MENU
klinika

Bilardo

Eklent Kaçi sërish super, nënkampion bote me 9 bila

11.06.2024 - 12:13

Bilardo shqiptare ka shënuar një tjetër rezultat të madh në arenën ndërkombëtare, duke u konfirmuar si një prej sporteve më të suksesshëm të vendit.

Protagonist është sërish Eklent Kaçi, i cili është shpallur nënkampion bote në disiplinën 9-gurë në “Word Championship 2024”, kompeticion që u zhvillua nga data 3 deri më 8 qershor në Arabinë Saudite. Kaçi, 25-vjeç, kampion bote për vitin 2023, u mposht në finale nga amerikani Fedor Gorst, me rezultatin e ngushtë 15-14 në një duel tepër emocionues. Bilardisti i talentuar shqiptar e nderoi përsëri flamurin në sallonet më prestigjioze botërore të këtij sporti, duke u ngjitur këtë herë në shkallën e dytë të podiumit.

NDESHJA – Për sa i përket finales, ajo filloi me Gorst që siguroi shpejt epërsinë 3-0, por Kaçi u përgjigj në setin e katërt, duke i shpëtuar një sigurie të ngushtë në bilën numër 2. Gorst, rimori kontrollin, duke e rritur epërsinë e tij në 5-1, pasi i mbijetoi një tjetër përpjekjeje sigurie nga Kaçi. Gorst e çoi rezultatin në 8-4, ndërsa më pas Kaçi bëri një rikthim të shpejtë, duke fituar dy sete radhazi. Megjithatë, një gabim i kushtueshëm në setin e 15-të e pa atë të godiste bilën numër 9 pranë xhepit, duke e lejuar Gorst të ekzekutonte një gjuajtje të shkëlqyeshme nga topi për të fundosur topin 9-të, duke e shtyrë rezultatin në 9-6. Intensiteti i ndeshjes u rrit, duke arritur në setin e 19-të. Gabimi i përsëritur i Kaçit për të marrë bilën 4 i dha Gorst një hapje tjetër për të marrë setin. Duke përfituar nga një “push” jo i saktë nga Gorst, Kaçi fitoi setin.

Megjithatë, një devijim në “push” i Kaçit i lejoi Gorst-it të ruante epërsinë e tij, duke e rritur avantazhin e tij në 13-9. Më tej një hap i gabuar nga Gorst në bilën 1 gjatë pushimit të tij i dha Kaçit një tjetër mundësi për të afruar diferencën. Kaçi emocion oi audiencën me atë që u quajt goditja e turneut, një goditje me 2 sponde në një kombinim 2-9, duke barazuar rezultatin në 13- 13. Kaçi e ruajti vrullin e tij, duke arritur të fitonte edhe një set tjetër, për ta përmbysur rezultatin. Megjithatë, një “dry break” në setin e fundit i dha Gorst mundësinë që i nevojitej për ti barazuar shifrat.

Seti i fundit ishte tepër emocionues, me një shkëmbim gozhdues të goditjeve mbrojtëse midis dy finalistëve.
Një goditje aksidentale e Kaçit ia shoi shpresat për t’u konfirmuar për vitin e dytë radhazi kampion bote në disiplinën 9-gurë. Ndërsa për t’u theksuar ishte fakti që Kampionati Botëror 2024 me 9-gurë ishte një dëshmi e nivelit të lartë të konkurrencës dhe aftësisë sportive në bilardo profesioniste, ndërsa finalja Gorst-Kaçi, do të mbahet mend si një prej ndeshjeve më emocionuese dhe më të luftuara në historinë e sportit të bilardos.

Paralajmërohen, “Luanët”!

“Kujdes nga huliganët e Serbisë”

Italia përmbys me Bastonin e Barellan! Mbyllet pjesa e parë

Nedim Bajrami shënon supergol pas 23 sekondash dhe futet në historinë e Evropianit

Mijëra tifozë presin ndeshjen me valle dhe këngë

FOTOT/ Shqiptarët “pushtojnë” Dortmundin!

Njihuni me formacionet zyrtare të sfidës Spanjë-Kroaci

Rivalët e Shqipërisë “përplasen” në Berlin