MENU
klinika

Mjekësia natyrale

Çajrat natyralë/ Shërues të disa sëmundjeve!

05.10.2018 - 18:31

Të marrësh disa filxhanë çaji në ditë është shumë e mirë për shëndetin tuaj sepse antioksidantët që ata përmbajnë parandalojnë një sërë dëmtimesh të indeve trupore.

Dallimi midis tre varieteteve kryesore të çajit (i gjelbër, i zi dhe të tjerë) është procesi për t’i bërë ato. Çaji i zi është i ekspozuar ndaj ajrit, ose i fermentuar, i cili errëson gjethet dhe u jep aromë.

Çaji jeshil është bërë me ngrohje ose me shpejtësi të avullimit të gjetheve. Gjethet e çajrave të tjerë janë fermentuar pjesërisht.

Një pjesë e njerëzve mendojnë se po të pish disa filxhanë çaj në ditë atëherë parandalon shfaqjen e kancerit.

Në fakt nuk ka dëshmi të forta se pirja e çajit mund të parandalojë kancerin te njerëzit pasi shumë faktorë ndikojnë në rrezikun e tij.

Ndërkohë, disa studime tregojnë se pirja e çajit të gjelbër mund të ndihmojë në frenimin e disa faktorëve të rrezikut të sëmundjes së zemrës, duke përfshirë rregullimin e peshës se trupit, presionin e gjakut dhe uljen e kolesterolit.

Ka disa dëshmi se çaji jeshil mund të ndihmojë kontrollin e niveleve të glukozës (ose sheqerit në gjak); megjithatë, kjo nuk është testuar gjerësisht në njerëz.

Më shumë kërkime janë të nevojshme për të mësuar se sa çaji jeshil do të ishte i nevojshëm dhe nëse ai gjithashtu ndihmon në frenimin e peshës dhe yndyrës trupore.

Ju merrni më shumë antioksidantë nga çaji i sapo bërë, ndërkohë që ato reduktohen ndjeshëm sa më shumë të kalojë koha nga përgatitja e tij.

Hulumtuesit nuk kanë përcaktuar se sa gota çaj jeshil të freskët janë të rekomanduara çdo ditë, por njerëzit në Azi zakonisht pijnë së paku tri gota në ditë.

Pirja e çajit të freskët është mënyra më e mirë për të marrë më shumë antioksidantë. Tre deri në pesë minuta është koha e rekomanduar për të marrë sa më shumë antioksidantë nga çaji.

Çaji i ftohtë dhe çaji i nxehtë mund të përmbajnë përafërsisht të njëjtin nivel të antioksidantëve nëse, gjatë përgatitjes së çajit të ftohtë, përdorni çaj 50% më shumë sesa kur përgatitni një sasi të ngjashme të çajit të nxehtë, për të lejuar hollimin.

Rreth 85% e çajit të përdorur në SHBA është çaji i ftohtë.

Çaji jeshil përmban kafeinë, kështu që gratë shtatzëna nuk duhet të pijnë më shumë se një ose dy filxhanë çaji jeshil në ditë.

Njerëzit me rrahje zemre të parregullta ose çrregullime ankthi duhet të jenë të kujdesshëm për sa kafeinë që marrin, nga çaji jeshil apo burime të tjera.

Flavonoids janë një grup i përbërjeve kimike që gjenden pothuajse në të gjitha frutat, perimet, çaj, kakao dhe verë.

Konsumi i tyre i rregullt shoqërohet me zvogëlimin e rrezikut të një sërë sëmundjesh kronike, duke përfshirë kancerin, sëmundjet kardiovaskulare dhe çrregullimet nervore.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN