MENU
klinika

Analiza

“Martesa e zgjuar” Moskë-Pekini po shkakton makthe në Perëndim

23.05.2024 - 18:06

Skenari i makthit nuk është gjë tjetër veçse një botë në të cilën Perëndimi do të përballej me Kinën dhe Rusinë në të njëjtën kohë.

Kina ishte vendi i parë ku Vladimir Putin udhëtoi pasi u betua për një mandat të pestë. Nuk duhet të jetë befasi. Së pari, Kina është një nga vendet e pakta në botë që mund të vizitoni pa u arrestuar. Së dyti , marrëdhëniet midis dy vendeve janë me të vërtetë në “kulmin e të gjitha kohërave”. Deri në atë pikë sa presidenti i Rusisë shpreh interesin e tij për artet marciale kineze, duke treguar se njerëzit nga mjedisi i tij po mësojnë Mandarin.

Në të kaluarën, afrimi Rusi – Kinë është penguar nga frika e Moskës nga asimetria e madhësisë në një marrëdhënie që do të funksiononte në favor të Kinës. Përveç kësaj, çmimet e siguruara nga eksportet e gazit rus në tregjet perëndimore ishin qartësisht më të larta se ato që do të ofronte tregu më i lirë kinez. Në fund të fundit, Pekini nuk do të sakrifikonte vlerën e marrëdhënieve tregtare me SHBA-në dhe Evropën për hir të Rusisë. Por ndërhynë dy ngjarje të cilat kombinuan dhe eliminuan pengesat për thellimin e marrëdhënieve midis Moskës dhe Pekinit: izolimi i Rusisë nga Perëndimi pas pushtimit të Ukrainës dhe lufta tregtare e nisur nga SHBA në Kinë.

Rusia ka burime të bollshme natyrore dhe i mungojnë paratë dhe teknologjia. Kina ka nevojë për burime natyrore dhe është në gjendje të sigurojë para dhe teknologji. Në të njëjtën kohë, stili i qeverisjes në të dy vendet kishte bashkuar Kremlinin dhe Pekinin në Këshillin e Sigurimit të OKB-së , ku ata bllokuan – zakonisht të frymëzuara nga amerikanët – vendime, si vendosja e sanksioneve kundër regjimeve autoritare.

“Flirti” mes dy vendeve ishte përshkallëzuar tashmë pas aneksimit rus të Krimesë dhe sanksioneve perëndimore ndaj Moskës. Pjesa e tregtisë me Kinën në tregtinë totale të Rusisë u rrit nga 10% para aneksimit të Krimesë në 18% përpara pushtimit rus të Ukrainës në 2022.

Russian President Vladimir Putin and China’s President Xi Jinping shake hands during a signing ceremony following their talks at the Kremlin in Moscow on March 21, 2023. (Photo by Mikhail TERESHCHENKO / SPUTNIK / AFP) (Photo by MIKHAIL TERESHCHENKO/SPUTNIK/AFP via Getty Images)

Lufta në Ukrainë

Pas kësaj, Kina mbajti lidhje me Rusinë, filloi të blinte rezervat ruse të energjisë me çmime të mira dhe nuk kritikoi drejtpërdrejt operacionin e Moskës në Ukrainë . Megjithatë, ajo është përmbajtur nga ofrimi i drejtpërdrejtë i armëve vdekjeprurëse për Rusinë, ka mbrojtur integritetin territorial të Ukrainës dhe nuk është përfshirë në shkelje të hapura të sanksioneve perëndimore, megjithëse disa kompani kineze janë akuzuar për dërgimin e mallrave të ndaluara në Rusi. Sido që të jetë, tregtia kino-ruse është rritur me të paktën 35% – nga 190 miliardë dollarë në 2022 në 240 miliardë dollarë në 2023. Përveç energjisë , Kina importon edhe produkte ruse si metale, mallra bujqësore dhe lëndë druri. Rusia buron mallra kineze , si pajisje industriale, makina dhe elektronikë. Disa nga importet përfshijnë mjete që thuhet se forcojnë përpjekjet e saj ushtarake, të tilla si çipat, dronët dhe mjetet e përparuara të prodhimit. Juani kinez i jep jetë sistemit financiar rus dhe importet e mallrave kineze i mbajnë dyqanet të furnizuara, duke argëtuar pasigurinë e konsumatorëve rusë.

Kina po përshkallëzon luftën tregtare me Evropën dhe SHBA-në

Pas paketës së sanksioneve perëndimore, Moska nuk ka zgjidhje tjetër veçse t’i drejtohet Kinës. Për Kremlinin, lufta është parimi themelor organizues i politikës së brendshme dhe të jashtme, e lëre më ekonomike. Në praktikë, Rusia përdor çdo gjë që e lejon të vazhdojë operacionin në Ukrainë, të mbështesë ekonominë e saj dhe të “dënojë” SHBA-në. Frika që ka ekzistuar gjithmonë në Kremlin ndaj Pekinit tani është vënë në flagrancë. Kina është një vend më i madh me një ekonomi më të avancuar teknologjikisht. Ajo ka fuqi më të fortë negociuese dhe qartësisht më shumë alternativa se Rusia. Pekini do të bëhet gjithnjë e më i aftë të diktojë kushtet e bashkëpunimit me Moskën , duke formuar në përputhje me rrethanat çmimet në transaksionet tregtare të dy vendeve. Por pasi u divorcua nga Perëndimi, Putin investon në marrëdhëniet me Kinën si një e keqe e domosdoshme. Nga rruga, tregtia me Rusinë i lejon Kinës të ndërkombëtarizojë monedhën kineze – rreth 70% e transaksioneve dypalëshe kryhen në juan.

Putin dhe Xi i kanë përshkruar lidhjet e tyre si një partneritet “pa kufij ” . Megjithatë, konflikti i zgjatur në Ukrainë tani po e bën Pekinin më të nuancuar në pozicionet e tij.

Russia’s President Vladimir Putin and China’s Xi Jinping walk down the stairs as they arrive for the BRICS summit in Brasilia, Brazil November 14, 2019. REUTERS/Ueslei Marcelino

BBC rishikoi raportet e mediave shtetërore në Kinë dhe termi “pa kufij” pothuajse është zhdukur nga deklaratat për marrëdhëniet me Rusinë . Në fund të fundit, kërcënimet e Putinit për të përdorur armë bërthamore e detyrojnë Pekinin të mbajë njëfarë distance, të paktën në aspektin e komunikimit, nga Kremlini. Përveç kësaj, SHBA-ja aktivizoi së fundmi një grup të ri sanksionesh kundër bankave dhe kompanive me bazë në Pekin dhe Hong Kong që punojnë me Moskën. Kina nuk duket se po e furnizon Rusinë me armë, por pikëpamja mbizotëruese në Uashington dhe Bruksel është se ajo po i siguron asaj teknologji dhe komponentë thelbësorë për operacionin në Ukrainë. Pekini këmbëngul se është neutral dhe se eksportet e diskutueshme janë për përdorime komerciale përveç luftës. Megjithatë, problemi për Kinën mbetet, pasi përmes rrugës tregtare përballet me presion në rritje për të ndërhyrë kundër Rusisë, ndërkohë që BE-ja. po shqyrton tarifa të ngjashme ndaj saj – ndër arsyet që nxitën udhëtimin e fundit të Xi në Evropë, në një kohë kur ekonomia kineze është e plogësht dhe kështu ajo nuk mund të përballojë të përballet me pengesa të reja nga partnerët e saj tregtarë.

Kina po zgjeron dominimin e saj në metalet kritike

Kina dhe Rusia janë më të lidhura sot se sa kanë qenë në çdo kohë që nga vitet 1950. Ngjitësja e tyre është konfrontimi me Perëndimin, prandaj analistët në SHBA dhe Evropë lëkunden për sa i përket perspektivës së tyre afatgjatë. Për momentin, momenti në bashkëpunimin e tyre është një nga humbjet më të mëdha kolaterale të Perëndimit në Ukrainë. Skenari i makthit nuk është gjë tjetër veçse një botë në të cilën Perëndimi do të përballej me Kinën dhe Rusinë në të njëjtën kohë.

Ekathimerini.gr