MENU
klinika

Ja cilat janë shtetet që kanë porositur më shumë

Avionët “Rafale” fusin Francën në telashe

28.05.2024 - 10:52

Avioni luftarak francez i gjeneratës së katërt Dassault Rafale, në përsëritjet më të reja të gjeneratës 4+, u konceptua që në fillim të programit si një platformë që do të përmbushte të gjitha nevojat e Forcave Ajrore Franceze dhe Marinës Franceze, dhe ishte i konceptuar edhe si një avion që do t’u shitej të tjerëve tek shtetet.

Në vitin 2001, ai u pranua në shërbimin operacional të aviacionit detar dhe shpejt u bë pjesë e Forcave Ajrore të Francës, por urdhrat nga jashtë nuk erdhën.

Në këtë ndikuan disa faktorë, që nga çmimi fillimisht i lartë i avionit, konkurrenca në treg nga avionët luftarakë amerikanë, Eurofighters.

Në fillim klientët potencialë u shqetësonin nga mundësitë disi të kufizuara të standardi fillestar F1 Rafale.

Porosia e parë e huaj erdhi nga Egjipti, për 24 kopje dhe në fund të dekadës dhe fillimit të viteve 2020, tregu u hap për francezët.

Dassault Rafale u porosit nga Katari, India, Greqia, Kroacia, Emiratet e Bashkuara Arabe, Indonezia dhe Egjipti bënë një porosi të dytë për 30 avionë të tjerë. Përveç gjithë kësaj, India është shumë afër porositjes së 26 Rafale të tjera në variantin M për marinën e saj dhe një prokurim i ri i modeleve B dhe C për Forcën Ajrore thuhet se është ende në lojë.

Dy javë më parë, në media u shfaqën raportime se Greqia dëshiron të porosisë të paktën 10 modele të tjera, si klient i mundshëm në vitet e fundit, përmendet edhe Iraku dhe u përfol se Arabia Saudite mund të porosiste të paktën 54 modele.

Shkurtimisht, me lobimin aktiv të Presidentit Macron, francezët, së fundi e mbushën “librin e porosive” në nivele që ndoshta as nuk i kishin shpresuar. Marrëveshjet shkojnë deri në vlerën e 17.5 miliardë eurove.

Si pritet të ndryshojë situata deri në 30 qershor

Macron ende në rrezik, sondazhet “fundosin” presidentin francez

“Erëra ndryshimesh” po fryjnë në Bruksel

Meloni ka prishur planet e “të mëdhenjve” në BE

Ushtarë përtej kufirit dhe të shtëna armësh

Tensione të reja mes dy Koreve, pse Pheniani po provokon Seulin

“Në bisedime të përfshihet dhe Ukraina“

Rusia dialog me SHBA-në? Kremlini i prerë për kushtet e saj

"Muri blu” që mund t’i sigurojë fitoren presidentit

Përmbysen sondazhet, Biden kalon në epërsi ndaj Trump