MENU
klinika

Takimi me Scholz dhe një paralajmërim i frikshëm

Pse Macron mendon se Evropa po vdes?

28.05.2024 - 08:30

Marrëdhëniet midis Francës dhe Gjermanisë kanë hyrë në një epokë akullnajash nën udhëheqjen e Presidentit francez Emmanuel Macron dhe kancelarit gjerman Olaf Scholz, një gjendje e paprecedentë për shumë kohënë kontrast të fortë me foton ikonë të Francois Mitterrand dhe Helmut Kohl të kapur për dore në Verdun në 1984. Franca dhe Gjermania kishin shumë gjëra të përbashkëta gjatë viteve kur nocioni i “motorit franko-gjerman të BE” ishte i përhapur. Por vitet e fundit, marrëdhëniet dypalëshe janë përkeqësuar ndjeshëm, në kontekstin e përpjekjeve evropiane për të ndihmuar Ukrainën të luftojë agresionin rus. Në një kohë kur SHBA-ja është bërë e paparashikueshme dhe e pabesueshme, nevoja për një konsensus midis Parisit dhe Berlinit është e një rëndësie të madhe, ndaj dhe po hidhen hapat e parë drejt kësaj.

German Chancellor Olaf Scholz, right, and French President Emmanuel Macron stand in front of the Brandenburg Gate after a meeting in Berlin, Monday, May 9 2022. To mark Europe Day, the Brandenburg Gate is illuminated in Ukraine’s national colors. (Michael Kappeler/dpa via AP)

Vizita e Macron

Emmanuel Macron e nisi vizitën shtetërore te presidenti gjerman me fjalë të ngrohta për “të zotët e shtëpisë”. “Marrëdhëniet franko-gjermane janë thelbësore dhe të rëndësishme për Evropën,” tha Macron në fillim të vizitës së tij tre-ditore në Gjermani dje. Ai hodhi poshtë sugjerimin se marrëdhëniet midis dy vendeve, të përshkruara shpesh si motori i Evropës, kishin filluar të dobësoheshin. Pas uljes në Berlin, Macron udhëtoi menjëherë për t’u takuar me Presidentin Frank-Walter Steinmeier dhe për të marrë pjesë në një festival me temën e demokracisë. Steinmeier mirëpriti Macron dhe e quajti vizitën e tij “provë e thellësisë së miqësisë franko-gjermane”. Ai tha se pavarësisht se ndonjëherë ndryshojnë në pikat politike individuale, Berlini dhe Parisi gjithmonë “arritin një marrëveshje në fund”. “Nëse Gjermania dhe Franca janë të bashkuara, atëherë mund të arrihet ende shumë në Evropë”, tha ai, raportoi agjencia gjermane dpa.

German Chancellor Olaf Scholz, center, French President Emmanuel Macron, right, and Polish President Andrzej Duda speak to the media ahead of a meeting to discuss the ongoing Ukraine crisis, in Berlin, Tuesday, Feb. 8, 2022. (Hannibal Hanschke/Pool via AP)

Paralajmërimi

Macron theksoi gjithashtu rëndësinë e zgjedhjeve evropiane në qershor dhe e quajti Bashkimin Evropian një mbrojtës të demokracisë dhe vlerave të përbashkëta. Zgjedhjet evropiane, në më pak se dy javë, dhe konfirmimi i rëndësisë së marrëdhënieve franko-gjermane në ecjen përpara të BE-së do të jenë në qendër të udhëtimit që do ta çojë atë në rajone të ndryshme të vendit. “Unë mendoj se ne po përjetojmë një moment ekzistencial në Evropën tonë, sepse unë vërtet besoj se Evropa jonë mund të vdesë,” tha Emmanuel Macron, raportoi AFP e Francës. “Ka një formë magjepsjeje me autoritarizmin që lind në demokracitë tona, që ushqen gjithashtu nacionalizmin dhe ekstremet në kontinentin tonë,” vuri në dukje ai. “Si do të ishte kjo Evropë nëse do të ishte sunduar nga nacionalistët në vitet e fundit”, pyeti Macron duke shtuar se “ne nuk do të kishim një vaksinë, një plan evropian për rimëkëmbjen, kapacitetin për t’iu përgjigjur sfidave të migracionit. Ne nuk do të kishim një marrëveshje të gjelbër evropiane dhe kapacitet për të menaxhuar dekarbonizimin”. “Për të gjitha këto arsye, është e rëndësishme të votojmë për evropianët”, përfundoi Emmanuel Macron, duke bërë thirrje për një “luftë” për demokracinë.

Përplasja për Ukrainën

Zyrtarët nga të dyja palët kanë mundim të theksojnë se ndërsa ka tensione periodike për çështje specifike, baza themelore e marrëdhënies mbetet e qëndrueshme. Por refuzimi i Macron për të mos përjashtuar dërgimin e trupave në Ukrainë shkaktoi një përgjigje të pazakontë nga Scholz, i cili tha se Gjermania nuk kishte plane të tilla. Gjermania gjithashtu nuk e ndan entuziazmin e Macron për një autonomi strategjike evropiane më pak të varur nga Shtetet e Bashkuara. Helene Miard-Delacroix, specialiste e historisë gjermane në Universitetin e Sorbonës në Paris tha: “Marrëdhënia franko-gjermane ka të bëjë me mosmarrëveshjen dhe përpjekjen për të gjetur mënyra kompromisi”. Mujtaba Rahman, drejtor menaxhues për Evropën në firmën e analizës së rrezikut Eurasia Group, shkroi në X, dikur Twitter, se marrëdhëniet midis Francës dhe Gjermanisë “mbeten të sikletshme, në kufijtë armiqësorë”. Ai shtoi: “Për çështjet e mëdha, duhet të pritet pak përparim.”

Si pritet të ndryshojë situata deri në 30 qershor

Macron ende në rrezik, sondazhet “fundosin” presidentin francez

“Erëra ndryshimesh” po fryjnë në Bruksel

Meloni ka prishur planet e “të mëdhenjve” në BE

Ushtarë përtej kufirit dhe të shtëna armësh

Tensione të reja mes dy Koreve, pse Pheniani po provokon Seulin

“Në bisedime të përfshihet dhe Ukraina“

Rusia dialog me SHBA-në? Kremlini i prerë për kushtet e saj

"Muri blu” që mund t’i sigurojë fitoren presidentit

Përmbysen sondazhet, Biden kalon në epërsi ndaj Trump