MENU
klinika

Detajet

9 Situatat kur Pirja e Ujit është Gabimi më Fatal që Mund të Bëni!

16.11.2018 - 19:41

Janë të paktë ata që shkojnë në palestër ose hanë darkë pa pirë ujë. Megjithatë, konsumimi i tepërt i ujit mund të çojë në disa probleme serioze të shëndetit.

Është gjithmonë një ide e mirë për të shkurtuar marrjen e tepruar gjatë ditës sesa të kontrolloni efektet anësore të mundshme.

Ne vendosëm të kuptojmë se në cilat raste uji i pijshëm në të vërtetë mund të jetë i dëmshëm. Si një bonus në fund të artikullit, ne do t’ju tregojmë se çfarë do të ndodhë me trupin tuaj nëse pini shumë lëngje gjatë ditës.

 9. Menjehërë përpara gjumit

Ka të paktën 2 arsye pse duhet të shmangni pirjen e ujit para se të flini:

Pirja e ujit para gjumit mund të rezultojë në gjumë të ndërprerë. Ka një shans të mirë që ju do të duhet të urinoni gjatë natës më shumë dhe mund t’ju marrë një kohë më të gjatë para se të jeni në gjendje të bini përsëri në gjumë.

Veshkat tona punojnë më ngadalë natën në krahasim me ditën. Kjo është arsyeja pse ju mund të vëreni një ënjtje të fytyrës dhe gjymtyrëve në mëngjes. Uji i pijshëm mund t’i theksojë këto simptoma.

8. Gjatë një stërvitjeje intensive

Sipas shkencëtarëve, marrja e tepërt e ujit gjatë ushtrimive mund të ketë efekte anësore negative. Gjatë një stërvitjeje intensive, temperatura e trupit të një personi rritet duke i bërë ata të ndihen të nxehtë. Por pirja e shumtë e ujit për t’u freskuar gjatë një stërvitje mund të shkaktojë sosje elektrolitike.

Si rezultat i kësaj, një person mund të vuajë nga:

Dhimbjet e kokës
Pështjellimet
Marrje mendsh
Për më tepër, marrja e tepruar e lëngjeve mund të jetë e rrezikshme për njerëzit me sëmundje të zemrës pasi rrit tensionin e zemrës.

Kjo është arsyeja pse mjekët rekomandojnë pirjen e ujit vetëm pas stërvitjes.

7. Nëse urina juaj nuk ka ngjyrë

Urina plotësisht e qartë është një shenjë e mbi-hidratimit. Nëse keni urinë të pangjyrë, ju ndoshta pini shumë ujë gjatë ditës, madje edhe nëse nuk keni etje. Kjo mbi-pirje mund të çojë në nivele të ulëta të natriumit që rezultojnë në disa probleme serioze shëndetësore duke përfshirë një goditje të mundshme në zemër.

6. Për të shuar djegën e specave


Ju kurrë nuk duhet të pini ujë pasi hani speca djegës pasi ndjesia e djegies është shkaktuar nga një molekulë e quajtur kapsaicinë. Meqenëse kapsaicinë një molekulë jo polare, ajo mund të shpërbëhet vetëm në substanca të tjera jo polare, si qumështi.

Nëse ju e shpëlani me ujë gojën, ky i përbërë nga molekula polare, do të lejojë kapsaicinën të përhapet në të gjithë gojën dhe fytin dhe do ta bëjë situatën edhe më keq.

5. Menjëherë përpara, gjatë dhe pas ngrënies


Pirja gjatë ngrënies mund të shkaktojë dispepsi. Kjo ndodh sepse gojët tona prodhojnë pështymë me enzima që janë esenciale për një proces të shëndetshëm të tretjes.

Pirja gjatë ngrënies të çon në një rënie të pështymës dhe për këtë arsye, ushqimi i patretur gjendet në trupin tuaj dhe mund të bëhet toksik edhe nëse jeni duke ngrënë ushqime të shëndetshme. Mbani në mend se konsumimi i ujit të ftohtë ose pijeve alkoolike e bën situatën edhe më të keqe.

4. Kur ai vjen nga një burim privat

Edhe nëse një burim është e lidhur me një tub me një sistem të pastrimit të ujit, elementët nga tubi vetë mund të jenë të rrezikshme për shëndetin tuaj për arsyet e mëposhtme:

-Organotina pengon sistemin endokrin
-Antimoni është i lidhur me mëlçinë, veshkat dhe dëmtimet e tjera të organeve
-Ftalatet mund të ulin inteligjencën dhe të shkaktojnë ndryshime të sjelljes

3. Kur ai përmban ëmbëlsues artificial

Kjo këshillë do të jetë në dispozicion për njerëzit që janë duke u përpjekur për të humbur peshë. Ëmbëlsuesit artificial janë aty që t’ju shtojnë oreksin dhe kjo mund të çojë në shtimin e peshës.

2. Ujë që vjen nga deti

Gjithkush e di se ju duhet të shmangni pirjen e ujit të detit, por pak njerëz e dinë pse është e dëmshme për shëndetin tuaj.

Para së gjithash, shumica e ujërave bregdetare përmbajnë viruse patogjene njerëzore. Kjo është arsyeja pse nëse ju aksidentalisht merrni pak ujë në gojë teksa notoni, ju duhet ta pështyni menjëherë – domethënë nëse nuk dëshironi të kaloni gjithë pushimet duke vuajtur nga një rotavirus dhe nga të gjitha simptomat e tij të keqija.

Së dyti, uji i detit përmban një sasi të madhe kripe dhe trupi ynë ka nevojë për shumë ujë të pastër për ta hequr qafe atë. Kjo mund të rezultojë në dehidratim serioz.

1. Në rastin kur ju keni pirë mjaftueshëm ujë gjatë ditës

Ne e kemi përmendur tashmë këtë këshillë, por dëshirojmë t’ju kujtojmë se konsumimi i tepërt i lëngjeve çon në nivele të ulëta të natriumit dhe efekteve anësore të pakëndshme.

Përveç kësaj, pirja e shumtë, e kotë, e tepruar dhe pa kriter e ujit është e dëmshme për veshkat tuaja, pasi i pengon ato të bëjnë punën e tyre dhe të rregullojnë komponentët e rëndësishëm në gjak.

Bonus: Çfarë do të ndodhë nëse pini shumë ujë?

Pirja e ujit tjenorme mund të rezultojë në një sëmundje të quajtur hyponatremia. Mjekët rekomandojnë ta marrin këtë seriozisht, pasi mund ta rrezikojë jetën tuaj.

Situatat e përmendura më sipër nuk duhet të jenë një arsye për të zvogëluar sasinë e marrjes së ujit apo lëngjeve në minimum, pasi uji është thelbësor për funksionet normale trupore. Sidoqoftë, është më mirë të mos shkoni në ekstremin dhe përpiquni ta mbani nën kontroll nën-hidratimin.

Gjithmonë kujtoni rregullin e artë: Çdo gjë që bëhet me tepri jep efektin e kundërt të asaj që synon.