MENU
klinika

Mësojini

7 përfitimet nga fasulet e kuqe

08.11.2018 - 14:20

Fasulet e kuqe kanë  shumë  vlera ushqyese , por gjithashtu konsiderohen si një ilaç për shumë sëmundje. Mësoni tani përfitimet e fasules të kuqe!

 

  1. Pastroni trupin

Në mjekësinë orientale, fasulja e kuqe konsiderohej një ilaç i shkëlqyeshëm për detoksifikimin dhe pastrimin e trupit. Fasulet e kuqe përmbajnë një sasi të konsiderueshme të vitaminave B dhe përbërësve alkaline që detoksifikojnë mëlçinë dhe zorrën, duke stimuluar në mënyrë dhe fluksin e zorrëve. Gjithashtu, fibrat e tyre  punojne për të hequr sedimentet në muret e  zorrëve dhe pastrimin e zorrët.

Kripa te  fasulet e kuqe do të shkarkojë toksinat në mënyrë efikase. Nëse urinoni shpesh, fasulet e kuqe janë një zgjidhje shumë e mirë.

  1. Humbni  peshë në mënyrë efektive

Ka shumë mënyra për të humbur peshë në mënyrë efektive përmes dietës dhe stërvitjes. Fasulet e kuqe janë një nga menutë më të domosdoshme në listën e ushqimeve  më të efektshme për humbje peshe.

Vitamina B e gjetur në fasulet e kuqe stimulon lëvizjen e zorrëve, duke reduktuar ndjeshëm sasinë e yndyrës në muret e zorrëve. Fasulet e kuqe përmbajnë kalori minimale (rreth 300 kalori për 1 filxhan fasule të kuqe) dhe shumë fibra për t’ju mbajtur të hidratuar, ulur oreksin dhe për të eleminuar akumulimin e yndyrës në trupin tuaj.

  1. Është e mirë për veshkat

Dëmtimi i veshkave, sëmundja yndyrore  e veshkave  është një sëmundje që ndodh në shumë mosha. Fasulet e kuqe listohen si shumë të mira për veshkat, të cilat ndihmojnë në rregullimin e funksionit të veshkave dhe rikthimin e balancës së lagështisë në veshka.

Ju duhet të përdorni dy herë në jvë fasule të kuqe për të marrë rezultatet më të mira.

 

  1. Mbrojtja kardiovaskulare

Me përmbajtjen e saj të pasur të proteinave, hekurit dhe fibrave, fasulet e kuqe janë të listuara në listën e ushqimeve që janë të mira për zemrën.

Sipas studimit, proteina punon për të reduktuar kolesterolin e dëmshëm, duke rritur sasinë e kolesterolit të dobishëm për trupin.

5.Bën  mirë për tretje

Përmbajtja e lartë e fibrave  mund të ndihmojë në mbrojtjen e traktit të zorrëve, përmirëson absorbimin e ushqimit dhe tretjen. Fibrat reduktojnë simptomat e acarimit të zorrëve, zvogëlon rrezikun e kancerit të zorrës së trashë dhe mbështet trajtimin e diabetit në mënyrë shumë efektive.

 

  1. Stabilizon presionin e gjakut

Fasulet e kuqe punojnë shumë mirë për të ndihmuar stabilizimin e presionit të gjakut dhe për të mbështetur trajtimin e tensionit të lartë. Përmbajtja e kaliumit në fasulet e kuqe mund të ndihmojë trupin për të kontrolluar dhe rregulluar stabilitetin e presionit të gjakut.

Në veçanti, njerëzit me presion të lartë të gjakut duhet kenë përdorim të rregullt të fasuleve të kuqe për të qenë në gjendje të punojnë më mirë.

 

  1. Zbardh lëkurën

Janë një ndër përbërësit më natyralë për të përgatitur receta bukurie, shumë njerëz kanë përdorur maskën me fasule të kuqe për të zbardhur lëkurën  dhe për ta zbutur atë.