MENU
klinika

Edhe Austria bie në grackën e Rusisë

Si u shndërrua Vjena në “kryeqytetin e spiunazhit”?

28.05.2024 - 09:30

Vjena njihet si kryeqyteti i spiunazhit të Evropës që nga Lufta e Ftohtë. Dy vite pas pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia, kryeqyteti i Austrisë ende quhet “Perëndimi i Egër” nga shërbimet e huaja të inteligjencës, ku shërbimet ruse janë më të spikaturat. Pavarësisht unitetit të vendeve perëndimore për të ndihmuar Ukrainën, çështja e spiunëve të Moskës në një nga vendet kyçe të BE-së ende duhet të zgjidhet. Politikanët vendas në Austri nuk kanë arritur ende të heqin stigmën e spiunazhit të “Perëndimit të Egër”. Në pranverën e vitit 2023, partitë opozitare iniciuan një ligj për kriminalizimin e spiunimit kundër vendeve të tjera dhe organizatave ndërkombëtare në territorin austriak. Megjithatë, pavarësisht presionit intensiv nga Bashkimi Evropian, qeveria vazhdon të bllokojë shqyrtimin e saj.Vendi tradicionalisht ka mbyllur një sy ndaj aktivitetit të fshehtë të inteligjencës në tokën e tij. Megjithatë, situata duket se po bëhet edhe më alarmante ditë pas dite në Austri.

We explain why Vienna has been a paradise for Russian spies for years

Skandali i vitit 2018

Në fund të shkurtit 2018, dhjetëra oficerë policie të armatosur sulmuan selinë e shërbimit inteligjent austriak, duke vjedhur të dhëna konfidenciale nga serverët dhe dokumente nga tavolinat. Ajo ndërhyrje, konflikti mes policisë dhe shërbimit spiun, çoi në mbylljen e asaj agjencie në Austri dhe në shkatërrimin e reputacionit të saj në botën e inteligjencës. Vetëm tani shtrirja e vërtetë e këtyre ngjarjeve po vihet në fokus. Zyrtarët e inteligjencës i thanë Politico-s se provat e reja sugjerojnë se bastisja ishte pjesë e një operacioni të udhëhequr nga Moska për të diskredituar shërbimet e spiunazhit të Austrisë në mënyrë që t’i rindërtonte ato me udhëheqjen e re të ndikuar nga Kremlini. Vendimtar ishte partneri më i ri në koalicionin qeveritar në atë kohë: Partia e Lirisë së ekstremit të djathtë, pro-ruse (FPÖ), e cila është sot partia më popullore në vend. Muajin e kaluar, prokurorët austriakë zbuluan se njerëzit që besohej se kishin hedhur bazat për operacionin ishin agjentë rusë të drejtuar nga Jan Marsalek, i cili sipas autoriteteve punon për agjencinë ruse të inteligjencës ushtarake GRU.

U.S.-Russia spy swap goes off without a hitch

Kancelari i ardhshëm

Politico kujton gjithashtu të ashtuquajturin skandal të Ibizës në vitin 2019, kur udhëheqësi i atëhershëm i FPÖ u kap në video duke u përpjekur t’i shiste ndikim politik një gruaje që ai besonte se ishte mbesa e një oligarku rus. Çështja Ibiza shkaktoi kolapsin e qeverisë, duke e shtyrë FPÖ-në në opozitë ku ka mbetur që atëherë. Megjithatë, gjëja më shqetësuese është se njeriu që është përgjegjës përfundimisht për sulmin ndaj BVT-së, ministri i atëhershëm i Brendshëm Herbert Kickl, tani është kreu i FPÖ, gjë që mund ta bëjë atë kancelarin e ardhshëm të Austrisë. Zyra e Kickla-s do t’i shkonte presidentit rus Vladimir Putin , duke lejuar Kremlinin të ushtrojë më shumë ndikim në vend në prapaskena. “Putini do të kënaqej me paqartësinë rreth qëndrimit austriak për Ukrainën dhe BE-në që do të sillte Kickl. Rreziku për Austrinë është se ajo do të jetë plotësisht e izoluar”, tha botuesi dhe komentatori austriak Christian Rainer .

Sfida e madhe

Kritikët austriakë pohojnë se vendi tashmë është i varur rrezikshëm nga Rusia. Ata thonë se qeveria e qendrës së djathtë mund të mbajë një qëndrim të ashpër ndaj Moskës në publik, por do të përmbahet kur bëhet fjalë për ndarjen e ekonomisë austriake nga Rusia.\ Nëse Moska është me të vërtetë pas tentativës për marrjen e shërbimit të spiunazhit të Austrisë, siç pretendojnë zyrtarët e inteligjencës perëndimore, është e qartë se rusët e shohin vendin si një çmim të rëndësishëm dhe janë të gatshëm të bëjnë përpjekje të mëdha për të ndikuar në politikën e saj. Me Kickl si kancelar, Vjena me siguri do të përpiqet për lidhje edhe më të forta ekonomike me Moskën. Dhe duke pasur parasysh që edhe Sllovakia edhe Hungaria kanë “simpati” ndaj Rusisë, hyrja e Austrisë në atë sferë do të krijonte bllokun miqësor të Putinit nga Karpatet deri në Alpet Lindore, që do të përfaqësonte një sfidë të madhe për sigurinë evropiane.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Europa plotë me agjentë rusë

Si u zbuluan “007-at” e Putinit?


Si pritet të ndryshojë situata deri në 30 qershor

Macron ende në rrezik, sondazhet “fundosin” presidentin francez

“Erëra ndryshimesh” po fryjnë në Bruksel

Meloni ka prishur planet e “të mëdhenjve” në BE

Ushtarë përtej kufirit dhe të shtëna armësh

Tensione të reja mes dy Koreve, pse Pheniani po provokon Seulin

“Në bisedime të përfshihet dhe Ukraina“

Rusia dialog me SHBA-në? Kremlini i prerë për kushtet e saj

"Muri blu” që mund t’i sigurojë fitoren presidentit

Përmbysen sondazhet, Biden kalon në epërsi ndaj Trump