MENU
klinika

FOTO / “GQ Italia”

Ka më shumë se një arsye për të pushuar në Shqipëri

09.06.2024 - 10:07

A ia vlejnë ende pushimet në Shqipëri? Sipas mendimit tonë, Po, duke qenë se xhevahiri i vogël i Ballkanit vazhdon të konfirmoje aftësinë e tij për të befasuar dhe mahnitur sërish turistët, shkruan Elena Barassi në një artikull të botuar në të përditshmen italiane “GQ Italia”.

Udhëtim rrugor përgjatë bregdetit të Shqipërisë ku mund të gjeni plazhe ende të paprekura, shtretër deti të jashtëzakonshëm, male pranë detit, turne me biçikletë dhe gjithashtu kuzhinë të shkëlqyer.

A ia vlejnë ende pushimet në Shqipëri ? Sipas mendimit tonë, po, duke qenë se xhevahiri i vogël në Ballkan, i cili qëndroi i heshtur për shumë vite, konfirmon aftësinë e tij për të befasuar dhe mahnitur sërish. Vit pas viti. Arsyeja e këtij apeli të parezistueshëm? I afërt, qiellor dhe gjithashtu ekonomik, pushton udhëtarët për bregdetin e tij, i projektuar nga plazhe të bardha, limane të egër dhe ujëra të kristalta, nga brendësia ku Bjeshkët e Nemuna janë pjesë e ekskursioneve edhe me biçikletë por edhe për besën shqiptare, një kod. nderi që përkthehet në mikpritje, ndershmëri, besnikëri dhe besim. Këtu janë vendet që nuk duhen humbur në tokën e Shqiponjave (për t’i vizituar ose rivizituar absolutisht këtë verë!)

Dhërmiu

Plazhet dhe natyra e mahnitshme e Dhërmiut, Shqipëri.

Ndalesa e parë për pushimet tuaja në Shqipëri është Dhërmiu. I ngjitur në faqet e maleve të Ceraunit, Dhërmiu është një fshat përrallor me shtëpi të zbardhura dhe kisha me kube blu. I rrethuar nga peizazhi i thyer malor dhe porta për në Parkun Kombëtar të Llogarasë dhe peizazhet e egra të Gadishullit të Karaburunit, i njohur për gjiret e tij, shpellat detare dhe limanet e fshehura të arritshme vetëm me varkë ose udhëtime të gjata nëpër male, fshati, vetëm 15 km në veri e Himarës, është ngritur në famë ndërkombëtare falë Kala, një event i njohur ndërkombëtarisht që ndërthur muzikën house, tekno dhe elektronike, Wellness me sesione joga, relaksim dhe një program ekskursioni për të zbuluar zonën përreth, në një atmosferë arratisjeje të vërtetë mendore dhe fizike. . Gjithashtu nuk mungojnë klubet elegante të plazhit të stilit balinez në plazhet e plazhit të Drymadhes dhe plazhit të Dhërmiut ku Havana Beach Club dhe Bacarò Beach Bar janë më shik. Në plazhin e Palasë, i cili po shndërrohet me shpejtësi në një nga plazhet më ekskluzive në Shqipëri, rekordi për klubin më elegant të plazhit sigurisht që shkon në plazhin e Nazarit, për adhuruesit e privatësisë, plazhi i Gjipesë, i fshehur mes kokave të thyera të mbuluara me shkurre mesdhetare, në gjysmë të rrugës. mes Dhërmiut dhe fshatit Vuno, mbetet më i paarritshmi dhe mund të arrihet vetëm në këmbë ose me varkë.

Saranda e gjallë

Lërini shpinën diktaturës, Saranda në jugun e largët të vendit, është ajo përzierje perfekte e hapësirave të rërës së bardhë ose shkëmbinjve gëlqerorë si plazhi i Qiellit, Plazhi Manastirit dhe Plazhi Pulëbardha, klubet e plazhit dhe klubet e natës që e bëjnë atë vendin perfekt për një festë plot argëtim. Pranë plazhit, Mango Beach është ndër klubet më të njohura në vend me set DJ gjatë gjithë verës, por Disco Tropical dhe Ekuadori gjithashtu nuk bëjnë përjashtim, ndërsa për një birrë pied dans l’eau që zgjidhni, bari Tani’s është më i qetë. Përveç jetës së natës këtu, mund të zbuloni perla autentike kulturore si Kalaja e Lëkurësit nga e cila mund të shijoni edhe një pamje të mrekullueshme të qytetit, sitin arkeologjik të Butrintit , një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, ku gjenden mbetjet e qytetit antik grek. janë zhytur në një pyll në bregun e një liqeni brenda një Parku Kombëtar 29 hektarësh dhe më në fund mbetjet e sinagogës së lashtë çifute (e cila daton në shekullin e 5-të). Dy opsione darke për të shënuar këtu. Taverna Fish Filipi , një tavernë tradicionale shqiptare me peshk ku mund të shijoni gaforre, oktapod dhe ushqime të skuqura mikse por edhe linguine dhe rizoto dhe Limani , një institucion i vërtetë në vendin më të izoluar të marinës së Sarandës. Peshk padyshim por edhe një Trilece hyjnore, ëmbëlsira me 3 lloje qumështi që së bashku me bakllavanë janë ëmbëlsirat më të pëlqyera nga shqiptarët.

Arkipelagu i Ishujve të Ksamilit

Brenda Parkut Kombëtar të Butrintit , Ksamilët janë një ëndërr. Ose më mirë parajsa par excellence e Rivierës Shqiptare, ajo shtrirje bregdetare që vështron bregun e Jonit në anën ballkanike dhe që është padyshim spektakolar. Gjashtë milje nga Greqia (Ksamil në fakt do të thotë ‘gjashtë milje’), ose më mirë nga Korfuzi që ndodhet pikërisht përballë saj, këtu zbulon bukurinë e stilizuar të 3 ishujve idilik, të arritshëm me një not të shkurtër ose me varkë, të mbuluar me harlisë. Bimësia mesdhetare dhe nga një rrip i vogël rëre shumë të bardhë që derdhet në ujin e bruz. Dhe më pas me atë rrip të hollë rëre që lidh një ishull me tjetrin dhe me të cilin mund të ecësh në ditët e baticës, kur dallgët përplasen midis një ishulli dhe një tjetri, duke krijuar veçori të pabesueshme ujore, ju gjithashtu mendoni të jeni në Karaibe ose në Maldivet. Mos e humbisni Plazhin Tre Ishujt , ku deti është një akuarel bruz dhe çadrat e kashtës ofrojnë strehë nga vapa e verës. E përkryer, mbi të gjitha, për ata që duan të pushojnë nën ritmin e muzikës. Dhe për darkë shkoni në restorantin The Mussels House , me një pamje spektakolare të lagunës, ku siç thotë edhe vetë emri, do të provoni variacione të ndryshme midhjesh, duke përfshirë saganaki, por edhe karkaleca rozë të kripur, madje edhe hurma deti.

Me varkë në gjirin e Vlorës

Pushimet në Shqipëri janë gjithashtu në listat e dëshirave të udhëtarëve këtë vit dhe ka më shumë se një arsye të vlefshme

Qyteti antik dhe porti natyror në kanalin e Otrantos, Vlora (shqip Vlora) ndodhet në pikën ku deti Adriatik i lëshon rrugën detit Jon, shtrati i detit bëhet gjithnjë e më i thellë, brigjet më të thepisura dhe plazhet me rërë bëhen gurë dhe guralecë. . Por xhevahiri i vërtetë këtu është Gadishulli i Karaburunit, një ish zonë ushtarake, tashmë e hapur për turizmin, një park natyror i mbrojtur me përmasa 15 me 4 km, i mbushur me maja malesh që arrijnë 1200 metra lartësi, shkëmbinj të thepisur që zhyten në det, i virgjër gjire që hapen në ujëra të pastër dhe shpella që fshehin mrekulli të jashtëzakonshme natyrore. Por edhe shumë bunkerë, emblema e ish-diktatorit komunist Enver Hoxha. Dhe janë pikërisht bunkerët, 3600 prej tyre, por jo vetëm, që janë atraksioni i Sasenos , një ishull i vogël pak larg nga bregu i Vlorës, dikur një bazë ushtarake italiane dhe më pas sovjetike, më vonë shtëpia e vëzhgimeve të Enverit. Qeveria e Hoxhës. Por sot ajo është, me të gjitha qëllimet, një parajsë e vogël e natyrës së egër dhe të pandotur. Nuk duhet humbur, në jug, është Spiaggia dell’Ammiraglio, ku deti i kristaltë është i rrethuar nga pisha, oleandrat dhe fiqtë e egër, ose Gryka dhe Xhehenemit, Gjiri i San Nicolò dhe Gryka e Djallit, ku mund të admironi. peizazhi i mrekullueshëm i një hyrje të thellë të ngjashme me një shpellë në ajër të hapur. Këshilla e ekspertëve është Restorant Joni , buzë detit të Vlorës. Kapje shumë e freskët e ditës, ravioli me karkaleca deti dhe domate qershi, por edhe një tartar i shkëlqyer levreku! Çmimet? Më pak se 20 euro për një menu të plotë.

Gjipe, mes plazhit dhe kanionit

Eden i vogël i Shqipërisë është plazhi i Gjipesë, i fshehur mes shkëmbinjve të lartë të një kanioni. Vështirë për t’u arritur, pa dyshim, por sapo të mbërrini kupton se ky është një strehë e vërtetë paqeje. Para së gjithash, këtu nuk mund të arrish me makinë, por vetëm përmes një shtegu të ngushtë përgjatë bregdetit, ose dembelët mund të arrijnë gjithmonë me varkë nga Jalë , një plazh i vogël i vendosur midis kodrave të thepisura të mbjella me ullinj në një gji të mbrojtur. nga malet, shumë i frekuentuar, megjithatë, në verë. Mure të larta shkëmbore, bimësi e dendur smeraldi dhe ujëra bruz janë parteri i Gjipesë, por i pajisur me disa çadra dhe një kioskë të vogël. Por perla e vërtetë këtu është kanioni piktoresk, 80 m i lartë i mbuluar plotësisht nga një pyll i padepërtueshëm dhe një shteg që duket si shtrat lumi dhe Dhërmiu , fshati i vogël që ndodhet pranë qafës së Llogarasë, rrëzë maleve të Acroceraunies. Në Himare, 16 km në jug të Gjipesë, Taverna Lefteri është vendi klasik ku çdo gjë është 0 km nga djathi i stilit feta grek me vaj të papërpunuar dhe ullinj shumë të shijshëm, tek Fergeseja tipike , me bazë specat, domatet, qepën, rikotën. dhe erëza dhe të shoqëruar me një bukë vendase aromatike dhe të shkëlqyer.

Borsh,

Ndër fshatrat më piktoreskë të rivierës shqiptare, Borshi ka ruajtur shpirtin autentik të vendit. Pak retro me kështjellën e saj mesjetare dhe atë joshjen e viteve ’80, por me një pamje të pashembullt të një bregdeti 7 km me zhavorr të vogël të bardhë, ngjyrën e pluhurit talk dhe përreth gjelbërimit të ullirit dhe agrumeve. Një parajsë e vërtetë për adhuruesit e sporteve ujore si lundrimi, kanoe, kajak, ski në ujë, këtu në mbrëmje mund ta gjeni veten duke parë yjet me muzikë dhe zjarre. Dhe për të drekuar zbathur në Luna Mare , klubi më elegant i plazhit në bregdet, ku muzika në sallë pritjeje është sfondi ideal për kokteje të pazakonta dhe një supë peshku të nivelit të lartë.

Rruga e Çiklizmit UNESCO: 2 javë aventurë çiklizmi nga Tirana

1085 kilometra dhe katër site të UNESCO-s në 15 ditë në një itinerar rrethor mbi dy rrota për të zbuluar pjesën juglindore të Shqipërisë, duke filluar nga Tirana. Një udhëtim, i inauguruar në fillim të vitit 2023 dhe në listën e 52 destinacioneve të paarritshme për t’u arritur në 2023 nga New York Times, duke ecur me biçikletë mes peizazheve piktoreske malore dhe përgjatë bregut bruz të detit Jon dhe Adriatik, deri në kufiri me Maqedoninë e veriut. Gjatë udhëtimit zbulojmë Liqenin e Ohrit, një nga liqenet më të vjetër në Evropë dhe më i thelli (288 m), që përmban një ekosistem unik aq shumë sa që është shpallur një sit i Trashëgimisë Botërore nga UNESCO. Pasi kaloni Korçën, hyni në pjesën më të largët të Shqipërisë përgjatë kufirit të gjelbër me Greqinë, duke u ngjitur drejt Qafës së Barmashit, e vendosur në 1160 m mbi nivelin e detit. Ju ecni me biçikletë përgjatë lumit të Vjosës deri në Kelcyre, ku lumi ka krijuar një grykë të jashtëzakonshme 20 km midis maleve të Trebeshinës dhe Golikës, derisa arrini në luginën e Drinos përgjatë vargmalit të Lunxherit, ku, duke u kapur pas një shkëmbi, gjeni Gjirokastrën , të parën. Vendi i UNESCO-s. Pasi arrijmë në Sarandë, nisemi për në zonën e mbrojtur nga UNESCO të Butrintit për të vazhduar rrugën përgjatë Rivierës Shqiptare. Dhe më pas Himara dhe Vlora (skena më sfiduese por edhe më spektakolare mes pyjeve, grykave dhe kthesave të flokëve) për të mbërritur më në fund në Tiranë. Nga fundi i korrikut të këtij viti, lajmi i madh do të jetë edhe hapja e Rrugës së Ciklit Trans Dinarica Një aventurë epike nëpër 8 shtetet e Ballkanit Perëndimor, e cila gjithashtu përshkon Liqenin e Shkodrës, malet verilindore dhe kufirin në liqenin e Ohrit. Shqipëria.