MENU
klinika
"Trzira" pas zgjedhjeve

Pse është kaq e vështirë të qeverisësh në Suedi?

Negociatat e Brexit

Gadishulli i Gjibraltarit, ‘mollë sherri’ mes Spanjës e Britanisë

Britania e Madhe është në ditët e fundit të negociatave të saj me Spanjën mbi...

Nuk duan të ecin drejt Perëndimit...

Maqedonasit vendosin për fatin e vet…

Maqedonasit votuan më 30 shtator në një referendum që do të kishte çuar vendin e...

Përsëri përplasje për buxhetin

Salvini: Do të bëj të kundërtën e asaj që kërkon Brukseli

Mateo Salvin, zëvendëskryeministri I Italisëka premtuar se qeveria e tij do të bëjë pikërisht të...

Nga New York Times

Vrasja e gazetarit/Pse Trump mbështet princin saudit?

Bota ka nevojë për përgjigje për rastin e Jamal Khashoggi. Dhe Presidenti Trump duhet të udhëheqë...

Greqia 'me kokën pas'

Çfarë kërkon nga Gjermania?

Greqia ende kërkon dëmshpërblime për viktimat e Luftës së Dytë Botërore dhe rimbursimin e një...

Nga Project Syndicate

Pse marrëdhëniet Indi-Pakistan nuk përmirësohen?

Që kur kryeministri Narendra Modi erdhi në pushtet, marrëdhëniet e Indisë me Pakistanin kanë qenë...

A do dënohet pastori amerikan?

‘Molla e sherrit’ mes Trump dhe Erdogan, sot në Gjykatë

‘Molla’ e sherrit mes Turqisë dhe SHBA-ve, pastori amerikan Andrew Brunson, ka dalë përpara gjykatës...

Konflikti

Rumania e shqetësuar/ Manovra ushtarake ruse në Detin e Zi

Rumania, anëtare e NATO-s,  ka shprehur shqetësim lidhur me rritjen e aktivitetit ushtarak rus në...

Autoriteti i kancelares vihet në provë...

Datat kur Merkel do të “luftojë” këtë vjeshtë

Trembëdhjetë vjet pasi Merkel mori postin e kancelares, “kriza” në qeverisjen e saj mund të...

Deklarata e Hilari Klinton

‘Brexit, plaga më e rëndë e vetëshkaktuar në histori’

Brexit mund të përfundojë duke qenë një nga plagët më të mëdha dhe më të...

Blerja e S-400-ës

‘Xhelozia’ ndaj Rusisë, SHBA dënon rëndë Indinë

Presidenti amerikan Donald Trump ka se India së shpejti do të zbulojë vendimin e tij...