MENU
klinika

Çfarë të bëni

Rutina e mëngjesit: Këshilla si ta nisni ditën mbarë

30.05.2024 - 13:19

Rise and shine! Siç kanë thënë të parët tanë: duket dielli që në mëngjes. Pra, mëngjesi përcakton edhe ditën tonë. Pavarësisht nëse jeni “buf nate” apo “zog mëngjesi”, fillimi i ditës me këmbën e mbarë mund të ndryshojë gjithçka. Ja disa këshilla miqësore dhe efektive për t’ju ndihmuar që ta filloni mëngjesin me energji.

1.Zgjohu me një qëllim

Rutina e mëngjesit: Këshilla si ta nisni ditën mbarë

E keni pyetur ndonjëerë veten pse disa njerëz kërcejnë nga shtrati gati për të pushtuar botën, ndërsa të tjerë dremitin pesë herë? Sekreti është që të kesh diçka për të bërë. Jepini vetes një arsye për t’u zgjuar të emocionuar.

2. Hidratohuni

Rutina e mëngjesit: Këshilla si ta nisni ditën mbarë

Trupi po kërkon H2O. Filloni ditën me një gotë të madhe ujë. Shtoni një fetë limoni për më shumë freski.

3. Lëvizni

Rutina e mëngjesit: Këshilla si ta nisni ditën mbarë

Jo, nuk po kërkojmë që të vraponi në maratonë. Bëni stretching ose kërceni teksa bëheni gati për të dalë nga shtëpia. Pesë minuta aktivitet mund t’ju bëjë të ndiheni më energjikë.

Rutina e mëngjesit: Këshilla si ta nisni ditën mbarë

4. Nisni zakone më të shëndetshme.

Hani shëndetshëm. Zgjidhni ushqime me proteina, yndyrna të shëndetshme dhe drithëra (bukë me avokado, smothie me spinaq, tas me tërshërë etj). Pijeni kafenë me më pak sheqer. Për duhanpirësit që nuk heqin dot dorë nga duhani, mund të merrni parasysh zgjedhje novatore. Për shembull, pajisja me ngrohje IQOS është një alternativë më e mirë se duhanpirja tradicionale. IQOS ngroh në vend që ta djegë, kështu që nuk prodhon hi apo tym. Kjo është një alternativë më e mirë jo vetëm për personin duhanpirës, por edhe për njerëzit e tjerë rreth tij.

5. Hiqni dorë nga teknologjia (të paktën për pak)

Rutina e mëngjesit: Këshilla si ta nisni ditën mbarë

E dimë – të kontrollosh telefonin është gjëja e parë që bëjmë. Por dijeni se kjo do të bëjë që ta nisni ditën me stres dhe energji. Pasi zgjoheni, provoni t’i kaloni 30 minutat e para pa telefon/laptop.

6. Dëgjoni diçka që ju motivon

Rutina e mëngjesit: Këshilla si ta nisni ditën mbarë

Mund të jetë një podkast frymëzues, një playlist me këngë energjike apo një seancë meditimi.

7. Organizoni ditën

Rutina e mëngjesit: Këshilla si ta nisni ditën mbarë

Kushtojini rëndësi detyrave të ditës vetëm disa minuta. Mund t’i shkruani diku (bllok shënimesh ose telefon) objektivat e ditës. Mbani mend: Sekreti nuk është të bësh gjithçka, por të bësh atë që ka rëndësi.

8. Buzëqeshni!

Rutina e mëngjesit: Këshilla si ta nisni ditën mbarë

Kjo mund të tingëllojë e çuditshme, por fillimi i ditës me buzëqeshje mund t’ju përmirësojë vërtet humorin. Buzëqeshni para pasqyrës apo mendoni për diçka që ju bën të lumtur.

“Kam një vit që nuk flas me Flori Mumajesin"

Kriset miqësia e Fifit me këngëtarin, çfarë ndodhi?

Jori Delli mori pjesë në këngën e të dashurit

VIDEO/ Babai i modeles bën komentin epik për reperin

Çfarë i ndodhi aktores pas daljes nga “Big Brother Vip”?

“Nga burgu në burg”/ Egla Ceno habit me deklaratën