MENU
klinika

70-vjetori i qeverisë koreane

Pse Xi Jinping ka refuzuar të shkojë në Korenë e Veriut?

05.09.2018 - 11:21

Presidenti Xi Jinping i Kinës do të dërgojë një zyrtar të lartë në Korenë e Veriut këtë fundjavë për të marrë pjesë në festimet kombëtare atje, njoftuan të martën mediat shtetërore në të dy vendet.

Li Zhanshu, një anëtar i Komitetit të Përhershëm të Politburove dhe kreu i parlamentit të Kinës, do të drejtojë një delegacion në kryeqytetin e Phenianit, të shtunën si i dërguari i posaçëm i z. Xi, tha Agjencia Qendrore e Lajmeve Qendrore e Koresë Veriore.

Koreja e Veriut planifikon të festojë 70-vjetorin e themelimit të qeverisë së saj të dielën me festime të mëdha, duke përfshirë një paradë ushtarake.

Javët e fundit ka pasur spekulime se zoti Xi mund të ndiqte vetë festimet, në vizitën e tij të parë në Korenë e Veriut. Z. Xi është takuar tre herë këtë vit me udhëheqësin e Veriut, Kim Jong-un, por gjithmonë në Kinë.

Yang Xiyu, një ish-zyrtar i lartë kinez, tha se zoti Xi nuk e shihte si një çështje të rëndësishme një vizitë të tillë. “Unë mendoj se ai do të shkojë vetëm nëse mund të ketë përparim në njërën prej dy çështjeve, marrëdhëniet dypalëshe me Korenë e Veriut ose çështjen bërthamore” tha Yang, i cili ishte i përfshirë në bisedime diplomatike që përfshinin Kinën, Korenë e Veriut, Shtetet e Bashkuara dhe kombet e tjera mbi zhvillimin e armëve bërthamore të Veriut në mesin e viteve 2000.

Kina ka bërë shumë përpjekje që Koreja e Veriut të heqë dorë nga armët bërthamore.

Kina i është bashkuar gjithashtu përpjekjeve për të imponuar sanksione të ashpra në Korenë e Veriut por mbetet partneri më i madh tregtar i vendit, duke përbërë më shumë se 90 për qind të tregtisë së saj të jashtme.

Ndërsa marrëdhëniet e të dy vendeve janë përmirësuar këtë vit pas takimeve të zotit Kim me zotin Xi, zyrtarët amerikanë janë shqetësuar se Kina po lehtëson zbatimin e sanksioneve.

Muajin e kaluar, zoti Trump anuloi një udhëtim të planifikuar në Phenian nga Sekretari i Shtetit Mike Pompeo, duke u justifikuar me mungesën e përparimit në bisedimet për denuklarizimin. Në atë kohë, ai tha se negociatat ishin penguar nga mungesa e mbështetjes nga Kina.

Të mërkurën e kaluar, zoti Trump akuzoi Kinën për transportimin e parave, karburantit, plehrave dhe mallrave të ndryshëm në Korenë e Veriut. Kina u ankua për logjikën e Trump, të cilën ata me ironi e quajtën “magjike”.

Kur zoti Trump u takua me zotin Kim në Singapor, ata u zotuan të vendosnin marrëdhënie të reja “të reja” dhe të punonin drejt denuklarizimit të plotë të gadishullit Korean.

Por negociatat janë “përmbysur” shkaktuar nga marrëveshja e formuluar në mënyrë të paqartë.

Z. Yang tha se Kina do të shikojë paradën ushtarake të Koresë së Veriut të dielën për të parë nëse ajo do të përfshijë një shfaqje të raketave balistike.

Mungesa e tyre do të sinjalizonte për publikun e Koresë së Veriut, si dhe pjesën tjetër të botës, që mund të jenë bërë përpjekje serioze në lidhje me denuklarizimin.

Nga New York Times

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN