MENU
klinika

Astma, mbipesha, tensioni

Kos frutash? Biskota? Jeni duke i shkaktuar një dëm fëmijës tuaj

20.05.2024 - 14:04

Zakonet e këqija të ngrënies fillojnë në moshë të re te fëmijët, zbulon një studim i ri.

Studiuesit analizuan të dhëna nga më shumë se 1200 foshnje (të moshës 6 deri në 11 muaj) dhe vogëlushë (12 deri në 23 muaj) midis 2011 dhe 2016.

Ata zbuluan se 61% e foshnjave dhe 98% e fëmijëve të vegjël konsumonin sheqerna të shtuar në dietën e tyre tipike ditore, kryesisht në kos me aromë dhe pije frutash.

Foshnjat konsumojnë rreth 1 lugë çaji sheqerna të shtuar çdo ditë (rreth 2% të kalorive ditore); vogëlushët konsumonin rreth 6 lugë çaji (rreth 8% të kalorive ditore).

Burimet kryesore të sheqerit të shtuar për foshnjat ishin kosi, biskotat dhe produktet e ëmbëla të furrës. Për të vegjlit, burimet kryesore ishin pijet me fruta, produktet e ëmbla të pjekura dhe karamelet.

“Kjo ka implikime të rëndësishme të shëndetit publik që nga hulumtimet e mëparshme që kanë treguar se modelet e ngrënies të krijuara në fillim të jetës formojnë modelet e ngrënies më vonë”, tha studiuesi kryesor Kirsten Herrick në një njoftim . Ajo është një studiuese me Divizionin e Sondazheve të Provimeve të Shëndetit dhe të Ushqyerit në Qendrat e Sh.B.A-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Gjetjet sollën disa lajme të mira: Përqindja e foshnjave dhe të vegjëlve , dieta e tyre ditore, që përmbajnë sheqerna të shtuar, u zvogëlua, ashtu si dhe sasitë që konsumuan.

Por konsumi i sheqernave të shtuara mbetet i lartë tek fëmijët e vegjël.

Herrick vuri në dukje se një studim i mëparshëm zbuloi se 6-vjeçarët që kishin konsumuar ndonjë pije të ëmbëlsuar me sheqer para ditëlindjes së parë, kishin më shumë se dy herë më shumë të ngjarë të pinin pije të tilla çdo ditë sesa ata që nuk kishin pirë.

“Hulumtimet e mëparshme në dietat e fëmijëve mbi 2 vjeç që konsumojnë sheqerin , është i shoqëruar me zhvillimin e astmës, mbipeshes, tensionit të ngritur dhe profileve të ndryshuara të lipideve”, tha Herrick.

Vetëm një organizatë shëndetësore amerikane – Shoqata Amerikane e Zemrës – ofron udhëzime për konsumin e sheqerit për fëmijët nën moshën 2 vjeç, vunë në dukje studiuesit.

“Gjetjet e studimit tonë në lidhje me dietat e foshnjave dhe të vegjëlve duhet të rrisin ndërgjegjësimin midis organizatave shëndetësore dhe praktikuesve dhe të informojnë udhëzimet dhe rekomandimet e ardhshme”, tha Herrick.

Ajo këshilloi prindërit që të tregohen të kujdesshëm në lidhje me sheqernat e shtuar në ushqimet që i japin bebeve kur i heqin gjirin. Prindërit duhet të flasin me një mjek se cilat ushqime të ngurta duhet të prezantojnë dhe të kontrollojnë informacionin ushqyes në etiketat e ushqimit.

Studimi u botua në internet 14 nëntor në Journal of the Academy of Nutrition and Dieticics.