MENU
klinika

Lirohet pastori amerikan

Më në fund paqe mes Trumpit dhe Erdoganit?

13.10.2018 - 10:39

Turqia ka  vendosur që të lirojë pastorin amerikan të burgosur, Andrew Brunnson, lirimi i të cilit ishte kërkuar nga presidenti amerikan.

Vendimi i një gjykatësi turk për Andrew Brunson, i cili ishte ndaluar pas akuzave për spiunazh, pati presion të vazhdueshëm nga Uashingtoni, i cili mori hapin e jashtëzakonshëm të vendosjes së sanksioneve ndaj aleatit të saj të NATO-s më parë këtë vit.

Trump shkroi disa minuta pas vendimit të gjykatës të premten: “Ne shpresojmë që ai të kthehet shpejt në shtëpi i sigurtë!” Presidenti amerikan gjithashtu tha se kishte qenë “duke punuar shumë” për këtë rast.

Sarah Sanders, sekretarja e shtypit të Shtëpisë së Bardhë, tha se SHBA e mirëpritën vendimin për lirimin e Brunson. Por ajo tha se SHBA ishte ende “shumë e shqetësuar për ndalimin e vazhdueshëm të shtetasve të tjerë të Shteteve të Bashkuara në Turqi dhe në mbarë botën dhe bëri thirrje për zgjidhjen e të gjitha këtyre rasteve në mënyrë transparente dhe të drejtë.

Shtëpia e Bardhë nuk ka thënë nëse lirimi i pastorit do të sjellë heqjen e sanksioneve të vendosura ndaj Turqisë.

“Shtetet e Bashkuara dhe Turqia kanë një numër shqetësimesh lidhur me sigurinë dhe stabilitetin rajonal dhe ne presim të punojmë së bashku për këto çështje,” tha Sander.

Agjencitë e lajmeve raportuan se zoti Brunson fluturoi nga aeroporti i Izmirit vonë të premten për në SHBA dhe pritet të arrijë në bazën e forcave ajrore Andrews në Maryland rreth mesditës të shtunën.

Trump të premten mbrëma tha se Brunson së shpejti do të vijë për ta takuar atë. I pyetur nëse ai do të heqë sanksionet ndaj Turqisë, Trump tha: “Kjo nuk ka të bëjë fare”.

Para se të merrej verdikti, Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan tha se vendimi ishte një çështje që i takonte vetëm gjyqësorit.

Pas burgosjes së pastorit, SHBA vendosi sanksionet dhe rënia e lirës u përshpejtua në gusht, kur Trump dyfishoi tarifat mbi metalet turke. Ekonomia që nga ajo kohë është bërë përparësi kryesore e Ankarasë.

Kriza e lirës turke

Turqia dhe SHBA po luftojnë edhe me kriza të tjera, përfshirë zhdukjen e Jamal Khashoggi, gazetarit saudit që u zhduk në konsullatën e vendit në Stamboll dhe përpjekjet për të zgjidhur konfliktin në Siri.

Brunson, një predikues ungjillor, i cili kishte kaluar dy vjet burg dhe nën arrest shtëpiak, iu tha se mund të shëtiste falas të premten edhe pasi një gjykatës turk vendosi se ishte fajtor për të ndihmuar organizatat terroriste.

Gjykatësi e zvogëloi dënimin e zotit Brunson nga pesë vjet në tre vjet, një muaj dhe 15 ditë, pastaj vendosi se nuk duhej të shërbente më shumë kohë për shkak të kohës që kishte kaluar nën arrest shtëpiak.

Pastori 50-vjeçar u arrestua dy vjet më parë dhe u akuzua për lidhje me militantët kurdë dhe pasuesit e Fethullah Gulen, një klerik musliman me bazë në SHBA që Turqia fajëson që ka udhëhequr një grusht shteti të pasuksesshëm 2016. Z. Brunson i quajti akuzat “shpifje”.

Pas lirimit të pastorit, tensionet duket se do të zhduken, dhe kjo është një epokë e re për marrëdhëniet SHBA-Turqi.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN