MENU
klinika

Protesta në Këln

Pse gjermanët nuk e mirëpritën Erdoganin?

01.10.2018 - 10:10

Mijëra protestues rivale goditën rrugët e Këlnit, ndërsa presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan hapi xhaminë më të madhe të vendit në fund të vizitës së tij në Gjermani.

Inagurimi i xhamisë të shtunën mbylli vizitën tre-ditore,  që synonte rimëkëmbjen e “lidhjeve të këputura” me Berlinin pas dy vitesh tensione.

Gjatë qëndrimit në Berlin, Erdogan u takua dy herë me kancelaren Angela Merkel për bisedime, dhe të dy liderët sinjalizuan interesin e tyre për marrëdhënie më të mira, por paten edhe mosmarrëveshje për një sërë çështjesh.

Kancelarja gjerman theksoi se ka ende “ndryshime të thella” për sa i përket çështjeve të të drejtave civile dhe çështje të tjera, ndërkohë që Erdogan fajësoi Gjermaninë për strehimin e terroristëve.

Para se të kthehej në shtëpi, Erdogan udhëtoi për në qytetin perëndimor të Këlnit, ku mijëra kritikë dolën për të protestuar kundër “shkeljeve” të Turqisë mbi të drejtat e njeriut, lirinë e shtypit dhe trajtimin e kurdëve.

Në një nga tubimet në bregun e lumit Rhein, demonstruesit tundnin banderola që lexonin: “Erdogan nuk është i mirëpritur”.

Përkrahësit e Erdogan ndërkohë u mblodhën pranë Xhamisë Qendrore të Këlnit pasi policia koordinonte një zonë të madhe rreth xhamisë për arsye sigurie.

Si kryebashkiaku i Këlnit, Henriette Reker dhe kryeministri i shtetit, Armin Laschet refuzuan të merrnin pjesë në ceremoninë e hapjes së xhamisë.

Lidhjet midis dy vendeve të NATO-s u përkeqësuan pasi Berlin kritikoi goditjen e Ankarasë ndaj kundërshtarëve pas një grushti të dështuar të vitit 2016, i cili vrau dhjetëra mijëra të arrestuar.

Tensionet u lehtësuan pak pasi disa shtetas gjermano-turq u liruan këtë vit, por pesë mbetën akoma prapa hekurave.

Merkel, vendi i të cilës është shtëpi për më shumë se tre milionë turq etnik, theksoi nevojën për dialog të vazhdueshëm për të kapërcyer mosmarrëveshjet.

Por ajo gjithashtu theksoi interesin e Gjermanisë për një Turqi “të qëndrueshme”, e cila do të ndihmojë në frenimin e fluksit të refugjatëve në Evropë.

Erdogan, është duke kërkuar aleatë ndërkombëtarë, pas acarimit të marrëdhënieve me Presidentin e SHBA Donald Trump dhe krizës së lirës turke.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN