MENU
klinika

Zbulojeni

Çfarë do të ndodhë nëse konsumoni vezë çdo ditë?

15.11.2018 - 14:48

Kohët e fundit është sjellë në vëmendje që vezët janë jashtëzakonisht të dobishme për shëndetin dhe duhet të konsumohen pothuajse çdo ditë. Ato janë mënyra ideale për të filluar ditën shëndetshëm  .Vezët janë të pasura me aminoacide, hekur dhe antioksidantët, por sigurohuni që blini vezë organike, sepse ato janë më të pasura në këto lëndë ushqyese të dobishme.

Trupi  prodhon rreth 11 acide yndyrore të cilat janë të domosdoshme për shëndetin, dhe veza përmban 9 të tjera që janë të nevojshme.

 

Ekspertët thonë se nëse trupi nuk ka ndonjë nga këto 9 acide shtesë yndyrore, mund të përballeni me humbjen e flokëve, lodhjen, cilësinë e dobët të lëkurës, humbjen e masës së muskujve dhe një sistem të përgjithshëm të dobësuar imunitar. Kjo është arsyeja pse  na rekomandojnë të konsumojnë vezë çdo ditë dhe sapo lexoni të gjitha përfitimet shëndetësore që sjellin,jemi të sigurt se do të filloni ta konsumoni menjëherë.

 

Përfitimet shëndetësore të vezëve

Një vezë ose dy në ditë do të forcojë sistemin imunitar. Ato janë të pasura me selen,i cili mban sistemin imunitar në formë, lufton infeksionet dhe rregullon hormonin e gjëndrës tiroide.

Ata janë gjithashtu të pasur me aminoacide, të cilat nxisin shëndetin mendor, rregullojnë nivelin e serotoninës e cila  është neurotransmetuesi kryesor përgjegjës për qetësi, lumturi dhe relaksim. Do të thotë që një vezë në ditë mund të të mbajë të relaksuar dhe pa stres.

Ka rreth 200 miligramë kolesterol në një vezë të vetme, por vezët rregullojnë nivelin e kolesterolit në trup. Ato ndihmojnë në zvogëlimin e kolesterolit të keq dhe rritjen e kolesterolit të mirë.

Kryesisht  marrim Vitamina D nga dielli, por në listën e ofruesve të vitaminës D janë vezët. Kjo është e rëndësishme sepse vitamina D është përgjegjëse për eshtrat e shëndetshme dhe dhëmbët e fortë. Për më tepër, vitamina  D aktivizon thithjen e kalciumit, një përbërës thelbësor për shëndetin kardiovaskular, metabolizmin e mirë dhe tretjen.

Vezët mund të përmirësojnë edhe funksionet njohëse, janë të pasura me kolinë, e cila është një lëndë ushqyese e rëndësishme që stimulon zhvillimin e trurit dhe kontrollon kujtesën. Studimet e fundit tregojnë se ajo mund të zvogëlojë rrezikun e demencës, sëmundjes Alzheimerit dhe çrregullimeve neurologjike.

Ndoshta keni menduar se vezët duhet të shmangen gjatë kohës që jeni në dietë, por është krejt e kundërta. Meqenëse ata janë të pasura me  kaq shumë lëndë ushqyese ,ato do t’ju bëjnë të ndiheni të ngopur  për më shumë kohë. Nga ana tjetër, kanë shumë pak kalori, gjë që i bën një ushqim të shkëlqyeshëm dietë.

Dhe së fundi, vezët janë shumë të dobishme kur bëhet fjalë për sytë, sepse përmbajnë nivele të larta të luteinës dhe zeaksantinës që ulin rrezikun e degjenerimit makular të lidhur me moshën dhe mbrojnë sytë nga rrezet e dëmshme UV.