MENU
klinika

Analiza

Urdhër-arresti për Netanyahun, alarm për Izraelin!

24.05.2024 - 08:30

Pavarësisht se cili do të jetë vendimi përfundimtar i gjykatës penale ndërkombëtare, Izraeli ka hyrë në një epokë të re në lidhje me marrëdhëniet e tij me aleatët e tij perëndimorë, përfshirë Shtetet e Bashkuara. Veprimet që ajo ndërmerr kundër palestinezëve nuk do të kalojnë më pa llogaritur.

Kjo situatë u përshpejtua nga lufta me Hamasin. Por realiteti është se llogaria ndërkombëtare do të kishte ardhur pa marrë parasysh. Kjo për shkak se një pushtim 57-vjeçar i popullit palestinez pa një zgjidhje të drejtë, i shoqëruar me një qeveri fashiste, raciste të udhëhequr nga kryeministri, Benjamin Netanyahu – dhe të përforcuar nga udhëheqësit e kolonëve të ekstremit të djathtë Bezalel Smotrich, ministri i financave dhe Ministri i Sigurisë së Atdheut, Itamar Ben-Gvir – nuk mund të luajë pa pasoja në shoqërinë e sjellshme globale.

Është mbresëlënëse që në të njëjtën ditë me shpalljen e ICC-së për një kërkesë për urdhër-arrest për Netanyahun dhe ministrin e mbrojtjes, Yoav Gallant, qeveria Netanyahu bëri një lëvizje, sërish, për të minuar demokracinë izraelite. Boja në deklaratën e ICC-së nuk ishte tharë përpara se ministri izraelit i komunikimit, Shlomo Karhi, sekuestroi pajisjet e raportimit nga Associated Press, duke pretenduar se kishte injoruar paralajmërimet dhe po ofronte burime lajmesh për Al Jazeera tani e dëbuar. (Ai u detyrua të ndryshojë vendimin e tij të njëjtën ditë pas kundërshtimit të ashpër të SHBA-së.) Përveç pranimit për mbylljen e Al Jazeera me krijimin e një ligji të ri izraelit për median (legjitimiteti i të cilit po sfidohet në gjykatat izraelite), Karhi nuk njeh kufij. Ai gjithashtu ka tentuar të çmontojë Kan, median publike izraelite, sepse shefi i tij e sheh atë të papërshtatshme për interesat e tij personale. Deri më tani, në këtë pikë, ai ka dështuar.

Në mënyrë të ngjashme, në të njëjtën kohë që qeveria Netanyahu u tërbua kundër diktatit të ICC-së, ajo lejoi banditë renegatë të sulmonin kamionët në rrugën për në Gaza me furnizime të nevojshme dhe urgjente ushqimore. Kjo ka qenë një çështje e vazhdueshme në Izrael. Netanyahu ka refuzuar të ndalojë bastisjen e kamionëve të furnizimit nga një grup i organizuar aktivistësh të djathtë, në fakt të lidhur politikisht me Ben-Gvir, ministrin përgjegjës për policinë, të cilët kanë marrë politikën në duart e tyre duke shkatërruar furnizimet ushqimore që udhëtonin brenda Izraelit gjatë rrugës në Gaza.

Unë nuk besoj se Izraeli ka një politikë për të ngordhur Gazanët e uritur, as nuk besoj se Izraeli dhe Hamasi duhet të peshohen njësoj. Por me siguri mund të kuptoj pse disa, duke përfshirë ICC-në, do ta akuzonin Izraelin për promovimin e një politike të urisë brenda Gazës, bazuar në deklaratat e Gallant, i cili deklaroi në fillim të luftës se kishte planifikuar një “rrethim të plotë të Gazës”.

Qeveria izraelite duhet të mbrojë me forcë transferimin e furnizimeve të nevojshme ushqimore.

Një kryeministër kompetent do të insistonte dhe do të siguronte që këto autokolona të mbroheshin. Por pastaj, përsëri, një kryeministër i drejtë gjithashtu nuk do të vazhdonte të lejonte që Ben-Gvir të ishte pjesë e qeverisë së tij, e lëre më ta emëronte atë në radhë të parë.

Fjalët dhe veprimet kanë pasoja.

Kjo është e njëjta qeveri që tentoi një grusht shteti ndaj gjyqësorit përpara 7 tetorit dhe vazhdon të kërkojë mënyra për të neutralizuar gjyqësorin izraelit – një nga shtyllat kryesore të demokracisë së dobësuar të Izraelit që, të paktën, ka ofruar një pengesë kundër veprimeve globale pikërisht si Veprimi i ICC. Në të kaluarën e afërt, institucionet globale dhe vendet e jashtme janë siguruar se gjykata e lartë e Izraelit do të anulonte çdo veprim ekstrem të qeverisë izraelite.

Por jo me këtë qeveri. Në vend të kësaj, një nga ministrat kryesorë të saj mori pjesë në një tubim në Spanjë të partive fashiste evropiane që promovonin filozofinë e tyre që të përkonte me zgjedhjet e ardhshme të Bashkimit Evropian, të udhëhequr nga personalitete të njohura si kryeministri hungarez, Viktor Orbán dhe francezët e ekstremit të djathtë udhëheqësja Marine Le Pen, as furnizuese e një rendi botëror demokratik dhe as besimtare në të drejtat ndërkombëtare të njeriut.

Kjo është një qeveri izraelite që lejon kolonët hebrenj në territoret e pushtuara palestineze në Bregun Perëndimor të vrapojnë mbi popullatat civile palestineze, duke shkatërruar të korrat dhe pronat dhe duke rrezikuar civilët e pafajshëm, pasi qeveria e saj grumbullon më shumë fonde për kolonët, shpërndan armë për civilë të patrajnuar dhe refuzon t’u përmbahet marrëveshjeve të nënshkruara tashmë nga Izraeli për të mbështetur financimin dhe marrëveshjet e tjera me Autoritetin Palestinez.

Ndërkohë, edhe Benny Gantz, i konsideruar si realist në kabinetin aktual të luftës izraelite dhe një kandidat potencial rival për kryeministër të Netanyahut, refuzoi të pranonte legjitimitetin e Autoritetit Palestinez në ultimatumin që ai sapo i dha Netanyahut për largimin nga vendi i përkohshëm i partisë së tij në qeveria aktuale izraelite. Ai dëshiron që Netanyahu të përmbushë disa kërkesa, duke përfshirë formulimin e një plani real për kthimin e pengjeve dhe një skenar të ditës pas Gazës. Po ku qëndron realizmi në vizionin apo kërkesat që do të shmangin veprimet ndërkombëtare apo do të zgjidhin çështjen ekzistenciale të pushtimit? Bota është lodhur duke pritur që Izraeli të ofrojë një plan të besueshëm për Gazën – ose Bregun Perëndimor. Më shumë vende po njoftojnë se do të njohin një shtet të pavarur palestinez.

Çdo përmendje e një dite pas duhet të përfshijë çështjen e lirisë palestineze. Kushdo që ka parë trashjen e pushtimit izraelit për gati gjashtë dekadat e fundit, e dinte se ishte vetëm çështje kohe para se një errësirë ​​e tmerrshme të zbriste midis izraelitëve dhe palestinezëve për të detyruar dorën e okupimit. Është e qartë se veprimet e tmerrshme të Hamasit të 7 tetorit nuk u parashikuan nga pothuajse askush si katalizator për vendin ku jemi sot. Por ja ku jemi.

Duhet të ketë një fuqizim të Autoritetit Palestinez dhe një proces të vërtetë paqeje. Pa këtë, Izraeli do të vazhdojë të largohet nga demokracia aq shumë vlera, dëshira dhe nevoja izraelite.

Ky është një moment krize ekstreme dhe vendimi i ICC është një alarm zjarri. Duke e quajtur vendimin “antisemitik”, siç e kanë bërë disa zyrtarë izraelitë duke përfshirë Netanyahun, nuk do ta shkurtojë atë. Pavarësisht nëse GJNP kishte të drejtë apo gabim, ne kemi ardhur në një moment nga i cili nuk ka kthim prapa. Askush që kujdeset për të ardhmen e Izraelit nuk mund të qëndrojë mënjanë./TheGuardian

Rinis lufta për pushtet në BE pas zgjedhjeve

Kush janë dy rivalët kryesorë të Ursula von der Leyen

Pekini po “vjedh” në heshtje paratë e Moskës

Rusia po mbetet pa aleatë, Kina e “godet me thikë pas shpine”

Çfarë e pret vendin me “Trumpin europian” në krye

Holanda zhvendoset djathtas, krijohet qeveria e koalicionit