MENU
klinika

Analiza

Lufta ndaj Hamasit mund të zgjasë deri në fund të vitit

30.05.2024 - 12:53

Dje, Izraeli dërgoi tanke në Rafah dhe njoftoi se beson se lufta në Rripin e Gazës do të vazhdojë gjatë gjithë vitit. Tanket izraelite hynë për herë të parë në qendër të Rafahut të martën, pavarësisht vendimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë për të ndaluar operacionet në atë qytet, ku kanë gjetur strehim shumë palestinezë të larguar nga pjesë të tjera të Rripit. Banorët e Rafahut thanë se tanket depërtuan në Tel Al-Sultan në perëndim të qytetit dhe Xhibna dhe Shabur afër qendrës, përpara se të tërhiqeshin drejt kufirit me Egjiptin, në zonën tampon. Izraeli ka njoftuar se ushtria e tij kontrollon tre të katërtat e zonës tampon dhe planifikon të vendosë kontroll mbi të gjithë zonën për të parandaluar Hamasin që të kontrabandojë armë përmes saj. Ministri palestinez i Shëndetësisë Majed Abu Ramadan tha se nuk ka asnjë indikacion se kalimi kufitar Rafah do të rihapet së shpejti për ndihma humanitare. Tzachi Hanegbi , këshilltari i sigurisë kombëtare i kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu , tha të mërkurën se lufta në Gaza do të vazhdojë të paktën deri në vitin 2024, duke sinjalizuar se Izraeli nuk është gati për t’i dhënë fund konfliktit, të cilin Hamasi e ka kërkuar si pjesë e një marrëveshjeje që do të lirohej nga pengjet izraelitë në këmbim të të burgosurve palestinezë. “Lufta në Rafah nuk është një luftë e pakuptimtë,” tha ai, duke përsëritur pretendimet se qëllimi përfundimtar është eliminimi i sundimit të Hamasit në enklavë dhe ndalimi i sulmeve ndaj Izraelit. Shtetet e Bashkuara, aleati më i afërt i Izraelit, përsëritën të martën se kundërshtojnë operacionin tokësor në Rafah por se nuk besojnë se një operacion i tillë është duke u zhvilluar.

Rinis lufta për pushtet në BE pas zgjedhjeve

Kush janë dy rivalët kryesorë të Ursula von der Leyen

Pekini po “vjedh” në heshtje paratë e Moskës

Rusia po mbetet pa aleatë, Kina e “godet me thikë pas shpine”

Çfarë e pret vendin me “Trumpin europian” në krye

Holanda zhvendoset djathtas, krijohet qeveria e koalicionit