MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Pse ndodh ulçera gastro-duodenale?

17.05.2024 - 12:07

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti: Pse ndodh ulçera gastro-duodenale?

Mjeku: E quajtur ulçerë gastrike nëse është e vendosur në stomak dhe duodenale nëse formohet në duodenum (pjesa e parë e zorrës së hollë), kjo ulçerë është një erozion që depërton thellë në murin e traktit të tretjes. Shpesh është e dhimbshme sepse bie në kontakt të drejtpërdrejtë me acidin e pranishëm në aparatin tretës.

Shkaqet

Helicobacter pylori (H. pylori), një bakter që i mbijeton aciditetit, është shkaku kryesor i ulçerave (shkakton 60-80% të ulçerave të stomakut dhe 80-85% të ulçerave duodenale). Pushton dhe ngacmon shtresën e mukusit që normalisht mbron stomakun dhe zorrën e hollë nga aciditeti.

Barnat anti-inflamatore jo-steroide ose NSAID (p.sh. aspirina, ibuprofen) janë shkaku i dytë më i zakonshëm i ulçerave në traktin tretës. Kombinimi i një infeksioni bakterial H. Pylori dhe përdorimit anti-inflamator rrit rrezikun e ulçerave sinergjike (rreziku është 60 herë më i madh).

Prodhimi i tepërt i acidit nga stomaku (hiperaciditeti), për shkak të pirjes së duhanit, konsumimit të tepërt të alkoolit, stresit të madh ose një predispozicion të trashëgueshëm gjithashtu mund të shkaktojë ulçera.

Simptomat

Një ndjesi djegieje e përsëritur në pjesën e sipërme të barkut
Në rastin e ulçerës së stomakut, dhimbja përkeqësohet duke ngrënë ose pirë
Në rastin e ulçerës duodenale, dhimbja zvogëlohet kur hani, por rritet nga 1 në 3 orë pas ngrënies dhe kur stomaku është bosh (p.sh., gjatë natës)
Ndjenjën e ngopjes së shpejtë
Skuqje dhe fryrje të barkut
Ndonjëherë nuk ka simptoma para se të ndodhë një hemorragji
Komplikimet

Ulçera mund të shkaktojë hemorragji brenda aparatit tretës (të vjella gjaku ose gjaku në jashtëqitje)
Një vrimë në murin e traktit tretës që mund të përkeqësohet dhe të shkaktojë peritonit (urgjencë mjekësore).

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.