MENU
klinika

Zbuloni vlerat ushqyese!

Pse ushqimet jeshile janë kaq të mira për shëndetin?!

20.10.2018 - 11:31

Ato janë ushqime shumë të mira për shëndetin, të pasura me të gjitha llojet e vitaminave dhe mineraleve dhe me kalori të ulët. Zarzavatet mund të ndihmojnë në menaxhimin e peshës suaj, ndërsa përbërësit e posaçëm të bimëve mund të ulin rrezikun e disa kancereve, sëmundjeve të zemrës dhe osteoporozën.

Këto ushqime gjithashtu kanë shije shumë të mirë dhe të pëlqyeshme.

Sallata jeshile

Mendoni për këto zarzavate si një version me salcë dhe mustardë. Shija e tyre e athët e shoqëruar me salçiçe, i bën ato një zgjedhje të mirë për dietën tuaj. Gjithashtu gjethet e saj mund t’i hidhni në supë.

Spinaqi

Komponimet natyrore në këtë gjethe të gjelbër të butë mund të ndihmojnë në largimin e një sërë problemesh shëndetësore duke filluar nga problemet e syve të lidhura me moshën dhe anemia (mungesa e hekurit) deri te sëmundja e Alzheimer.

Spinaqi i cili përmban pak sodium dhe me kalium të lartë mund të ndihmojë në kontrollin e presionit të gjakut. Një filxhan i gatuar ka vetëm 41 kalori dhe pak më shumë se 4 gram fibra. Shto një pjesë të vogël spinaqi tek vezët, makaronat, supa apo salcat dhe do të shikoni rezultate të shkëlqyera në shëndetin tuaj.

Lakër jeshile

Kjo gjethe e gjelbër është shumë e rëndësishme në sajë të kalçiumit, kaliumit dhe vitaminave A, K, B6 dhe C që përmban. Shija e saj pak e hidhur është e mirë në sallatë, sidomos kur “kombinohet” me diçka të ëmbël si mollë ose me fruta të thata. Ajo është shumë rezistente pasi jeton deri në 5 ditë në frigorifer.

Rukola

Këto zarzavate të përziera, të quajtura “rukola”, kanë një shije të butë. Edhe pse rukola duket e brishtë, është me më shumë lëndë ushqyese se karrota, domatet dhe patatet e ëmbla, të cilat mund t’ju ndihmojnë të shmangni sëmundjet kronike si pjesë e një jetese të shëndetshme.

Rrepa

Nëse e doni ushqimin e shpirtit, shanset janë që tashmë jeni një tifoz i zarzavates më të ushqyeshme, pra i rrepës.

Por, a e dini se ato janë një burim i madh i kalçiumit, i cili i mban kockat dhe dhëmbët tuaj të fortë?

Ndërsa disa receta kërkojnë që zarzavatet të gatuhen në yndyrën e proshutës, rrepat mund t’i gatuani lehtësisht në supë.

Lakra kineze

Lakra kineze ka gjethe delikate të gjelbërta. Është një burim i shkëlqyer i vitaminave A dhe C. Ajo është gjithashtu e njejtë si perimet e tjera; rukola, lakër brukseli, dhe lulelakër. Komponimet natyrale në këtë perim mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut për disa lloje të kancerit.

Marulja

Kjo sallatë e lehtë nuk ka ushqyes të mjaftueshëm për t’u numëruar si një gjethe e gjelbër e pasur për ju. Është më shumë se 90% e pasur me ujë. Megjithatë, ajo mund t’ju mbush me pak kalori dhe zero yndyrë dhe kolesterol. Zgjidhni një kokë me gjethe të freskëta të jashtme. Shpëlaje dhe thaje mirë, pastaj vendose në një qese plastike në frigorifer për rreth një javë.

Sa perime duhet të hamë?

Për të korrur të gjitha përfitimet e zarzavateve me gjethe jeshile, synimi është për të ngrënë të paktën 2 herë çdo javë.

(Mbani në mend se zarzavatet e gatuara tkurren dhe përgjysmohen).

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Respektoni këto 6 pika

Si të mbrojmë trurin nga dëmtimet?

Hulumtuesit sjellin risi

Diçka më shumë për Aloe Vera