MENU
klinika

Përpjekjet për denuklarizimin

A është Kina ”fajtore” për situatën në Korenë e Veriut?

30.08.2018 - 10:52

Presidenti i SHBA Donald Trump ka sulmuar Kinën duke e akuzuar se Kina po pengon progresin e Koresë së Veriut drejt denuklarizimit.

Z. Trump duket se ia hedh fajin për këto
sfida Kinës, por ai vazhdon gjithashtu të lavdërojë lidhjet e tij personale me udhëheqësit e Koresë së Veriut dhe Kinës.

Përzierja konfuze e kritikës, lavdërimit dhe kërcënimit të mbuluar vjen pasi Uashingtoni përballet me një presion në rritje për të dhënë rezultate pas gjithë këtyre bisedimeve.

Menjëherë pas samitit në qershor, zoti Trump tha se nuk kishte më rrezik nga Koreja e Veriut. Vetëm disa ditë më parë, Uashingtoni bëri thirrje për një udhëtim në Korenë e Veriut nga Sekretari Amerikan i Shtetit Mike Pompeo me presidentin duke argumentuar se nuk ishte bërë mjaftueshëm përparim për çmontimin e programit bërthamor të Koresë së Veriut.

Pse fajëson Kinën ? Në komentet e tij të fundit në Twitter, Trump tha se Koreja e Veriut ishte nën presion të madh nga Kina për shkak të mosmarrëveshjeve të mëdha tregtare të SHBA me qeverinë kineze.

Pekini është aleati i vetëm i rëndësishëm i Penianit dhe mendohet të ketë ndikim të rëndësishëm mbi vendimet e tij.

Pekini është gjithashtu rivali strategjik më i fuqishëm afatgjatë i Uashingtonit në rajon. SHBA dhe Kina janë në një betejë gjithnjë e më të tensionuar tregtare. Ndaj Trump fajëson Kinën.

Çfarë progresi është bërë për denuklarizimin? Që nga samiti i qershorit, Koreja e Veriut ka ndërprerë testet e saj të raketave, pretendon se ka çmontuar një vend testimi bërthamor dhe i ka kthyer mbetjet e ushtarëve amerikanë të vrarë në Luftën e Koresë së 1950-53.

Por zoti Trump përsëri tha se përparimi ishte i pamjaftueshëm për denuklarizimin. Një raport i kohëve të fundit nga Vox sugjeron se Pheniani nuk ngurron të vazhdojë sepse Z. Trump nuk arriti të përmbushte premtimin e tij të supozuar ndaj Z. Kim se ai do të nënshkruante një deklaratë zyrtare për t’i dhënë fund Luftës Koreane. Pasi një raport i OKB-së zbuloi se Koreja e Veriut po vazhdonte të punonte në programin e saj bërthamor, SHBA i kërkoi bashkësisë ndërkombëtare të vendoste sanksione dhe të bënte presione ekonomike mbi Phenianin.

Në serinë e fundit të postimeve në Tweeter, Trump akuzoi Pekinin se po i ofronte ndihmë Koresë së Veriut.

Megjithatë presidenti amerikan këmbënguli se marrëdhënia e tij personale me Z. Kim mbetet shumë e mirë dhe e ngrohtë dhe se nuk kishte arsye për të rifilluar “lojrat e luftës”. Por ai shtoi se nëse do të rifillonin, do të ishin më të ashpra se kurrë. 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN