MENU
klinika

Analiza

Ndihma e Perëndimit nuk do të mjaftojë për të fituar

22.05.2024 - 09:00

Nga Politico, Mark T. Kimmitt

Pas gjashtë muajsh debati, SHBA më në fund miratoi paketën e saj shtesë të ndihmës për Ukrainën disa javë më parë.

Por ndërsa municionet mund të mbërrijnë së shpejti, e vërteta është se nëse SHBA dhe aleatët e saj nuk e ndryshojnë mënyrën se si e mbështesin luftën, ndoshta do të jetë shumë pak, tepër vonë.

Dy vjet më parë, analisti ushtarak Seth Jones kishte vënë re se ushtria ruse po shembej.

Por në një ndryshim të fatit, ai tani shpreh një pikëpamje shumë më shqetësuese se ushtria ukrainase është “në një pozicion gjithnjë e më të rrezikshëm kundër pushtuesve të saj rusë”.

Dhe ndërsa është ende shumë herët për diskutime të disfatës, Jones tha se pa një strategji të qartë të SHBA-së dhe një furnizim të qëndrueshëm të armëve, inteligjencës dhe trajnimit perëndimor,Putin mund të fitojë.

Një strategji e tillë do të kërkonte të paktën tre elementë për të ngadalësuar përparimin e Rusisë.

Së pari, administrata amerikane dhe aleatët e saj të NATO-s do të duhet të heqin rregullat kufizuese që kanë vendosur në pajisjet e perëndimit, duke lejuar Ukrainën të përdorë pajisjet në fjalë. në potencialin e saj të plotë.

Britania i ka lehtësuar tashmë rregullat por kufizimet që vendosin të tjerët, duke e penguar Ukrainën nga sulmet ndërkufitare dhe nga sulmi ndaj xhevahireve të kurorës së dislokimit ruse, siç është flota e Detit të Zi, duhet të marrin fund.

Shqetësimi për përshkallëzimin rus e ka lejuar Perëndimin të flasë për mosveprim dhe vetë-frenim.

Por nëse përgjigja e Izraelit ndaj sulmit me dronë dhe raketa iraniane të muajit të kaluar ka treguar diçka, është se një përgjigje e fortë jo vetë-frenim, është mënyra më e mirë për t’u përballur me kërcënimet totalitare.

Autokratët e shohin përmbajtjen dhe kujdesin si shenja dobësie; ata shohin forcë në vendosmërinë.

Së dyti, është koha për të marrë rreziqe më të mëdha me stoqet ushtarake të SHBA-së dhe Perëndimit.

Kundërshtarët si udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, marrin parasysh hezitimin e SHBA-së për të mbështetur miqtë dhe aleatët po ashtu edhe Kina teksa shikon përmes ngushticës së Tajvanit.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka nevojë për më shumë municione.

Në përgjithësi, zyrtarët e ushtrisë amerikane theksojnë se rreziku aktual në mbështetjen e Ukrainës është “i menaxhueshëm”, por është koha për të marrë pak më shumë rrezik për të shmangur humbjen e mundshme.

Të fitosh luftëra është e shtrenjtë, por jo aq e shtrenjtë sa humbja e tyre.

Ne e  dimë se  baza e prodhimit ushtarak të SHBA-së  dhe ajo e aleatëve të saj evuropianë është shumë e vogël për të mbështetur edhe një luftë konvencionale të mesme si Ukraina. Një luftë e dytë do të ishte katastrofike.

Për shembull, megjithëse përpjekjet kanë dyfishuar prodhimin e fishekëve të artilerisë amerikane në 28,000 në muaj, Rusia përdor mesatarisht 10,000 fishekë në ditë. Programi i vetë presidentit rus Vladimir Putin për të rritur prodhimin ushtarak është në fuqi të plotë, duke mahnitur analistët me zgjerimin e tij të shpejtë, që tani thuhet se është sektori kryesor i ekonomisë ruse.

Njësitë ruse në vijën e frontit të Ukrainës mund të përballojnë shkallë të tmerrshme viktimash, por kjo nuk është për shkak të mungesës së logjistikës.

Së fundi, administrata amerikane duhet të jetë më e vendosur për të frymëzuar Perëndimin që të rezistojë në këtë luftë.

Demokracitë janë të padurueshme dhe ngjarjet e tjera botërore shpesh ndryshojnë fokusin. Tashmë, Gaza dhe potenciali për një luftë rajonale në Lindjen e Mesme, zgjedhjet e ardhshme presidenciale në SHBA dhe gjyqet e ish-presidentit Donald Trump po largojnë vëmendjen nga përkeqësimi i situatës në Ukrainë.

Administrata Biden duhet t’i kujtojë popullit amerikan, në çdo rast, kostot e dështimit në Ukrainë.

Dhe ky fokus duhet të përfshijë gjithashtu një fushatë të madhe informacioni për të adresuar çekuilibrin serioz në fuqinë punëtore në këtë luftë.

Pra, ndërsa ukrainasit e dinë se përballen me një kërcënim ekzistencial, Rusia nuk përballet me një dilemë të tillë.

Perëndimi i është nënshtruar propagandës ruse dhe luftës psikologjike për vite me radhë, por ne kemi një grup mjetesh po aq të fuqishme dhe është koha t’i përdorim ato plotësisht.

Në Ukrainë, lufta aktuale favorizon strategjinë e Putinit. Është një shkatërrim i kushtueshëm i njerëzve, materialit dhe moralit, dhe pengesat e fundit të Ukrainës nuk duhet të lejohen t’i paraprijnë një kundërsulmi të plotë rus në fund të pranverës ose verës.

Putini vazhdon të jetë i bindur, se “koha dhe durimi janë luftëtarët më të fortë”.

Një shtesë e Kongresit ishte e nevojshme, por nuk mjafton për të ndryshuar situatën e përkeqësuar në Ukrainë. Është koha për të hequr prangat që i kemi vendosur Zelensky-t dhe ta lëmë të përdorë armët dhe pajisjet që vendet i kanë ofruar.

Është koha për të marrë rreziqe dhe për t’i dhënë Zelensky-t atë që u nevojitet ushtarëve të tij.

Është koha për t’i kujtuar këtij vendi atë që Putin i thotë vendit të tij çdo ditë, se një humbje në Ukrainë është një kërcënim për sigurinë tonë.

Mark T. Kimmitt është një gjeneral në pension i ushtrisë amerikane dhe ka shërbyer gjithashtu si ndihmës sekretar i shtetit për çështjet politiko-ushtarake.