MENU
klinika

Një samit javën e ardhshme

Pse Afrika ka nevojë për Kinën?

02.09.2018 - 11:27

Udhëheqësit afrikanë do të shtojnë kërkesat e tyre për më shumë investime nga Kina javën e ardhshme në një samit.

Forumi trevjeçar për bashkëpunimin e Kinës në Afrikë ka qenë në të kaluarën një katalizator për thellimin e lidhjeve, të cilat një dekadë më parë u mbështetën në përpjekjet e Pekinit për të siguruar mallra të tillë si nafta dhe bakri në këmbim të investimeve në infrastrukturë në vendet afrikane.

Por qeveritë afrikane, pjesërisht nën presionin e qytetarëve të tyre, po planifikojnë të përdorin takimin e këtij viti për të nxitur marrëveshje të reja.

“Ne duam një marrëdhënie strategjike por jo vetëm” tha Kamissa Camara, një këshilltare e politikës së jashtme për Ibrahim Boubacar Keita, president i ri i rizgjedhur i Mali.

Në takimin e fundit në 2015, presidenti kinez Xi Jinping premtoi 60 miliardë dollarë në grante dhe kredi.

Investimet e Kinës ndikojnë në një kontinent që ka një marrëdhënie dashuri-urrejtjeje me fuqitë e mëparshme koloniale.

Marrëdhëniet me Kinën mund të përmirësojnë pozicionin e negociatave të një vendi afrikan me Europën, SHBA-të dhe madje edhe vende të tjera në zhvillim si India dhe Turqia.

“Një marrëdhënie me Kinën ribalancon marrëdhëniet tona aspak të ekuilibruara”, tha zonja Camara.

Kina u bë partneri më i madh tregtar i Afrikës në vitin 2009, pasi kompanitë kineze importuan më shumë mallra afrikane. Ndërkohë, mallrat kineze perbejne më shumë se 80 për qind të eksporteve të Kinës në Afrikë.

Burokratët kinezë ankohen se tregjet afrikane janë shumë të vogla dhe të fragmentuara për projektet e mëdha që kërkojnë planifikuesit shtetërorë.

“Të dyja palët kanë interesa të përbashkëta” tha Shen Xiaolei, një studiues nga Akademia Kineze e Shkencave Sociale. “Tregu afrikan potencialisht është një treg shumë i madh”

“Në disa aspekte e gjithë kjo duket e mirë për Afrikën. Duket se do të krijohen vende të reja pune dhe përmirësime të dukshme në infrastrukturë” tha David Alexander, kompania e të cilit Florida me bazë, Baysource Global, këshillon bizneset.

“Shumë prodhues të huaj po zhvendosen nga Kina në Azinë juglindore dhe Bangladesh. Shumë pak zgjedhin Afrikën, veçanërisht përpunuesit e lëkurës” tha Deborah Brautigam, drejtoreshë e Iniciativës Kërkimore Kinë-Afrikë.

Pra, në përfundim, Afrika ka nevojë për Kinën, investimet e Kinës por edhe për ribalancimin e marrëdhënieve me Europën dhe me pjesën tjetër të botës.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Stabiliteti në rajon

Shtatë sfidat e së ardhmes…