MENU
klinika

Transferohet tek Real Madrid?

Kylian Mbappe merr vendimin: Do largohem nga PSG-ja

10.05.2024 - 21:59

 

Sulmuesi francez Kylian Mbappe ka njoftuar largimin e tij nga Paris-Saint Germain në fund të sezonit përmes një video të postuar në rrjetet sociale, duke shtuar se sezonin e ardhshëm do të luaj për një klub jashtë Francës.

Francezi do të luajë ndeshjen e tij të fundit në Parc des Princes me ngjyrat kuqeblu të PSG- së këtë të dielë kur skuadra e tij do të përballet me Toulouse .

Është një vendim me shumë emocione. Kam pasur shumë vite ku kam pasur rastin dhe nderin e madh të jem anëtar i klubit më të madh francez, një nga më të mirët në Botë. Më lejoi të kem përvojën e parë në një klub me shumë presion, të rritem si lojtar sigurisht, duke qenë përkrah disa prej më të mirëve në histori, disa prej kampionëve të mëdhenj…! Dua të falënderoj të gjithë bashkëlojtarët e mi që kam pasur, të gjithë trajnerët: Unai Emery, Thomas Tuchel, Mauricio Pochettino, Christophe Galtier dhe Luis Enrique. Dua të falënderoj të gjithë njerëzit që njerëzit nuk i shohin, të gjithë këta njerëz të jashtëzakonshëm që i japin gjithçka klubit dhe e meritojnë ta kenë këtë njohje. Pavarësisht gjithçkaje që mund të ndodhë nga jashtë, të gjitha zhurmat mediatike që rrethojnë klubin ndonjëherë, ka disa dashamirës të vërtetë të klubit që duan ta mbrojnë atë dhe ta bëjnë atë të shkëlqejë dhe është e mrekullueshme dhe unë e di se me gjithë ata njerëz, ky klub. është në duar të mëdha”, tha ndër të tjera Mbappe.

Duke folur për vendimin e tij për t’u larguar nga PSG pas më shumë se shtatë vitesh në kryeqytetin francez, fituesi i Kupës së Botës tha se nuk e kishte menduiar kurrë se do të vinte një moment i tillë!

Është e vështirë dhe nuk e kisha menduar kurrë se do të ishte kaq e vështirë të njoftoja se, të largohesha nga vendi im Franca, Ligue 1, një kampionatin që e kam njohur gjithmonë. Por, mendoj se më duhej kjo, një sfidë e re pas shtatë vitesh. Është e vështirë dhe sigurisht ka disa njerëz që dua t’i falënderoj mbi të gjitha. Këta janë tifozët. E di që nuk jam lojtari më demonstrues. Gjithmonë kam jetuar deri në dashurinë që më ke dhënë gjatë shtatë viteve, por kurrë nuk kam dashur të tradhtoj, gjithmonë kam dashur të jem efektive. PSG është një klub që nuk është indiferent, ju e doni ose e urreni atë. Unë zgjodha ta dua dhe e kam dashur për shtatë vjet me ulje-ngritje, natyrisht, por nuk pendohem, në asnjë moment, që nënshkroa me. Ky klub prestigjioz është një klub që do ta mbaj në kujtesë gjatë gjithë jetës sime. Unë do t’u them të gjithëve gjatë gjithë jetës sime se kam pasur mundësinë të luaj këtu dhe nuk do të jem më lojtar, por do të vazhdoj të shikoj çdo ndeshje sigurisht sepse është një klub për të cilin do të interesohem gjithmonë dhe do të Ndiqni gjithmonë me vëmendje lajmet e tij. Isha unë, me të gjitha cilësitë dhe defektet e mia, por u përpoqa të jap versionin më të mirë të vetes gjatë këtyre shtatë viteve. Faleminderit të gjithëve dhe shpresoj ta mbyllim vitin me një trofe të fundit“, përfundoi Mbappe