MENU
klinika

Audio-përgjimi

‘Merr fund’ Babalja, arrestohet në Kosovë

11.10.2018 - 17:55

Albert Veliu apo i njohur ndryshe  si “Babalja” është arrestuar sot nga Policia e Kosovës.

Pas akuzave të ngritura nga autoritetet shqiptare, policia kosovare ka arrestuar për llogari të drejtësisë shqiptare Veliun, e njohur ndryshe si “babalja”, protagonist i audio-përgjimit me Agron Xhafaj.

Veliu akuzohet për ‘kallëzim të rremë’ në bashkëpunim si kalim të paligjshëm të kufirit. Ai dëshmoi në prokurori se kishte folur në telefon me vëllain e Fatmir Xhafajt, i cili aktualisht ndodhet në Itali.

babalja-konica.al

Rasti i “Babales” ka trazuar politikën shqiptare me akuza dhe kundër akuza të forta të bëra nga të gjitha palët. Partia Demokratike ka akuzuar ministrin e Brendshëm, Fatmir Xhafajn se ka favorizuar vëllain e tij, Agronin, në fushën e trafikimit të lëndëve narkotike, por ky i fundit i kahedhur poshtë pretendimet etyre duke i quajtur thjesht “shpifje” të opozitës dher Partisë Demokratike.

Akuza e parë lidhet me rolin e tij në audio-përgjimin që u akuzua se implikon në trafikon droge vëllanë e ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj. Ndërsa akuza e dytë ka të bëjë me kalimin e paligjshëm të kufirit nga Shqipëri në Kosovë, ndërsa pas mbërritjes kërkoi edhe azil politik.

“Kosova është demokraci funksionale parlamentare”

Dora Bakoyannis: Tre çështjet problematike që duhen zgjidhur

Vendimi i GJKKO për kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës

Publikohen përgjimet e Fredi Belerit me Arsen Ramën