MENU
klinika

Deklarata e Makron

Franca gati ”t’i japë një dorë” Koresë së Veriut

16.10.2018 - 16:22

Franca është e gatshme të ndihmojë në përpjekjet për denuklearizim e  Koresë së Veriut, por Pyongyang duhet së pari të tregojë angazhim konkret dhe dëshirë reale për të çmontuar arsenalin e saj bërthamor dhe balistik, tha Presidenti Emmanuel Macron të hënën.

Franca, një fuqi bërthamore dhe anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, nuk është e përfshirë drejtpërdrejt në bisedimet midis Koresë së Veriut, Koresë së Jugut dhe Shteteve të Bashkuara për të punuar drejt denuklearizimit të rajonit.

Megjithatë, diplomatët kanë thënë se ndihma e Parisit nisur nga njohuritë bërthamore mund të luajë një rol në çmontimin e raketave.

“Ne po presim angazhime konkrete nga Pheniani për të demonstruar dëshirën e vërtetë për të punuar në çmontimin e programeve bërthamore dhe balistike”, tha Macron në një konferencë shtypi së bashku me homologun e tij të Koresë së Jugut, Moon Jae-in.

“Ne jemi të gatshëm të luajmë një rol aktiv nëse fillon një proces negociimi”.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un dhe Presidenti i SHBA Donald Trump u zotuan në një samit të rëndësishëm në Singapor në qershor për të punuar për denuklearizimin.

Por marrëveshja nuk përmbante specifika dhe bisedimet kanë bërë shumë pak përparim që nga ajo kohë, me Korenë e Veriut që refuzon të deklarojë armët e saj bërthamore dhe objektet ose të bjerë dakord për një afat kohor konkret.

Moon tha në një intervistë të dielën se Kim ishte i sinqertë kur premtoi se do të hiqte dorë nga armët bërthamore.

Ndërkohë që vërtet Pyongyang ka ndaluar testet bërthamore dhe raketore këtë vit, por ai nuk arriti të mbante premtimin e tij për të lejuar inspektimet ndërkombëtare.

Shteti komunist largpamës nuk ka marrëdhënie zyrtare diplomatike me Francën, që është një nga dy vendet e Bashkimit Evropian së bashku me Estoninë , që kanë shkë shkëputur lidhjet me Korenë e Veriut derisa të heqë dorë nga programi i saj i armëve bërthamore.

“Ne do të shikojmë nga njëra anë ndryshimet në aspektin e marrëdhënieve diplomatike dypalëshe dhe nga ana tjetër ndryshimet në politikën e sanksioneve,” tha Macron.

“Mendoj se është mirë të bësh pak presion për tu siguruar që ka ndryshime,” tha ai.

Nga John Irish dhe Marine Pennetier

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Deklarat e presidentit amerikan

Më në fund një takim i dytë Trump-Kim