MENU
klinika

Armët amerikane kundër territorit rus

Pse raketat Himars janë mundësia e vetme për të ndalur Putinin?

26.05.2024 - 17:20

Gjaku po e bën Carin më të fortë.

Në Staryi Saltiv, rreth 14 kilometra pas vijës së frontit, zhurmat e luftimeve po kumbojnë në këto orë. Qyteti i Vovchansk është në flakë ndërsa autobusët përpiqen t’i çojnë njerëzit e zhvendosur drejt Kharkivit .

“E gjithë kjo nuk do të kishte ndodhur nëse Kongresi do të kishte lëshuar ndihmën më herët dhe nëse amerikanët do të na kishin lejuar të përdornim armët e tyre për të goditur prapa linjave të armikut,” një burim i lartë ushtarak ukrainas i cili kërkon të mbetet anonim sepse nuk i lejohet të flasë.

Për dy muajt e fundit, Rusia ka grumbulluar trupa në anën e saj të kufirit në rajonin e Belgorodit , ndërsa ekipet e zbulimit ukrainas vetëm mbetën në vëzhgim.

“Sipas rregullave të angazhimit ne nuk mund të përdorim Himarin apo MLRS”, shpjegon burimi. Dhe arsyeja dihet.

Në Uashington, deri më tani, ata kanë vendosur të ndalojnë aleatin e tyre ukrainas të përdorë armë në territorin rus për të frenuar përshkallëzimin.

“Sidoqoftë, këto janë rregulla të angazhimit që amerikanët na imponojnë, por që nuk do t’i zbatonin kurrë nëse do të duhej të mbronin territorin e tyre”, përfundon burimi.

Duke parë gamën e armëve, duhet të besohet se ukrainasit nuk e ekzagjerojnë kur flasin për një “standard të dyfishtë”.

Moska rimori më shumë se 260 kilometra katrorë territor në 13 ditë – më shumë se sa arriti të rikuperonte Ukraina gjatë kundërofensive të verës së vitit të kaluar. Një ofensivë e re që mund të ndalet nëse administrata Biden ndryshon rregullat e angazhimit.

Aq sa në Uashington, shkruan New York Times ata po mendojnë seriozisht për këtë dhe sekretari i NATO-s Jens Stoltenberg, në një intervistë për The Economist , deklaroi se si vendet e NATO-s duhet të konsiderojnë heqjen e ndalimit të përdorimit të armëve të tyre në territorin rus për të lejuar ukrainasit të mbrohen.

Himarët dhe M270 lejojnë qëllimin ndaj artilerisë ruse nga një distancë e sigurt dhe do të shërbenin gjithashtu për të mbuluar ekipet ukrainase të ngarkuara me gërmimin e fortifikimeve. Nëse ata janë të armatosur me Atacms edhe më mirë nga këndvështrimi i ukrainasve. Për më tepër, nuk do të ishte hera e parë gjatë kësaj lufte që një vijë e kuqe fillimisht u bë rozë dhe më pas e bardhë.

Kjo ndodhi për Krimenë.

Në vitin 2023, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan dha dritën jeshile për përdorimin e armëve amerikane për sulmet në gadishullin e aneksuar ilegalisht nga presidenti rus Vladimir Putin në vitin 2014. Që atëherë, forcat ukrainase kanë lëshuar gjithçka, nga raketat nga anijet e lundrimit anglo-francez e deri te Atacms, goditje që e vendosën Moskën në vështirësi serioze në Detin e Zi.
Në Uashington, të paktën me fjalë, po përpiqen të hedhin ujë në zjarr, sepse në horizont del një çështje tjetër. Nëse F-16, të pajisur me raketa perëndimore ajër-ajër me rreze të gjatë, pasi të vendoseshin në qiell, do të angazhoheshin me avionë rusë përpara se të kalonin hapësirën ajrore të Ukrainës, atëherë të flitet për vijat e kuqe dhe të bardha do të ishte padyshim reduktuese.

Nuk është rastësi që të hënën, Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin, i pyetur nga një gazetar nëse sistemet e mbrojtjes ajrore amerikane po përdoreshin për të rrëzuar bombarduesit rusë që synonin Kharkivin nga hapësira ajrore ruse, au përgjigj: “Dinamika e ajrit është pak më ndryshe”.

Përgjigje e paqartë, por Austin nuk mund të thotë se vrasja e pilotëve rusë që fluturojnë në Rusi do ta irritonte Putinin shumë më tepër sesa sulmet ndaj ushtarëve të artilerisë ruse në tokën e tyre. Aq më tepër nëse e bëni dhe e thoni.

Sepse as në Moskë dhe as në Uashington nuk mund të pranohet haptazi, por një këmbësor ka më pak vlerë – nga ana ekonomike – sesa një pilot.

Pra, ndërsa amerikanët debatojnë nëse duhet ta kthejnë një jo në një “jo” dhe më pas në një po, rusët përparojnë. Natyrisht, nuk ka mbetur shumë kohë për zgjedhjet në SHBA, ndaj nuk ka gjasa që Putini të japë urdhrin për të bërë një përparim. Por nëse, siç pritej, Rusia hap një aks të ri në kufirin me rajonin Sumy të Ukrainës, më shumë ukrainas do të vdesin.

Gjaku po e bën Carin më të fortë.