MENU
klinika

Analiza

Sulmi në Rafah do të jetë fundi i Netanyahu-t

30.05.2024 - 12:51

Presidenti francez Emmanuel Macron tha të mërkurën se “vonesa sistematike” në zbatimin e një zgjidhjeje me dy shtete për Izraelin dhe Palestinën duhet të përfundojë. “Macron konfirmoi përkushtimin e Francës për të punuar, me partnerët e saj evropianë dhe arabë, mbi një vizion të përbashkët të paqes që ofron garanci për sigurinë për palestinezët dhe izraelitët,” njoftoi Pallati Elysee në një deklaratë pas një bisede telefonike midis presidentit francez dhe homologut, Mahmud Abbas. Ky proces duhet të përfshijë “perspektivën e njohjes së një shteti palestinez me një strukturë praktike”, thuhet në deklaratë. Macron theksoi nevojën për të reformuar dhe forcuar Autoritetin Palestinez në mënyrë që ai të mund të kryejë përgjegjësitë e tij në territoret palestineze, përfshirë Rripin e Gazës, për të mirën e popullit palestinez, raporton agjencia franceze e lajmeve AFP. Ai dënoi përsëri sulmin e fundit izraelit në Rafah, në të cilin, sipas autoriteteve lokale, u vranë 45 persona. Biseda mes presidentëve francezë dhe palestinezë erdhi pasi Norvegjia, Spanja dhe Irlanda njohën zyrtarisht Palestinën të martën. Të martën, Macron shprehu gjithashtu gatishmërinë për njohjen franceze të Palestinës, por shtoi se kjo duhet të ndodhë në kohën e duhur. Sakaq, ndërsa IDF vazhdon operacionet në Rripin e Gazës, opozita izraelite është bashkuar në një “bllok anti-Bibi”. Sipas raporteve në Times of Israel, Yair Lapid u takua me krerët e partive të krahut të djathtë Ysrael Beytenu dhe New Hope, Avigdor Liberman dhe Gideon Saar, në një përpjekje për të koordinuar një aleancë që do të punonte së bashku për të rrëzuar Benjamin Netanyahun.