MENU
klinika

“Mirënjohje e përjetshme për një njeri të madh”

Duartrokitja e fundit në fushë për Claudio Ranierin, i cili nuk mban dot lotët

24.05.2024 - 13:21

Të gjithë në këmbë para fillimit të ndeshjes Cagliar-Fiorentina për të përshëndetur Claudio Ranieri, i cili njoftoi fundin e karrierës së tij si trajner.

Siç shihet nga pamjet, të gjithë, përfshirë edhe kundërshtarët si dhe arbitrin Prontera, duartrokitën trajnerin romak, i cili arriti të shpëtojë klubin e Sardenjës nga rrëzimi në Serinë B.

Që nga sezoni i tij i parë si trajner në Serinë A (1990/91), Ranieri, i cili mezi i mbajti lotët, ka qenë 912 në stol në 5 kampionatet më të mira evropiane.

Vetëm Arsène Wenger, me 988, ka numëruar më shumë në të njëjtën periudhë.