MENU
klinika

Trump kërkon të nisë bisedimet

Marrëdhëniet SHBA-Iran po përmirësohen

08.09.2018 - 14:37

Shtetet e Bashkuara vazhdimisht dërgojnë mesazhe në Iran për të filluar negociatat, tha presidenti iranian Hassan Rouhani të shtunën në një fjalim të transmetuar në televizionin shtetëror.

Tensionet u ngritën midis Iranit dhe Shteteve të Bashkuara pasi Presidenti Donald Trump u tërhoq nga një marrëveshje bërthamore me Iranin në maj dhe riktheu sanksionet ndaj Republikës Islamike muajin e kaluar.

Trump ka thënë se do të takohet me udhëheqësit e Iranit. “Nga njëra anë ata përpiqen të ushtrojnë presion ndaj popullit të Iranit, në një anë, ata na dërgojnë mesazhe çdo ditë përmes metodave të ndryshme që duhet të vijnë dhe të negociojmë së bashku”, tha Rouhani.

Ai shtoi: “Ata thonë se ne duhet të negociojmë këtu, ne duhet të negociojmë atje. Ne duam të zgjidhim çështjet. A duhet të shohim mesazhet apo veprimet tuaja të ashpra?”

Uashingtoni synon të detyrojë Teheranin që t’i japë fund programit të tij bërthamor dhe mbështetjen e saj të grupeve militante në Siri dhe Irak. Sanksionet e Shteteve të Bashkuara që synojnë sektorin e naftës të Iranit janë planifikuar të rikthehen në nëntor. Irani po përballet me një “luftë ekonomike, psikologjike dhe propagandistike”, tha Rouhani të shtunën, duke përmendur Amerikën dhe Izraelin si armiqtë kryesorë të Republikës Islamike.

Ndërkohë, ditët e fundit i dërguari i lartë i SHBA për Iranin kritikoi një vendim të Bashkimit Evropian për të dhënë 20.7 milionë dollarë ndihmë në Teheran të premten, duke thënë se ai dërgoi “mesazhin e gabuar në kohën e gabuar”.

Ai i kërkoi Brukselit që të ndihmonte Uashingtonin t’i jepte fund kërcënimit iranian stabilitetit global.

Brian Hook, përfaqësuesi special i SHBA për Iranin tha “Populli iranian përballet me presione të mëdha ekonomike të shkaktuara nga korrupsioni i qeverisë së tyre, keqmenaxhimi dhe investimi i thellë në terrorizëm dhe konflikte të huaja”. Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian duhet të punojnë së bashku për të gjetur zgjidhje të qëndrueshme që me të vërtetë të mbështesin popullin e Iranit dhe t’i japin fund rreziqeve të regjimit ndaj stabilitetit rajonal dhe global.

Vendimi i BE të enjten për të siguruar 18 milionë euro ndihmë ndaj Iranit kishte për qëllim kompensimin e ndikimit të sanksioneve të Shteteve të Bashkuara

Financimi i BE është pjesë e një pakete më të gjerë prej 50 milion euro të rezervuara në buxhetin e BE për Iranin, i cili ka kërcënuar të ndalojë përmbushjen e marrëveshjes bërthamore në qoftë se nuk arrin të shohë përfitim ekonomik.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN