë të saktë, duke përfshirë vitaminën A, vitaminën D, kalciumin, proteinat dhe më shumë! Shija e zgjedhur e akullores mund të shtojë edhe më shumë lëndë ushqyese. Zgjedhjet e njohura si të gjitha vanilja natyrale (jo sintetike) dhe manaferrat kanë antioksidantë dhe çokollata e zezë ka flavonoide të cilat janë të mira për zemrën tuaj.

Tingëllon çmenduri, apo jo? Falë përfitimeve të akullores, ajo ka një vend në dietat e shëndetshme. Akullorja është një ushqim i pasur me kalcium dhe kalciumi ndihmon në mbajtjen e trupit tuaj të fortë dhe nxit metabolizmin tuaj. Shtimi i një akulloreje me yndyrë më të lartë do t’ju ndihmojë të ndiheni më të ngopur edhe më gjatë. Vetëm kini parasysh madhësinë e porcionit tuaj!

Akullorja bëhet nga qumështi, një ushqim i pasur me kalcium. Kalciumi është thelbësor për ruajtjen e shëndetit të kockave dhe dhëmbëve, dhe trupi ynë nuk e prodhon atë në mënyrë natyrale. Pra, pse të mos merrni pak duke ngrënë akullore!