MENU
klinika

Përkujtohet Princesha

21 vite pa Lady D, një ikonë që mbetet

31.08.2018 - 10:59

Më 31 gusht të 21 viteve më parë “Mbretëresha e zemrave”, Lady Diana humbi jetën në një aksident tragjik automobilistik të ndodhur në Paris.

Lady Diana ishte aq popullor sa është kthyer në një ikonë, e cila reziston pavarësisht kalimit të viteve nga vdekja e saj.

Diana është futur në jetën publike në moshën 19-vjeçare, kur është fejuar me princin Charles. Më 1981, ata janë martuar. Popullariteti i saj është rritur nga udhëtimet në gjithë botën.

Sensi i saj për modën e ka bërë ikonë globale, ndërsa qasja joformale e ka bërë edhe më të dashur për publikun. Në vitin 1996, Diana ka konfirmuar se është pajtuar me kërkesën e princit Charles për divorc.

Më 31 gusht të vitit 1997, e ndjekur nga fotografët në Paris, shoferi i saj po lëvizte me shpejtësi vdekjeprurëse në qytet.

Prince William with Diana, Princess of Wales and Prince Harry on the day he joined Eton in September 1995. at the Various in Various, United Kingdom. (Photo by Anwar Hussein/WireImage)

Diana la pas dy djemtë e saj, princat William dhe Harry.