MENU
klinika

Kujdesi

13 Benefitet e rrushit të kuq për lëkurën, flokët dhe shëndetin

17.11.2018 - 10:29

Rrushi i kuq nuk është vetëm për të bërë verë të mirë. Ka më shumë se 200 lloje të rrushit të kuq në të gjithë botën. Ka përfitime të shumta shëndetësore nga rrushi itë kuq si psh për kujdesin e lëkurës dhe të flokëve.

Rrushi i kuq përmban më pak kalori se rrushi i bardhë. Ai përdoret për të bërë verë të kuqe, lëng rrushi ose mund të konsumohet i papërpunuar. Rrushi i kuq përmban vitamina A, C, B6, kalium, kalcium, hekur, fosfor, folatë, magnez dhe selen. Flavonoidet janë antioksidantë më të fuqishëm që gjenden tek rrushi që kontribuojnë në shëndetin okular.

Benefitet e rrushit të kuq:

Le të shikojmë 14 përfitimet nga kjo dhurate të mrekullueshme të natyrës:

1.Anti-plakje:Lëkura dhe fara e rrushit të kuq përmban resveratrol që kontrollon procesin plakjes

Resveratrol është një antioksidant i fortë që ndihmon për të ruajtur shëndetin e lëkurës.

2. Aktiviteti antibakterial:Rrushi i kuq posedon vetitë antibakteriale dhe antivirale. Kështu, ju mbron nga shumë infeksione. Vetitë antivirale janë gjithashtu të dobishme për të luftuar kundër virusit polio dhe virusit herpes simplex.

3. Shëndeti i lëkurës:Rrushi dhe farat e tyre përmbajnë një sasi të madhe antioksidantësh. Ata janë 50 herë më të fuqishëm se Vitamina E dhe 20 herë më e fuqishme se Vitamina C. Kjo ndihmon për të mbrojtur lëkurën nga ndotja dhe dëmtimi nga toksinat. Kjo është gjithashtu e dobishme në riparimin e kolagjenit.

4. Çrregullime të veshkave:

Rrushi i kuq është i dobishëm për zvogëlimin e acidit urik. Këto ndihmojnë për të eliminuar acidin nga sistemi dhe për të zvogëluar presionin gjatë punës së veshkave.

5. Alzhaimer:

Resveratroli, një përbërës jetik i verërave të kuqe, është i dobishëm për të trajtuar sëmundjen e Alzheimerit. Rrushi i kuq është gjithashtu i dobishëm për të luftuar kundër sëmundjeve neuro degjeneruese.

6. Përmirëson shikimin:

Rrushi është i pasur me antioksidantit të fuqishëm, resveratrol që kryejnë funksionin e një agjenti bllokues kundër disa enzimeve specifike që degjenerojnë indin.

7. Antialergjik:

Rrushi i kuq përmban flavonoid të njohur si quercetin. Kjo jep një efekt antihistamine së bashku me një efekt antioksidant. Prandaj, kjo është e dobishme për të trajtuar shumë alergji.

8. Zemra:

Flavonoidet dhe resveratoli tek rrushi i kuq janë të njohur për parandalimin e sëmundjeve të zemrës. Incidenca e sëmundjeve të zemrës në Francë është më e ulët për shkak të konsumit të verës së kuqe dhe rrushit të papërpunuar. Lëngu dhe vera e bërë përmbajnë antioksidantë të tillë si aspolyphenols, flavonoids dhe resveratrol. Këto ndihmojnë për të ulur rrezikun e kolesterolit të lartë, presionin e lartë të gjakut, mpiksjen e gjakut dhe sëmundjet që lidhen me zemrën.

9. Përmirëson fuqinë e trurit:

Resveratroli rrit rrjedhën e gjakut në tru me 200% dhe kështu ndihmon për të përshpejtuar përgjigjet dhe aftësitë tuaja mendore.

10. Rrit imunitetin:

Kjo është një nga përfitimet më të mira të rrushit të kuq. Ai është mënyra më e mirë natyrore për të forcuar sistemin imunitar të trupit.

11. Humbje peshe:

Rrushi është burimi më i pasur i saponins që gjenden në lëkurën e jashtme. Ndihmon në grumbullimin e kolesterolit dhe ndalon absorbimin e tij në gjak. Kjo ndihmon në parandalimin e obezitetit dhe sëmundjeve të zemrës.

12. Astma:

Rrushi i kuq ka vlera të shquara terapeutike që mund të kuruar astmën. Fuqia asimiluese e rrushit është e lartë, kjo rrit lagështinë në mushkëri, e cila ndihmon në kurimin e astmës.

13. Parandalon kataraktet:

Flavonoidet përmbajnë antioksidantë që mund të ulin dhe luftojnë radikalët e lirë për të parandaluar kataraktën.