MENU
klinika

Një hetim ka nisur në Kiev

Kaos në ushtrinë ukrainase, ja “tradhtia” që është zbuluar

27.05.2024 - 11:21

Ukraina po heton pretendimet se pakujdesia e trupave të saj lejoi inkursionin e Rusisë në verilindje të vendit.

Sipas portalit “Ukrainska Pravda”, i cili i referohet dokumenteve të gjykatës, Byroja Shtetërore e Hetimit po kontrollon se si Brigada 125 dhe njësitë e saj vartëse organizuan mbrojtjen në rajonin e Kharkiv.

Trupat e Moskës nisën një ofensivë të re më 10 maj, duke pushtuar vendbanimet në një lëvizje që ishte projektuar qëllimisht për të vendosur forcat ukrainase ndërsa ata prisnin dorëzimin e armëve të reja perëndimore.

Në dokumentet e gjykatës thuhet se hetimi paraprak konstatoi se Brigada 125, Batalioni i Veçantë i pushkëve 415, Brigada e 23-të e Mekanizuar, 172 Pushka e Veçantë dhe njësitë e tjera “nuk e organizuan siç duhet mbrojtjen e pozicioneve në kufirin e Kharkivit” për shkak të “qëndrimit të pakujdesshëm”, drejt shërbimit ushtarak”.

Ai gjithashtu thotë se ofensiva ruse çoi në humbjen e pozicioneve, pajisjeve ushtarake dhe personelit të njësisë, ndërsa trupat ukrainase braktisën pozicionet e tjera.

Në krim u përfshinë 28 persona, mes të cilëve komandanti i brigadës, zëvendësit dhe zyrtarët e tij, por nuk u saktësua se çfarë dënimi i pret në rast se shpallen fajtorë.

Komandanti ushtarak ukrainas Denys Yaroslavskyi tha në fillim të këtij muaji se përparimi rus në Kharkiv ishte shkaktuar nga mungesa e gatishmërisë së forcave ukrainase.

Zyrtarët ukrainas i thanë uebsajtit “Politico” se ndalimi i SHBA për përdorimin e armëve perëndimore në Rusi i ndihmoi trupat e Moskës të përparonin.

Zyrtarët nga Kievi thuhet se lobuan për leje për të përdorur sisteme raketore me rreze të gjatë veprimi, të tilla si sistemet e raketave taktike ATACMS të ushtrisë.

Rinis lufta për pushtet në BE pas zgjedhjeve

Kush janë dy rivalët kryesorë të Ursula von der Leyen

Pekini po “vjedh” në heshtje paratë e Moskës

Rusia po mbetet pa aleatë, Kina e “godet me thikë pas shpine”

Çfarë e pret vendin me “Trumpin europian” në krye

Holanda zhvendoset djathtas, krijohet qeveria e koalicionit