MENU
klinika

Analiza

Reaktorë bërthamorë lundrues; si Pekini po tremb SHBA-të

30.05.2024 - 09:30

Zhvillimi i reaktorëve bërthamorë lundrues në Detin e Kinës Jugore për të forcuar pretendimet detare brenda rajonit.

Ky është plani që Kina po ndjek dhe që shqetëson ushtrinë amerikane. Po, sepse ndërsa raportet e mediave kineze i përshkruajnë platformat bërthamore detare të lartpërmendura si ” uzina të vogla brenda anijeve ” që do të shërbenin si ” banka energjie ” të lëvizshme në det për strukturat fikse dhe anije të tjera.

Analistët amerikanë argumentojnë se i gjithë projekti do të rriste tensionet me vendet e zonës dhe paraqesin rreziqe serioze për mjedisin. Ajo shkon përtej kësaj, duke ushqyer hipotezën se Kina mund ti shfrytëzojë gjithçka për qëllime ushtarake.

Projekti bërthamor i Kinës

Pekini, siç shpjegohet nga South China Morning Post , e kishte pezulluar projektin një vit më parë për shkak të shqetësimeve të sigurisë dhe efikasitetit. Tani, nënvizoi faqja e internetit Voa News, Kina duket se ka tërhequr hapat e saj. Komandanti në largim i Komandës Indo-Paqësorit të SHBA-së dhe zyrtarë të ndryshëm të Departamentit të Shtetit kanë raportuar në fakt se Kina po ndërton reaktorë lundrues për të furnizuar me energji ishujt e diskutueshëm.

Për shembull , zëvendësdrejtori i përgjithshëm i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Filipineve, Jonathan Malaya , tha se gjigandi aziatik do të përdorë gjithçka për të fuqizuar bazat ushtarake që ka ndërtuar në ishujt artificialë , përfshirë ato që ndodhen brenda zonës ekskluzive ekonomike të Manilës (marrëdhëniet midis Kinës dhe Filipinet kanë qenë të tensionuara prej muajsh). Me fjalë të tjera: për shumicën e qeverive në Azinë Juglindore dhe për SHBA-të, centralet bërthamore të pakapshme kineze do të militarizonin më tej zonat e diskutueshme të Detit të Kinës Jugore.

Le të kujtojmë se Pekini pretendon kontroll mbi pothuajse të gjithë Detin e Kinës Jugore dhe se ka mosmarrëveshje të vazhdueshme detare (disa veçanërisht të nxehta) me Brunein, Indonezinë, Malajzinë, Filipinet, Tajvanin dhe Vietnamin. Dhe se Kina ka ndërtuar tashmë ishuj artificialë me pista aeroportesh për të forcuar pretendimet e saj.

Rajoni i zjarrit

Sipas ekspertëve të ndryshëm, reaktorët lundrues të Pekinit jo vetëm që do të forconin praninë ushtarake në zonë, por gjithashtu do të ofronin një justifikim për të zgjeruar shtrirjen e tij nëpërmjet veprimeve të sigurisë. Pastaj është çështja mjedisore për t’u përmendur: rreziku i rrjedhjeve hipotetike radioaktive duhet të merret në konsideratë. Sikur të mos mjaftonte kjo, në rast lufte reaktorët lundrues mund të bëhen edhe objektiva ushtarakë.

Ndërkohë, Kina ka vendosur radarë, raketa anti-anije dhe anti-ajrore dhe avionë luftarakë, mes armëve të tjera, në territoret e diskutueshme të Mischief Reef , Subi Reef dhe Fiery Cross , tre ishujt artificialë më të mëdhenj në Ishujt Spratly.

Dhe Richard Fisher, një bashkëpunëtor i lartë në Qendrën Ndërkombëtare të Vlerësimit dhe Strategjisë , argumenton se termocentralet bërthamore lundruese mund të zgjerojnë një ditë aftësitë luftarake të Kinës.

“Nëse mbrohen, këto termocentrale bërthamore mund të fuqizojnë gjithashtu pajisjet e ardhshme të armëve energjetike ,” tha Fisher.

“Armët lazer që mund të rrëzojnë raketa dhe aeroplanë ose armë shumë të fuqishme me mikrovalë mund të çaktivizojnë gjithashtu raketat dhe avionët që janë brenda rrezes së tyre ”, shtoi analisti./ Il Giornale

Rinis lufta për pushtet në BE pas zgjedhjeve

Kush janë dy rivalët kryesorë të Ursula von der Leyen

Pekini po “vjedh” në heshtje paratë e Moskës

Rusia po mbetet pa aleatë, Kina e “godet me thikë pas shpine”

Çfarë e pret vendin me “Trumpin europian” në krye

Holanda zhvendoset djathtas, krijohet qeveria e koalicionit