MENU
klinika

Një vizitë javën e ardhshme

Çfarë presin indianët nga Putin?

29.09.2018 - 10:17

Ministri i jashtëm rus ka thënë se është në dorë të Indisë për të vendosur se çfarë lloj armësh dëshiron dhe si do të vazhdojnë marrëveshjet ushtarake të nënshkruara në 2015. Presidenti rus Vladimir Putin ka planifikuar të vizitojë Indinë javën e ardhshme.

Në tetor 2016, Kryeministri Narendra Modi nënshkroi një marrëveshje me presidentin rus për të blerë sistemin më të avancuar të mbrojtjes ajrore të Moskës, S-400.

“Sa për marrëveshjet e tjera që po negociohen, nuk kam dëgjuar asgjë për kohën, shtyrjen, etj, dhe e kuptoj se India do të marrë vendim sovran se si të vazhdojë dhe se për çfarë lloj armësh ka nevojë” tha Ministri i Jashtëm i Rusisë Sergej Lavrov për në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

 

Sistemi raketor S-400 mund të gjurmojë rreth 300 objektiva dhe të rrëzojë rreth tre duzina objektiva në të njëjtën kohë në një distancë prej 400 kilometrash. Radarët e ndjeshëm të sistemit mendohet të jenë në gjendje të zbulojnë edhe avionë të vjedhur që paraqesin një seksion tërthor shumë të vogël të radarëve dhe shpesh janë të pamundur për sistemet e tjera për t’u ndjekur.

Lavrov gjithashtu mohoi çdo polemikë mbi marrëveshjen e avionëve të Rafale që India kishte nënshkruar me Dassault Aviation të Francës.

Putin do të jetë në Indi për një vizitë dy-ditore më 4 dhe 5 tetor për takimin vjetor Indi-Rusi me fokus në përmirësimin e marrëdhënieve mes dy vendeve.

India filloi procesin për të blerë një flotë prej 126 aeroplanësh mesatarë në vitin 2007, pasi Ministria e Mbrojtjes, dhe kreu i Kongresit AK Antony, e morën propozimin nga Forcat Ajrore Indiane.

India gjithashtu pritet të njoftojë një kontratë qeveritare me qeverinë për 2.2 miliardë dollarë me Korporatën e Bashkuar të ndërtimit të anijeve të Rusisë. Përveç kësaj, do të nënshkruhet një marrëveshje ndërqeveritare për prodhimin e përbashkët të pushkëve AK-103 në Indi.

Sanksionet e SHBA kundër Rusisë e detyruan Indin në fillim të këtij viti të ngrinte pagesat prej më shumë se 2 miliard dollarë, duke ndaluar përkohësisht disa programe të mbrojtjes.

Pas një vendimi të 7 prillit nga Zyra Amerikane e Kontrollit të Pasurive të Huaja, Banka Shtetërore e Indisë, ndaloi të gjitha pagesat për kompaninë ruse të tregtisë së armëve Rosoboronexport.

India tani dëshiron një marrëveshje të re 10-vjeçare me Rusinë për të prodhuar dhe përmirësuar të paktën dhjetëra lloje të sistemeve të armatimit rus në Indi.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Disa çështje ende të pambyllura

Çfarë e pengon marrëdhënien Francë-Rusi?

Nga Project Syndicate

Ku shkoi pushteti i Putinit?!