MENU
klinika

Analiza

Kim Jong Un dërgon njerëzit e tij në Rusi, ja ç’fshihet pas misionit?

18.05.2024 - 12:19

Një delegacion shkencor i Koresë së Veriut pritet në Rusi për të zhvilluar bisedime me zyrtarë të lartë lokalë dhe për të vizituar një zonë të njohur si “Silicon Valley e Rusisë”. Largimi i grupit, që i përket Komisionit Shtetëror të Shkencës dhe Teknologjisë të Koresë së Veriut dhe i udhëhequr nga kryetari i tij Ri Chung Gil, erdhi ndërsa autoritetet nga Moska dhe Pheniani u takuan në Lindjen e Largët Ruse për të diskutuar rifillimin e shërbimit të trenit midis vendeve të tyre përkatëse. Marrëdhënia midis presidentit rus Vladimir Putin dhe homologut korean Kim Jong Un, pra, është bërë gjithnjë e më solide dhe kompakte. Në Moskë, shpjegoi faqja e internetit “NkNews” në një artikull të gjatë të thelluar, Ri pritet të zhvillojë bisedime me Ministrin rus të Shkencës dhe Arsimit të Lartë, Valery Falkov dhe me Ministrin e Burimeve Natyrore dhe Ekologjisë, Alexander Kozlov, i cili është gjithashtu bashkëkryetar i Komisionit Ndërqeveritar Rusi-DPRK, përdorur për t’iu referuar Koresë së Veriut. Ambasada e Koresë së Veriut në Moskë tha më tej se delegacioni do të vizitojë gjithashtu Universitetin Shtetëror të Moskës, Shërbimin Federal të Hidrometeorologjisë dhe Monitorimit të Mjedisit, Qendrën Federale të Shkencës për Sistemet Ushqimore, Akademinë Ruse të Shkencave dhe Qendrën e Inovacionit të Skolkovos, e njohur gjerësisht si Silicon Valley e Rusisë. Ambasadori rus në Korenë e Veriut, Alexander Matsegora, përshëndeti delegacionin e Ri në aeroportin e Koresë së Veriut dhe përcolli një propozim nga Instituti Rus për Kinën dhe Azinë Bashkëkohore, duke sugjeruar që Pheniani mund të presë një konferencë shkencore kushtuar samitit të vitit të kaluar midis Kim Jong Un dhe Vladimir Putin.